Reklama

Wojna na Ukrainie

Co trzeci ankietowany Rosjanin uważa, że użycie broni jądrowej w Ukrainie może być usprawiedliwione

Autor. mil.ru

Więcej niż jedna trzecia respondentów w czerwcowych badaniach opinii publicznej rosyjskiego Centrum Lewady sądzi, że użycie broni nuklearnej w wojnie z Ukrainą „może być usprawiedliwione”. Co dziesiąty badany „zdecydowanie” popiera atak atomowy, poinformował w czwartek portal Moscow Times.

Reklama

24 proc. badanych uważa atak jądrowy za „raczej” uzasadniony. Według jedynej niezależnej sondażowni w Rosji odsetek rosyjskich zwolenników eskalacji nuklearnej wzrósł w ciągu ostatniego roku o 5 punktów procentowych, osiągając rekordowy poziom. Choć większość respondentów - 52 proc. - jest nadal przeciwna użyciu broni atomowej, to ich udział maleje: w kwietniu 2023 r. było ich 56 proc.

Reklama

Największe poparcie dla wojny nuklearnej przejawiają emeryci, którzy regularnie oglądają rosyjską telewizję i „aprobują” działania Władimira Putina. W grupie wiekowej osób powyżej 55 lat odsetek aprobujących użycie broni jądrowej sięga 35 proc., a pośród tych, którzy czerpią informacje z telewizji aż 41 proc.

Czytaj też

„Przekonanie, że użycie broni nuklearnej nie może być usprawiedliwione, jest częstszy wśród młodych Rosjan (z poglądem tym zgadza się 63 proc. respondentów w wieku 18–24 lata). Jest ono jeszcze częstsze w grupie osób, uważających kraj zmierza w złym kierunku (64 proc.), a najczęstsze wśród tych, którzy nie akceptują działań obecnego prezydenta (72 proc.)” - stwierdzili w raporcie badacze.

Reklama

Działania militarne Rosji na Ukrainie budzą w respondentach przede wszystkim dumę z Rosji (48 proc.) lub niepokój, strach i przerażenie (33 proc.). Od września ubiegłego roku stopniowo rośnie odsetek Rosjan czujących dumę ze swojego kraju (wzrost o 10 punktów procentowych).

Czytaj też

Badanie zrealizowano w dniach 20–27 czerwca 2024 r. na reprezentatywnej ogólnorosyjskiej próbie liczącej 1627 osób w wieku 18 lat i więcej, w 137 miejscowościach, 50 jednostkach składowych Federacji Rosyjskiej. Badania były realizowane metodą wywiadów osobistych w domu respondenta.

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. TakToWidzę

  Kto miał "szczęście" spotkać "elity" rosjan w miastach, hotelach i plażach świata bez badań wie że to naród prosto skonstruowany krytycznie nastawiony do myślenia które można świetnie zastąpić zwykłym pieniactwem , alkoholem i przejawami klasycznego prostactwa. Co ciekawe wykazują tą przypadłość ruscy od 2 roku życia do 100+. Oni nazywają to narodową dumą z bycia rosjaninem służącym dla jedynego myślącego przywódcy miru.

  1. Anahu Yamito

   Tez tak to widze. Bylem swiadkiem wielu popisow kacapskich turystow w roznych krajach. Dzicz - cep cepa cepem pogania

 2. user_1050711

  Rosja dość jednoznacznie przedstawia się dziś dalej, jako naród pełen mentalnych niewolników niczym w XIX wieku, za czasów Mickiewicza. Zauważcie, że oni wciąż wynajdują co najmniej 15, ale może nawet 30 tysięcy comiesięcznie chętnych, którzy za obietnicę forsy, idą dać się rozerwać pociskami, z kilkudziesięcioprocentową pewnością, że nie zdążą tej forsy odebrać., lub że odbiorą ją, ale jako ludzie bez rąk czy nóg. Czyli nie mówimy o grupce zboczeńców., mówimy o ciężko otępiałmy mentalnie narodzie, wciąż wierzącym w dobrego cara, kochającym po pierwsze alkohol , czy inne środki "wirtualnej rzeczywistości". Okoliczność, że aż 1/3 z nich popiera użycie w tym szaleństwie broni jądrowej, świadczy o skali statystycznej tej przypadłości.

  1. Adzio

   Tak wyglada bieda

  2. Zbyszek

   Co więcej, nie dość że się zgłaszają to aktywnie uczestniczą w bardzo ryzykownych atakach. Ukraińcy często pokazują Rosjan przenikających po dwóch bliżej ukraińskich okopów po to by gdy zgromadzi się ich więcej podjąć atak. Podobnie ataki motocyklistów czy “e-hulajnogistów”. Nie wiem jak można ludzi do tego zmusić. Sądzę że oni się na to godzą i widzą w tym sens…

  3. martiniQ

   Wielowiekowa bieda, która przekształciła się we wrodzoną nędzę umysłową. Stąd tam powszechne złodziejstwo, lenistwo, marnotrawstwo oraz brak szacunku dla wszelkiego życia.

 3. panemeryt

  Dla mnie zachowanie kacapów jest zupełnie niezrozumiałe. Mają doskonale opracowaną koncepcję użycia taktycznej broni jądrowej i mnóstwo jej nośników. Już od 3 dnia wojny na ich miejscu bym jej użył w ograniczonym zakresie. Tak samo jak od 3 dnia niszczył infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Bez prądu, bez paliwa dla cywili i bez zaopatrzenia dla cywili po tygodniu błagaliby o pokój. Teraz gdy Ukraina ma dość mocną OPL i poparcie Zachodu to już pozamiatane. Za późno na jedno i na drugie. Jak wyciągasz spluwę to jej używasz a nie tylko straszysz. Nokaut zawsze na wojnie czy na ulicy ma być na początku...

  1. Davien3

   panemeryt po pierwsze coś takiego jest nie do przyjecia dla pana Rosji czyli Chin po drugie po czyms takim zostaliby stamtad wyrzuceni szybciej niż by weszli. Po trzecie jakby byli w stanie zrobic to co piszesz to by zrobili.

  2. martiniQ

   Cóż, w sieci miło się pręży muskuły i snuje gangsterskie fantazje. A w świecie gangów po użyciu spluwy nie masz już czym straszyć, odpalasz wszystkich rywali albo już cię nie ma. Tyle, że polityka międzynarodowa to nie ulica. Putin o tym zapomniał, bo ma umysł urki, owocem czego są jego obecne "sukcesy". Kreml musi straszyć atomem, bo tylko to mu zostało. Wszystkie inne karty są zgrane, aktywa wykorzystane: gospodarcze, hybrydowe, szpiegowskie i militarne. Pozostaje straszenie pozą racjonalnego furiata.

 4. Buczacza

  Mentalnie to zawsze był" inny świat". A dziś po zmianach jakie zaordynował szpec od kawy z Drezna. To poszło jeszcze bardziej. Dziś statystyczny iwan nie wie, że zsrr jest odpowiedzialne za 2 woj św. W takim samym stopniu jak Niemcy. Ale za to wie, że z Niemcami współpracował cały świat w tym Polska. Bo przecież to Polska jest odpowiedzialna za wybuch 2 woj św. A współcześnie to chcą wyprodukować 70 filmów starych klasyków firmowych. Na nowe... Dziś za wojnę na Ukrainie odpowiedzialni są wszyscy tylko nie oni. Oni tylko się bronią. Taka sama narracja towarzyszy woj zimowej z Finlandią. To inny świat.

  1. martiniQ

   Tam nic się nie zmienia, bolszewizm mają w dna.

 5. Igor Aretano

  Jeśli rosjanie naprawdę zaczną przegrywać na Ukrainie, użyją tam broni jądrowej.

  1. Davien3

   I w odpowiedzi wylecą z Ukrainy szybciej niz Putin powie ups?:)) Jakby mogli to by juz uzyli:))

  2. martiniQ

   To cyhab doktryna Mediediewa? Musiałby im Pekin wydać zgodę, a tego nie zrobi. Trwa wymuszanie przez Kreml zawieszenia broni, którego Rosja potrzebuje jak tlenu. Będą straszyć tym mocniej , im będą mieć więcej "sukcesów" na froncie, w tym na froncie gospodarki w trybie wojennym.

 6. radziomb

  przeciez F16 tez moga oprzenosic bomby jadrowe. szach mat.

  1. Davien3

   Juz nie moga bo nie moga przenosic B-61-12 a do tej postaci są modernizowane wszystkie B-61.

Reklama