Reklama

Eks-polski WZT-3 na ukraińskim stepie

Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3.
Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Ukraińska 156. Samodzielna Brygada Zmechanizowana udostępniła film przedstawiający kilka pojazdów przez nią wykorzystywanych. Obok bojowych wozów piechoty BWP-1TS, samochodu rozpoznawczego BRDM-2 pojawił się tam przekazany przez Polskę wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3.

W listopadzie 2024 roku ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło przyjęcie na stan Sił Zbrojnych polskiej produkcji wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3/3M. Oznaczało to potwierdzenie plotek dotyczących donacji tego typu sprzętu przez Warszawę do Kijowa, prawdopodobnie wraz z czołgami PT-91 Twardy (30-60 sztuk przekazano) oraz T-72M/M1/M1R (około 280 sztuk przekazano). W ostatnich latach Wojsko Polskie posiadało około 30 egzemplarzy WZT-3 i 3M, zatem na ich nadmiar narzekać nie można.

Ile Polska przekazała Ukrainie wspomnianych pojazdów WZT-3/3M? Niestety, jak w większości przypadków nie wiemy ile dokładnie, ponieważ ministerstwo obrony narodowej wycofało się nagle z deklaracjipublikacji polskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Oprócz nich według medialnych plotek na Ukrainę miała trafić pewna pula starszych wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2. Oba typy pojazdów są bardzo cenną pomocą dla Ukraińców, ułatwiając im ewakuację uszkodzonego lub wyeliminowanego sprzętu.

Reklama

WZT-3 to polskiej produkcji wóz zabezpieczenia technicznego opracowany na bazie czołgu T-72 (lub jugosłowiańskiego M-84) przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych z Gliwic (obecnie OBRUM) w latach 80. XX w. Jest to następca dotychczas używanych w Wojsku Polskim WZT-2. Wóz otrzymał żuraw obrotowy. Udźwig wynosi 15 ton przy wysięgniku o długości 5,8 m lub 13 ton przy wysunięciu go na długość 8 metrów. Oprócz tego na wyposażeniu pojazdu znajduje się lemiesz, wyciągarka mechaniczna o uciągu 31 ton i długości liny 200 m, a także sprzęt spawalniczy oraz tnący. WZT-3 jest przeznaczony do pełnego wspierania wozów o masie własnej do 50 ton.

    Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny W-46-6 o mocy 780 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej 60 km/h przy masie własnej pojazdu wynoszącej 42 tony. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-B kal. 12,7 mm z zapasem amunicji wynoszącym 200 sztuk. Załoga składa się z 4 osób. Powstała także zmodernizowana wersja WZT-3M, która charakteryzuje się zastosowaniem podzespołów z czołgów PT-91 Twardy. Główną różnicą jest mocniejszy silnik S-12U o mocy 850 KM. Pojazdy rodziny WZT-3 są obecnie używane przez kraje takie jak m.in. Polska, Indie, Ukraina czy Kuwejt.

    Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3M.
    Wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3M.
    Autor. Pibwl/Wikipedia
    WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
    Reklama

    Komentarze (3)

    1. ouction

      A dlaczego my to wszystko dajemy za darmo?

      1. radziomb

        nie za darmo , za Kraby Ukraina płaci Polsce 2,7 mld zł. Poza tym jak Ukraina przegra to wydasz 100 x Tyle na walkę z rosją i zgonie 100 000 x więcej Polskich żołnierzy niż teraz no i trafisz do zimnego błotnistego okopu, no chyba że uciekniesz za granice.

      2. Tani2

        Bo inwestujemy w przyszłość ...

    2. radziomb

      ale jak To Ukraina dostaje ciężki sprzęt ? , przeciez Pan J. Wolski wyraźnie powiedział na Youtubie że Europa już nic nie da bo szorujemy łyzką po dnie i w 2024 r ma byc pokój i koniec wojny a .. końca wojny nie widac . A sprzet dużym strumieniem do Ukriany ciągle .. i ciągle płynie.

    3. Tani2

      W polskość tego sprzętu to ja za bardzo nie wierzę. Ma on korzenie niemieckie z NRD bo ten kraj był odp za tego typu pojazdyw UW. I tutaj chciałbym się mylić.

    Reklama