Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po czwarte: wojna a wyzwania dla obronności innych [KOMENTARZ]

Autor. Department of Defense/Twitter

Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (znane szerszemu gronu odbiorców najczęściej jako RUSI) pochyliło się nad kwestią wstępnych doświadczeń z wojny w Ukrainie. Autorzy, tj. Mykhaylo Zabrodskyi, Jack Watling, Oleksandr V Danylyuk oraz Nick Reynolds (zapis nazwisk i imion zgodnie z angielską wersją raportu), wybrali do analizy okres od lutego do lipca 2022 r., podzielili swoją pracę na pięć widocznych rozdziałów, obejmujących kwestie rosyjskiego przygotowania do agresji, ukraińskich przygotowań obronnych, przeanalizowali przebieg inwazji od dnia 0 do dnia +91. Na łamach swojej pracy rozważyli również kwestie związane z oceną rosyjskich działań zbrojnych i reperkusji, a także dołączyli bardzo interesujące zestawienie wybranych sugestii dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Reklama

Finałem, omawianego dotychczas w trzech już opublikowanych częściach, raportu RUSI jest szereg wniosków skierowanych dla brytyjskich sił zbrojnych i ich transformacji w XXI w. Jednakowoż, są one na tyle ważne z punktu widzenia wielu innych państw Zachodu, że nie powinno się ich jedynie sprowadzać do konkretnego, jednego adresata. Analitycy RUSI zaczęli od postawienia kluczowej kwestii jaką jest uznanie, iż nie ma współcześnie czegoś w rodzaju bezpiecznego sanktuarium na własnym terytorium, w przypadku ataku pełnoskalowego przeciwnika. Rosjanie systemami rakietowymi oraz w mniejszym stopniu również innymi środkami napadu powietrznego byli i są w stanie razić cele na całym terytorium Ukrainy. Należy dodać największego (wyłączając Rosję) pod względem wielkości państwa europejskiego. Dodajmy, że sama rozciągłość Ukrainy mierzona z zachodu na wschód wynosi ponad 1300 km, zaś jeśli spojrzymy z północy na południe to mowa jest o 890 km, a powierzchnia tego państwa to 603,7 tys. km2.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Reklama