Reklama

Wojna na Ukrainie

Abramsy dla Ukrainy już w Niemczech

Autor. U. S. Army

W internecie pojawiły się zdjęcia transportu amerykańskich czołgów M1A1SA Abrams na teren poligonu w Grafenwöhr w Niemczech, gdzie zapoznawane z tym sprzętem, szkolone i zgrywane mają być ukraińskie załogi.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Na zdjęciach widzimy czołgi M1 Abrams w wersji M1A1SA (z ang. "Situational Awareness"), które dotąd były eksploatowane przez U.S. Army oraz Army National Guard. Sprzęt, który przeznaczono do szkolenia Ukraińców, pochodzi ze 194. Brygady Pancernej z Fort Moore, gdzie na co dzień na ćwiczą na nim amerykańscy żołnierze.

Czytaj też

Co istotne, te 31 egzemplarzy M1A1SA najprawdopodobniej nie zostanie wysłanych na Ukrainę, lecz posłużą jedynie do zapoznania czołgistów ZSU z amerykańskim sprzętem. Przyczynkiem do tego wniosku jest fakt, że wozy te są w konfiguracji dla armii amerykańskiej. Czołgi przeznaczone dla Ukrainy pozostają w USA, gdzie przechodzą remont generalny połączony z przeprowadzeniem odpowiednich modyfikacji przed eksportem.

Czytaj też

Jak informowali sami Amerykanie, M1A1 dla Ukrainy najprawdopodobniej zostaną dostarczone w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z wielu czynników, między innymi faktu, że wymagany jest remont generalny połączony z bardzo poważną modyfikacją pojazdów, jak również z obłożenia pracą zakładów JSMC i ANAD.

Czytaj też

Zakłady JSMC (Joint Systems Manufacturing Center), mieszczące się w Limie w stanie Ohio, są zajęte przebudową i modernizacją starszych wersji M1 do najnowszej M1A2SEPv3 dla U.S. Army i Armii Australijskiej, a także produkcją nowych czołgów M1A2SEPv3 dla Wojska Polskiego oraz M1A2T dla Tajwanu. Realizowana jest też modernizacja M1A2 dla Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu do wariantów M1A2S i M1A2K. Trwają również dostawy czołgów M1A1SA do Maroka.

Czytaj też

Tymczasem zakłady remontowe ANAD (Anniston Army Depot) w Anniston w stanie Alabama zajmują się remontami generalnymi oraz modyfikacjami 116 czołgów M1A1FEP dla Wojska Polskiego, jak również bieżącymi pracami nad czołgami eksploatowanymi przez US Army i Army National Guard. To właśnie w ANAD najprawdopodobniej będą prowadzone prace nad czołgami dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. Adam86

  Kiedyś i nam coś tam podarują za rozbrojenie i dozbrojenie wrogiego nam kraju,ale i tak będą tacy pożyteczni idioci którzy będą się z tego cieszyć bo wielki brat "dał"

 2. Chris

  dokładnie. Ukraina to najwyższy priorytet, a reszta może poczekać

  1. PGR

   Jeżeli dojdzie do anschlussu Białorusi to Polska jest tak samo zagrożona mam nadzieje że to nie odbywa się kosztem dostaw Abramsów dla nas.

 3. wojghan

  Ciągle czekam na odpowiedź. GDZIE SĄ CHALLENGERY co to miały "pilnować naszej wschodniej flanki"?

  1. kopacz033

   w rzeszowie w bazie wojskowej RP, 200sztuk

 4. DartAndreas

  Kto wie, może te Abramsy po wyszkoleniu Ukraińców ostatecznie trafią do Polski?. Mam przynajmniej taką nadzieję.

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Skoro nie dla Ukrainy - to dla kogo te 31 M1A1SA? Dla US Army? Na defilady?

  1. Anty 50 C-cali

   spoko panie Tadeusz. Niemcy raz napadli (pod wodzą Mansteina, czyli dawno) na z 600 ccc-pskich T- ...mając 354 zdolne do boju panzery. Ale w trzech dywizjach zmechu mieli po KOMPANII tygrysów nowej generacji. Czy każda w 100% zdolna do wojaczki, nie wiem. Wiadomo powszechnie że wygnali Ruskich z Charkowa, a i z....Biełgorodu się wynieśli (nomen omen). Wielki czarny US genarał zawachał się i nie podał publicznie ile "ponad " 200 T-72 Ukraina dostała z Polski. Russcy w lecie zidentyfikowali i roztrąbili wszem i wobec o 40 Twardych. To przed rajdem na Izjum. Teraz niech ten czarnoziem, dalej na południe, ku Bachmutowi, wyschnie.

 6. Bellcross

  I niby USA opłaca się transport 31 abramsow do Europy tylko po to by wyszkolić Ukraińców? No to mi się nie zgadza.

  1. mick8791

   Owszem. Jakbyś się nie orientował USA praktycznie cały czas rotuje sprzętem do i z Europy.

  2. Bellcross

   Rotuje czołgami ale nie w tej wersji. Oczywiscie wg Cb wysłanie 31czolgow do Europy by trenować Ukraińców będzie tańsze niż wysłanie ich do USA czy innego użytkownika wersji SA….?

  3. Chyżwar

   Nie martw się o nich. Amerykanie umieją liczyć.

 7. tomcio55

  Nie mogli dać używek ze swoich magazynów jak reszta krajów?

  1. mick8791

   Przeczytaj artykuł jeszcze raz ale tym razem dokładnie i ze zrozumieniem to może zrozumiesz dlaczego nie mogli dać używek z magazynów.

  2. HataKumba

   Właśnie. Po co te kombinacje? A poza tym czy Australia prowadzi wojnę? Przecież mogliby poczekać, skoro wspierają Ukrainę. Polska i Tajwan to zupełnie inna sprawa

  3. mick8791

   @HataKumba te "kombinacje" wynikają z tego, że co do zasady USA nie sprzedaje i nie przekazuje Abramsów "na zewnątrz" w pełnej konfiguracji dla US Army (z pewnymi dość rzadkimi wyjątkami). Dotyczy to zwłaszcza pancerza. Australia - tutaj widzisz jest sprawa taka, że jeżeli łańcuchy logistyczne zostały uruchomione i produkcja się już rozpoczęła to ciężko to już zatrzymać. Poza tym wbrew pozorom Australia również jest zagrożona przez Chiny.

 8. PPPM

  A dla Polski kiedy będą Abramsy? Czyż nie miały dotrzeć do nas w maju?

  1. Rusmongol

   Jak przyjdzie pora to będą. Już dawno się pisało o tym że będą opóźnienia przez covid, przez wojnę, przez masę zamówień. Sepv3 mają być w 2024 a SA mają być w tym roku. Czy wyrobią dostarczyć wszystkie i tak wątpię.

  2. Davien3

   @PPPM nowe M1A2SEP3 to lat 2025-26 natomiast starsze M1A1SA to połowa w tym roku i druga w nastepnym

  3. FG42

   @Rusmongol-Jak się ostatnio nie zmieniło to nowe 2025(ew. koniec 2204)-2026 a modernizowane po 58 szt. w 2023 i2024.

Reklama