Reklama

Wojna na Ukrainie

Bogdana 2.0 strzela amunicją precyzyjną

2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
Autor. VoidWanderer/Wikpedia

Na początku czerwca pojawiły się pierwsze ujęcia unowocześnionego ukraińskiego systemu artyleryjskiego 2S22 Bogdana. Obecnie w mediach społecznościowych są już z jej nagrania ze strzelań poligonowych w tym amunicją precyzyjną.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Oznacza to tym samym praktyczne ukończenie prac nad unowocześnioną Bogdaną, której pierwotny wariant został ukończony tylko w jednym egzemplarzu. Podczas testów poligonowych prowadzono z niej strzelania nie tylko przy użyciu standardowych pocisków odłamkowo-burzących, ale także amunicji precyzyjnej w postaci M982 Excalibur, który teoretycznie powinien móc razić cele po wystrzale z Bogdany na dystansie do 50 km. Daje to olbrzymią przewagę Ukraińcom nad rosyjską artylerią zwłaszcza pod względem zasięgu prowadzonego ognia. Obecnie mają trwać prace produkcyjne na kolejnych Bogdanach, tym samym Ukraina będzie otrzymywała kolejne nowoczesne armatohaubice, pozwalające na osiągniecie przewagi nie tylko w zasięgu ostrzału, ale także celności jego prowadzenia względem np. rosyjskich 2S3 Akacja czy 2S5 Hiacynt.

Czytaj też

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kal. 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska, a nośnik dostarczyła fabryka samochodów ciężarowych KrAZ z Krzemieńczuka. Nieznaną z nazwy armatohaubicę kal. 155 mm pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 oraz z opancerzoną kabiną, który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę stosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360, wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun. Podwozie stanowi zaś Iveco Trakker z napędem 6x6. System może być także osadzony na bazie samochodów ciężarowych innego typu jak Tatra T-815-7 8x8 czy MAN 8x8.

Reklama

Masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić sześć strzałów na minutę, podczas gdy donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji klasycznej i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

Samobieżna kołowa armatohaubica Bogdana
Samobieżna kołowa armatohaubica Bogdana
Autor. War Rage, Twitter
Reklama

Komentarze

    Reklama