Reklama

Wojna na Ukrainie

Gen. Załużny w "The Economist": wojna znalazła się w impasie, który trudno przełamać

Generał Załużnyj na pierwszym planie, fot. Siły Zbrojne Ukrainy
Autor. Siły Zbrojne Ukrainy

Wojna z Rosją znalazła się w impasie i aby go przełamać, potrzeba byłoby wielkiego technologicznego przełomu, a na to się nie zanosi - przyznał w opublikowanej w środę rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist” naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny.

Reklama

Jak zauważa „The Economist”, przez pięć miesięcy kontrofensywy Ukraina zdołała przesunąć linię frontu tylko o 17 km, a jej przebieg podważył nadzieję Zachodu, że skuteczne wypychanie Rosjan z zajętych terenów przekona Władimira Putina o niemożności wygrania wojny i zmusi go do negocjacji.

Reklama

Załużny przyznał, że mylił się, licząc, iż wykrwawianie się armii rosyjskiej skłoni Rosję do wstrzymania walk. „To był mój błąd. Rosja straciła co najmniej 150 tys. zabitych. W każdym innym kraju taka liczba ofiar zatrzymałyby wojnę” - zauważył.

Załużny powiedział, że ponieważ nic nie wskazuje na spodziewany w najbliższym czasie przełom technologiczny, wygląda, że Ukraina utknęła w długiej wojnie - takiej, w której Rosja ma przewagę. Podkreślił jednak, że Ukraina nie ma innego wyboru, jak tylko zachowywać inicjatywę, kontynuując ofensywę, nawet jeśli porusza się tylko o kilka metrów dziennie, bo największym ryzykiem jest utknięcie w okopach.

Reklama

Załużny nie ma wątpliwości, że długa wojna faworyzuje Rosję. „Bądźmy szczerzy, to państwo feudalne, w którym najtańszym zasobem jest ludzkie życie. A dla nas… najdroższą rzeczą, jaką mamy, są nasi ludzie” - podkreślił. Zapewnił, że na razie ma wystarczająco dużo żołnierzy, ale im dłużej wojna będzie trwać, tym będzie to trudniejsze. „Musimy szukać tego rozwiązania, musimy znaleźć ten proch, szybko go opanować i wykorzystać do szybkiego zwycięstwa. Ponieważ prędzej czy później okaże się, że po prostu nie mamy wystarczająco dużo ludzi do walki” - przyznał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. M.M

  Ta wojna już dawno przekształciła się w Drugą Pierwszą Wojnę Światową. Niestety, jest to obrót spraw bardzo korzystny dla Rosji, która ma więcej zasobów do przemielenia i nie jest zależna od wyborców - ani własnych, ani tym bardziej obcych.

  1. PszemcioPL

   Zobaczymy. Póki co UA kluczowe uzbrojenie to miała przestarzałe. Dopiero niedawno wdrożyli nowe maszyny, bo szkolenie trwa długo.

  2. Popolupo

   Z drugiej strony Rosja tez wdraza nowe uzbrojenie i bardzo szybko sie uczy...

  3. Skotos

   Jakie to Ruscy wdrażają nowe uzbrojenie? Nieliczne nowości to lepsze Lancety, i kopie Shahedów. Reszta, np. T-90M jest wyposażana tym co akurat mają, często starszego typu. K-52M się pojawił, nie zbiera dobrych opinii, nie jest też nowy, był już przed wojną.

 2. Adam S.

  Jedyny odważny po ukraińskiej stronie, który mówi jak jest, bez ściemniania i huraoptymizmu. To powinien mówić Prezydent, a nie jego generał. W którymś komentarzu było: "jedyny dorosły w ekipie Zełenskiego".

  1. pomz

   A skąd wiesz że nie sciemnia? A może to pozoracja?

 3. Cyber Will

  Chwała USA za pomoc jednak społeczeństwo USA musi zrozumieć że LUKSUS dominacji w Świecie dużo kosztuje i ta inwestycja może wymagać kolejnej setki miliardów .Inwestować tez trzeba w odpowiednim TEMPIE. 30 Abramsów po 8 miesiącach. Litosci . .... Gdyby chodziło o spór terytorialny (jak między Azerami i Armenią) można by negocjować , ale Moskwa zaatakowała całą UA nie wysuwając roszczeń do konkretnego regionu i to jest ISTOTĄ rzeczy.

 4. Dawid83

  Ten wywiad to nic innego, jak wyciąganie ręki po więcej pomocy wojskowej i technologicznej od zachodu. A może trochę wyjaśnień na temat tego, jak NLAW-y, Matadory i Javeliny z pomocy wojskowej znalazły się w rękach terrorystów z Hamasu? Co sprzęt dla Ukrainy robi na filmikach propagandowych Hamasu i Hezbollahu!? Gdyby Ukraina wykorzystywała zachodnią pomoc wojskowa jak należy, to wasza kontrofensywa nie spaliłaby na panewce panie Załużny.

  1. Wuc Naczelny

   Masz zero dowodów.

  2. Dawid83

   @Osama bin Laden. Czyli uważasz filmy wrzucane codziennie przez Hamas i Hezbollah za mistyfikacje?

  3. PatriotW

   Przecież ruscy od czasów sowieckich przekazywali stronom trzecim zdobyczny sprzęt. Co Ty myślisz, że Ukraińcy sami cenny sprzęt Hezbollahowi oddają?

 5. azerty

  Nic nie ma o książce radzieckiego Generała majora P.S. Smirnowa Przełamywanie umocnionych linii obrony wydanej w 1941 r. który opisał taką sytuację na na przykładzie bitew I wojny światowej na którą powołuje się ukraiński Generał.

 6. Andy61

  Jak to sie nie zanosi !!! Przeciez dziala juz bron oparta o zapewne o antymaterie ....no na razie w fazie testow beta anihiluje ponad polowe srodkow trafiajacych na UA z zachodu ;))

  1. Rusmongol

   Ja na sputniku słyszałem że 90%.

 7. Reo

  Wróżbitą nie jestem a wydawało mi się to dość oczywiste że Rosjanie będą chcieli znowu zamrozić i przeciągnąć wojnę a Ukraińcy nie będą w stanie temu zapobiec. Skoro już do tego doszło to kwestia czasu kiedy będzie wolno mówić to co wszyscy wiemy - w wojnie na wyniszczenie Ukraina już przegrała. Rosjanie mają całą swoją głębię strategiczną zmobilizowaną a wojna jest za granicą, Ukraińcy mają tylko to co dostaną a wojnę mają u siebie w domu.

  1. Marcyk

   Gdyby Ukraina przegrała ruskie czołgi stacjonowałyby nad Bugiem !! Czy sukcesem ruskich jest Finlandia w NATO być może wkrótce Szwecja ? Ogromna skala zbrojeń w NATO ? Upadek mitu o "wielkiej rosji" ? Horrendalne straty w ludziach i sprzęcie ? Oczywiście nikt znający się cokolwiek na strategii nie wierzył w pobicie rosji ale z prostej analizy wynikało jeszcze 21.02.2022 r. że Ukraina zniknie jako niezależny organizm państwowy. Ruski może siać propagandę ale wojna to dla nich klęska w wielu wymiarach: wojskowym, propagandowym , społecznym i politycznym. Najważniejsze że na zachodzie upadł mit o cywilizowanej Rosji. Ukraina nie pokona Rosji to fakt ale Rosja nie ma żadnych szans na podporządkowanie sobie Ukrainy !

  2. hani11

   Może nalezy przestać ograniczać Ukraine w sprawie uzycia broni zachodniej i przenieść wojne do nich.

 8. Franek Dolas

  Czy to NATO które ma nas bronić nie stać na przekazanie Ukrainie takiego sprzętu który by pomógł w przełamaniu frontu? Odpowiedź nasuwa się sama. Musimy przede wszystkim polegać na sobie i utrzymywać jak najbliższe relację z USA.

 9. Prezes Polski

  Taktykę rozpraszania sił i uderzania niewielkimi ugrupowaniami też trudno uznać za szczególnie skuteczną. Oczywiście, koncentracja całej brygady i uderzenie nią punktowo dla przełamania frontu jest bardzo trudna, ale to jedyny sposób. Ten proch to po prostu umiejętność takiej skrytej koncentracji i wyjścia na rubież ataku. Tego Ukraińcy nie potrafią, ruscy zresztą też nie. A zachód niewystarczająco pomaga.

  1. Chyżwar

   Z powodu braku lotnictwa Ukraińcy tańczą ze skrępowanymi nogami. Nie można przeprowadzić ofensywy tak, jak zrobiłoby NATO kiedy ruskie samoloty wiszą im nad głowami.

 10. Zam Bruder

  Nietrudno wskazać gdzie znajdują się ludzkie rezerwy ukraińskiej armii - trudniej wskazać w jaki sposób przymusić je do powrotu na Ukrainę? A owe rezerwy już planują dalszą podróż na zachód Europy do znacznie bezpieczniejszej Hiszpani i Portugali...

 11. Ma_XX

  Sprzętu zachód sam ma jak na lekarstwo, żołnierzy swoich nie da, może trzeba przykręcić wyjazd potencjalnych poborowych? Może trzeba było słuchać zachodnich generałów aby tak nie rozpraszać swoich wojsk na kilku kierunkach? Przecież taki Bahmut nie ma innego znaczenia jak tylko propagandowe? Pytań i wątpliwości dużo! Może trzeba pomyśleć o negocjacjach? A może to tylko dezinformacja medialna generała?

 12. "Pułkownik" Michał

  Jak to mawiają: Rosja nigdy nie jest ani tak silna ani tak słaba na jaką wygląda.

 13. Bartek567

  Panie generale, niech Pan dzwoni do Berlina, obiecali że pomogą !

 14. OptySceptyk

  Ten "przełom technologiczny" nazywa się panowanie w powietrzu.

  1. TIGER

   Może dajmy im 20 sztuk fa-50, skoro zestrzelił najlepszy samolot bojowy świata f-22 Raptor XD Ruscy będą odrazu wycofywać się za koło podbiegunowe

  2. Dawid83

   Tan przełom technologiczny nazywa się "Daj daj daj..."

  3. DBA

   OptySceptyk @ zgoda 100%. I to wystarczyło zapewnić Ukrainie lokalna przewagę powietrzną dostarczając kilkadziesiąt F16, Gripenów czy Mirage. A tak kolektywny zachód zafundował sobie wojne pozycyjną na Ukrainie i antyzachodni spektakl na Bliskim Wschodzie. Bo nie ma co sie łudzić - Izrael bedzie "proszkował" strefę Gazy, a uradowani ruscy bedą zestawiać filmy i fotki miast wsch Ukrainy z tymi z Gazy wraz z komentarzem " to nie tylko my, zachód też"

Reklama