Reklama

Wojna na Ukrainie

Efektowne zniszczenie rosyjskiej wyrzutni pocisków termobarycznych

System TOS-1A - fot. mil.ru
System TOS-1A - fot. mil.ru

Od kilku dni w walkach o Wuhłedar uczestniczą rosyjskie wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A Sołncepiok, co widać było na materiałach filmowych z walk . Jedna z wyrzutni została ostatnio zniszczona przez Ukraińców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zniszczenie TOS-1A Sołncepioka przypisują sobie żołnierze z ukraińskiej 72. Brygady, jednak nie wiadomo w jaki sposób tego dokonano. Zważywszy na zasięg ostrzału wyrzutni, nie można wykluczyć użycia przeciwpancernego pocisku kierowanego. Trafienie w pojazd spowodowało pożar składowanej w pojeździe amunicji, co dało bardzo widowiskowy efekt świetlny. Pod koniec materiału wideo widać wystrzelenie jednej z rakiet co zapewne było spowodowane przypadkowym uruchomieniem zapalnika np. w wyniku zwarcia w systemie odpalania. Według serwisu Oryx Rosjanie utracili dotychczas ogółem przynajmniej sześć pojazdówtego typu oraz siedem dedykowanych do nich wozów amunicyjnych.

Czytaj też

System TOS-1A Sołncepiok to samobieżna wyrzutnia pocisków rakietowych kalibru 220 mm, osadzona na zaadaptowanym podwoziu czołgu T-72/90. Nazywany jest także ciężkim miotaczem ognia, zważywszy na rodzaj używanej amunicji pocisków termobarycznych o donośności do około 6 km. Rosjanie mieli także opracować pociski ozasięgu zwiększonym nawet do 10 km. Obecnie mają trwać pracę nad kolejnym zwiększeniem donośności tego systemu.

Reklama

Czytaj też

Standardowy zestaw TOS-1 po modyfikacji (TOS-1A) składa się z 24-prowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych (BM-1) i dwóch pojazdów TZM-T z zapasem jednej jednostki ognia w liczbie 24 rakiet (po 12 w każdym pojeździe). Czas uzupełnienia kompletu amunicji w wyrzutni to 24 minuty. Masa obu pojazdów wynosi odpowiednio 46 i 39 ton. Przeznaczeniem TOS-1 jest niszczenie umocnień, siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów przeciwnika oraz wspieranie oddziałów piechoty i lekkich pojazdów bojowych. System ten był wielokrotnie używany przez wojska rosyjskie np. w Afganistanie czy podczas II Wojny w Czeczenii.

Czytaj też

Został on również użyty przez siły irackie w roku 2014, wykorzystano go do niszczenia pól minowych w trakcie bitwy o Tikrit. Obecnie systemy TOS-1 znajdują się na wyposażeniu m.in. armii Kazachstanu, Rosji, Iraku oraz Azerbejdżanu. Rozwinięciem jest system TOS-2 Tosoczka wykorzystujący podwozie kołowe.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. zmiej

    "dedykowanych do nich wozów amunicyjnych" - opanujcie wreszcie język polski, bo w polskim dedykować to możesz człowiekowi wierszyk, a wozy są PRZEZNACZONE do czegoś.

  2. pomz

    Przestańcie... Jaka może być mowa o skuteczności tego badziewia? 6km (10km) zasięgu vs Homar, M109, Ceasar, Himars wszystko powyżej 30km... Kolejna broń z kategorii "niet analogów w mirie" ;)

  3. Avengers

    Skoro tam bylo- to znaczy ze wyrzadzalo jakies szkody Ukraincom. Czyz nie? Czmeu wiec o tym nic sie wiemy? GB- oglada setki fimikow a sie nie chwali. Czyli straty Rosji 140 tys - Straty UKRAINY - zero. Ktos normalny w to wierzy? Moze czas zmiennic narracje na bardziej prawdzwa i obiektwna? Co sadzicie?

    1. QVX

      Miało zostać zużyte do rozminowywania.

    2. papa lebel

      Spokojnie, dowiesz się po wojnie. Na razie chodzi o to, żeby ją wygrać.

    3. Adr

      To nie winna Ukrainy że Rosjanie wola wrzucać filmy z przemarszu Kadrowców na tyłach i desantu pod Hostomelem niż trafień w technikę SZU

  4. szczebelek

    Trochę dziwne, bo ze względu na zasięg powinien wpadać regularnie pod ogień kontrbateryjny ukraińskich AHS-ów.

    1. QVX

      I pewnie dlatego ich nie widać na froncie. Pod Wuhledarem RUS próbowali zniszczyć tym pola minowe.

  5. papa lebel

    Ciekawe ile im jeszcze tego cholerstwa zostało?

    1. HataKumba

      Dobre pytanie. Coś mi się kojarzy, że to raczej naście dla nie dziesiątki.