Pentagon poinformował o przyznaniu koncernowi Orbital ATK Inc., Defense Electronic Systems kontraktu o wartości ponad 14 mln USD na dokonanie przebudowy dostarczonych przez rząd pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88B High-Speed Anti-Radiation Missiles na rakiety AGM-88E AARGM. Pociski zostaną wprowadzone na wyposażenie sił zbrojnych Włoch. Przewidywana data zakończenia produkcji, która będzie miała miejsce w zakładach Orbital ATK w Northridge i Ridgecrest w Kalifornii, to wrzesień 2018 r.
Podpisany kontrakt jest kolejnym uzupełnieniem umowy dotyczącej rozwoju i dostaw pocisków AARGM. W kwietniu br. zawarto zdecydowano o wykonaniu wcześniejszej opcji, na jej podstawie Orbital ATK dostarczy 145 seryjnych pocisków Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM) i 12 pocisków szkolnych. Suma kontraktu, wynosząca 120 mln dolarów, obejmuje również usługi logistyczne, serwis, części zamienne i dostawę tej broni na rzecz marynarki Stanów Zjednoczonych i rządu Włoch.
W wydanym w przez Pentagon 26 września komunikacie podkreśla się z kolei, że zakres podpisanego obecnie kontraktu obejmuje też usługi dodatkowe, potrzebne między innymi do rozmieszczenia pocisków AARGM we włoskich siłach powietrznych. Jest to więc kolejne potwierdzenie, że rakiety tego typu trafią na uzbrojenie włoskich samolotów Tornado, wykorzystywanych do przełamywania obrony powietrznej przeciwnika.
Czytaj też: "Przeciwdziałanie przyszłym zagrożeniom". AARGM dla polskich F-16 [Defence24.pl TV]
Pocisk przeciwradiolokacyjny AGM-88E AARGM opracowano we współpracy US Navy i włoskich sił powietrznych, Orbital ATK pełnił w programie rolę partnera przemysłowego. AARGM powstał z wykorzystaniem elementów konstrukcji pocisku AGM-88B/C HARM, otrzymał jednak nowy system naprowadzania.
System naprowadzania nowej broni identyfikuje najbardziej niebezpieczne cele, głowica dostarcza także dane o stacjach radiolokacyjnych do nosiciela, zwiększając świadomość sytuacyjną pilota. Aktywny radar milimetrowy pozwala śledzić w ostatniej fazie lotu cele ruchome. Dzięki wyposażeniu pocisku w układ nawigacji inercyjnej i system GPS, możliwe jest też atakowanie dowolnego obiektu o znanych współrzędnych położenia. Pocisk porusza się z prędkością naddźwiękową.
AGM-88E AARGM są używane na myśliwcach F/A-18C/D/E/F Hornet US Navy i USMC oraz na maszynach E/A-18G Growler. Zostały również zamówione przez Australię, są też integrowane z włoskimi maszynami Tornado (czego m.in. dotyczy właśnie podpisany kontrakt). Są ponadto kompatybilne z myśliwcami F-16 (wstępna integracja przebiegła bez problemów technicznych), F-15 i F-35. Oferta pocisków AARGM została złożona Polsce jako uzbrojenie maszyn F-16C/D Block 52+, które obecnie nie posiadają dedykowanych rakiet przeciwradiolokacyjnych.
Czytaj także: Pociski przeciwradiolokacyjne. "Odpowiedź współczesnego lotnictwa na obronę powietrzną" [RAPORT]
gosc
To, ze Polska nie ma takich rakiet majac rosje za przeciwnika z silna obrona plot to jest zadziwiajace i skandaliczne.
dimitris
Co to jest, że Polacy głównie stawiają sie Rosji ile tylko się da, ale prawie nic nie robią, gdy inni głównie serdecznie przyjaźnią się, ale cicho kupują broń ?