Reklama

Wojna na Ukrainie

Były prezydent Ukrainy z kolejnym wojskowym wsparciem dla armii

Autor. Petro Poroszenko/Twitter

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z organizacją Sprava Hromad dostarczył ukraińskim żołnierzom m.in. trzy artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze oparte o armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 osadzone na bazie samochodów ciężarowych Leyland, niegdyś głównych „koni roboczych” British Army.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Przekazane odpowiedniki naszych Hibnerytów zostaną wysłane do żołnierzy 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego "Duchy Kijowa", gdzie posłużą do ochrony lotnisk, na których bazują myśliwce MiG-29. Były prezydent wraz z pozarządową organizacją Sprava Hromad w ostatnim czasie przekazał ukraińskiej armii nie tylko wspomniane artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze, ale także pojazdy logistyczne i wspierające sprawne funkcjonowanie jednostek. Wśród nich można wymienić mobilne pralnie, warsztaty samochodowe, łaźnie czy centrum dowodzenia latającymi bezzałogowcami Poseidon. Oprócz tego żołnierzom dostarczane są także samochody ciężarowe Leyland, czy Foden 8x6 LST (Logistics Support Truck) z hakowym systemem samozaładowczym DROPS pochodzące z demobilu brytyjskiej armii. Na nagraniach Fodeni on jeden z 11 zakupionych przez fundację Poroszenki pojazd opancerzony MLS Shield 4x4.

Czytaj też

Dużą ciekawostką w całym pakiecie wsparcia jest samochód ciężarowy Foden 8x6, pochodzący zapewne z brytyjskiego demobilu, jak wcześniej przekazywane transportery opancerzone FV103 Spartan. Pierwotnie te ciężarówki służyły jako wozy amunicyjne dla systemów artyleryjskich AS90, jednak z racji na swoje osiągi i uniwersalność stały się bazą dla wielu pojazdów logistycznych. Foden 8x6 może przewozić do 15 000 kg ładunku, umieszczonego czy to na platformach typu flatrack, czy w klasycznych 20 stopowych kontenerach, których załadunek i rozładunek umożliwia system hakowy Multilift Mk.4. Załadunek lub rozładunek trwa około 30 sekund.

Reklama

Czytaj też

MLS SHIELD 4×4 to pojazd o średniej masie, zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę TEKNE we Włoszech. Może przewozić do 10 osób, zapewniając im ochronę różnego rodzaju amunicją strzelecką i ładunkami wybuchowymi, w zależności od zamówionego pakietu opancerzenia. Wybór rodzaju i poziomu ochrony jest w pełni dowolny i zależy od wymagań klienta. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny turbodoładowany o mocy 360 KM z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów Allison 3200SP. Pozwala to przy masie własnej 14 000 kg na zachowanie wysokiej mobilności pojazdu w terenie. Prędkość maksymalna wynosi 110 km/h, a zasięg na 500 km.

Czytaj też

MLS Shield 4x4
MLS Shield 4x4
Autor. Tekne
Reklama

Komentarze

    Reklama