Reklama

Wojna na Ukrainie

wojna ukraina

Bogdana 2.0 na kolejnych ujęciach

Ukraińska Bogdana 2.0 na nowych ujęciach, jak się okazuje obecnie istnieją przynajmniej dwa egzemplarze jej unowocześnionego wariantu.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Odbiorcami nowej wersji Bogdany są ukraińscy artylerzyści z 57. Brygady Zmotoryzowanej, którzy zapewne w kolejnych miesiącach będą otrzymywać więcej tych kołowych systemów artyleryjskich. Co warte podkreślenia, już podczas testów nowego wariantu przeprowadzono z niego strzelania amunicją precyzyjną M982 Excalibur, która pozwoli razić cele na dystansie do 50 km. Daje to olbrzymią przewagę Ukraińcom nad rosyjską artylerią zwłaszcza pod względem zasięgu prowadzonego ognia. Nie wiadomo, gdzie obecnie produkowana jest nowa wersja Bogdany. Produkcja częściowo ma znajdować się na terenie Ukrainy, jednak bez dostaw elementów takich jak lufy, z państw sojuszniczych nie byłaby ona możliwa.

Czytaj też

Jak się okazało, obecnie Ukraińcy posiadają przynajmniej dwa egzemplarze nowej wersji Bogdany. Jednocześnie udało się wskazać, na jakim podwoziu została osadzona zmieniona wersja 2S22. Początkowo redakcyjne śledztwo wskazywało, że bazą pojazdu może być ciężarówka Iveco Trakker z napędem 6 × 6. Jednak jak się ostatecznie okazuje, nośnikiem jest najpewniej samochód ciężarowy MAZ-6317 (Bogdan-6317). Jest to ukraińska odmianą białoruskiej ciężarówki, produkowanej na terenie Zakładów Samochodowych Korporacji Bogdan. Zapewne i ten wóz nie jest docelowym podwoziem dla Bogdany, z racji na pochodzenie połowy komponentów do tych samochodów z Białorusi. Można z pewną dozą prawdopodobieństwa założyć, że docelową bazą dla 2S22 będzie podwozie z rodziny Tatra 815-7, która została wskazana (jeszcze przed wybuchem wojny w lutym 2022 r.), jako nowy "koń roboczy" ukraińskiej armii.

Reklama

Czytaj też

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kal. 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Nieznaną z nazwy armatohaubicę kal. 155 mm pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną (Bogdana-1), który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę stosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360, wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi zaś samochód ciężarowy MAZ-6317 z napędem 6x6. System może być także osadzony na bazie samochodów ciężarowych innego typu jak Tatra T-815-7 8x8 czy MAN 8x8.

Czytaj też

Masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić sześć strzałów na minutę, podczas gdy donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji klasycznej i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
Autor. VoidWanderer/Wikpedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Dudley

    PatrykB, możesz uzasadnić dlaczego nazywasz to działo złomem? Czy dlatego że nie jest np. Archerem? Czy w ten sposób nazwiesz Kraba, bo nie jest PZH20000 lub K9A2? A może masz osobiste doświadczenia z użytkowania tej armatohaubicy, i wiesz że jakością wykonania odbiega od innego tego typu uzbrojenia?

  2. PatrykB

    Ciekawe czy ten złom miał jakiś wpływ na anulowanie Kryl'a?? Hmm..

    1. Chyżwar

      Na anulowanie Kryla wpływ miało pozbycie się złudzeń co do "końca historii" gdzie AHSy miały latać na misje Herculesem. Nawiasem mówiąc latający Kryll był lepiej przemyślany od tego wynalazku. W tym konkretnym przypadku liczy się AHS posadzony na ciężarówce. Jest tani. Holować go nie trzeba, więc szybko zmieni pozycję.

Reklama