Reklama

Siły zbrojne

Abramsy mogą w tym roku nie dotrzeć na Ukrainę

Autor. U. S. Army

Armia amerykańska zastanawia się, w jaki sposób dostarczyć czołgi M1 Abrams na Ukrainę; mogą one nie dotrzeć na Ukrainę w tym roku - powiedziała wysoka przedstawicielka amerykańskiej armii Christine Wormuth, cytowana przez portal defencenews.com.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w styczniu, że USA wyślą 31 czołgów na Ukrainę. W założeniu miały one pomóc Ukrainie odeprzeć spodziewaną rosyjską wiosenną ofensywę, lecz czołgi Abrams prawdopodobnie nie dotrą na Ukrainę przed końcem tego roku.

Czytaj też

"Zastanawiamy się, jaki jest najszybszy sposób dostarczenia czołgów Ukraińcom" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Wormuth. "To nie będzie kwestia tygodni" - dodała i powiedziała, że żadna z rozważanych opcji dostarczenia czołgów nie zakłada terminu krótszego niż koniec 2023 roku. "W grę wchodzą dłuższe ramy czasowe (...), ale są takie, które zakładają mniej niż półtora roku".

Reklama

Czytaj też

Wormuth zauważyła, że nie chodzi tylko o dostarczenie czołgów Abrams, ale także sprzętu pomocniczego, takiego jak pojazdy naprawcze, amunicja i pakiety instrukcji szkoleniowych. "Jest jeszcze wiele szczegółów, które trzeba dopracować" - powiedziała.

Armia przedstawi możliwości ministrowi obrony Lloydowi Austinowi, który następnie przekaże je prezydentowi Bidenowi, a ten podejmie ostateczną decyzję o wysłaniu czołgów - powiedziała Wormuth.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Hubert

  Powinnismy dogadać się z USA w sposób taki, że my poślemy na Ukrainę 240 Leopardów a oni uzupełnią nam to 240 Abramsami.

  1. kapusta

   @Hubert - no pewnie, pozbądźmy się jedynych czołgów, które są w stanie pokonywać przeszkody wodne głębokim brodzeniem, a potem w Polsce północno-wschodniej (gdzie takich są tysiące) umieśćmy 70-cio tonowe Abramsy pod którymi zawali się 90% mostów. Genialny plan milordzie

  2. WołanieNaPuszczy

   @kapusta - Tu akurat w pełni się z Tobą zgadzam

 2. rwd

  I powiem więcej, Abramsy na pewno nie dotrą w tym roku na Ukrainę. Rosja by z nich nie skorzystała ale Chiny, mistrzowie w kopiowaniu, wiedziałby jak spożytkować zdobyczne Abramsy.

 3. kapusta

  Amerykanie ws. Ukrainy robią świetną robotę, ale jak tak dalej pójdzie, to wojnę wygrają nie amerykańskie, ale niemieckie czołgi i europejskie samoloty

Reklama