Wielka Brytania wesprze odbudowę marynarki Ukrainy

23 czerwca 2021, 12:13
Babcock
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Wielka Brytania i Ukraina zawarły porozumienie o wspólnej odbudowie ukraińskich, okrętowych sił morskich, przemysłu stoczniowego oraz wojskowej infrastruktury brzegowej. Jest to efekt wcześniejszych negocjacji oraz umowy intencyjnej podpisanej 7 października 2020 roku w obecności Prezydenta Ukrainy Wołodimira Zełeńskiego.

Wiceminister obrony Ukrainy Olieksandr Mironiuk, minister zamówień obronnych Wielkiej Brytanii Jeremy Quin oraz prezes Babcock David Lockwood podpisali porozumienie wykonawcze (Memorandum of Implementation) w sprawie realizacji morskich projektów partnerskich pomiędzy konsorcjum przemysłu brytyjskiego a ukraińską marynarką wojenną. Świadkami tego wydarzenia byli: sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Olieksij Daniłow, pierwszy lord morski Wielkiej Brytanii admirał Tony Radakin oraz ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons.

By zdarzeniu nadać jeszcze większą rangę, uroczystość złożenia podpisów pod odpowiednimi dokumentami zorganizowano 21 czerwca 2021 roku na pokładzie brytyjskiego niszczyciela HMS „Defender”, który m.in. dlatego przypłynął do Odessy. Wcześnie okręt ten brał udział w ćwiczeniach, w których poza Brytyjczykami i Ukraińcami uczestniczyli Amerykanie.

Podpisane na HMS „Defender” memorandum zakłada dwustronną współpracę w realizacji trzech najważniejszych zadań:

  • We wspólnym projektowaniu i budowaniu okrętów;
  • W modernizacji przemysłu stoczniowego na Ukrainie;
  • W budowie dwóch nowych baz morskich dla ukraińskiej marynarki wojennej.

W oficjalnym komunikacie ukraińskie ministerstwo obrony podkreśliło, że jest to „kolejny krok w rozwoju współpracy bilateralnej między Ukrainą a Wielką Brytanią w celu wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej, która jest stale zagrożona na Morzu Czarnym i Azowskim”.

Ten rozwój ma polegać m.in. na odbudowie ukraińskich, okrętowych sił uderzeniowych. W tym celu, w październiku 2020 roku została podpisana umowa intencyjna w sprawie budowy ośmiu szybkich, kutrów rakietowych za około 1,25 miliarda funtów (około 1,4 miliarda euro). Będą to najprawdopodobniej okręty rozwinięte na bazie jednostek typu Barzan, z których pierwsze dwa mają zostać zbudowane w Wielkiej Brytanii, a sześć pozostałych w jednej ze stoczni ukraińskich. Komunikat Babcock dodaje, że obok okrętów rakietowych mowa jest też o rozbudowie "nowoczesnej zdolności fregat" i uzbrojenia okrętowego.

Reklama
Reklama

Równie ważnym zadaniem planowanym do zrealizowania wspólnie z Brytyjczykami jest budowy dwóch baz morskich: w Oczakowie nad Morzem Czarnym oraz w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. Brytyjskie pieniądze i pomoc mają pozwolić przystosować te porty do standardów NATO, a więc do łatwego przyjmowania okrętów sojuszniczych w razie, gdyby zaszła taka konieczność.

Wszystko to będzie się odbywało przy wydatnej pomocy finansowej ze strony Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy mieli podobno zaproponować Ukraińcom dziesięcioletnią pożyczkę w wysokości 1,25 miliarda funtów (około 1,4 miliarda euro). Wielkość brytyjskiej pożyczki ma jednak zależeć od własnego wkładu, jaki Ukraina będzie mogła wyłożyć na modernizację własnej marynarki wojennej.

Prezes Babcock David Lockwood stwierdził, że spółka jest dumna z możliwości wspierania zdolności morskich Ukrainy. Podkreślił też rolę współpracy z rządem brytyjskim. Babcock będzie bowiem liderem przemysłowym programu ze strony brytyjskiej, będzie wspierany przez inne podmioty ze Zjednoczonego Królestwa, takie jak MBDA, Thales i Royal Haskoning DMV. Oczywiście Brytyjczycy będą współpracować również z partnerami przemysłowymi z Ukrainy.

Niszczyciel HMS „Defender” jest już drugim, brytyjskim okrętem, jaki w ciągu ostatnich kilku tygodni przybył do Odessy. Wcześniej bazę tą odwiedził bowiem również pełnomorski okręt patrolowy typu River – HMS „Trent”.

„Wspólne projekty morskie i regularne wizyty okrętów wojennych są świadectwem bliskich więzi między Wielką Brytanią a Ukrainą, partnerstwa i przyjaźni”

Ministerstwo Obrony Ukrainy
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Reklama
andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:08

To wszystko gra na nerwy, wzajemne testowanie. 1. Ukraińcy uważają Krym za swój,dlatego wydali Anglikom pozwolenie na poruszanie się w jego pobliżu (na wodach terytorialnych Krymu). 2. Rosjanie oczywiście uznaja Krym za swój , dlatego wody terytorialne Krymu uznaja za swoje. 3. Anglicy wpłyneli na wody terytorialne Krymu (albo byli bardzo blisko, w końcu nie wiadomo) 4. Rosjanie zareagowali mocno 5. Wszyscy wygrali- Anglicy pokazali , jacy Rosjanie sa niedobrzy , a Rosjanie pokazali , że sa gotowi do powaznych kroków. Pewnie Anglicy więcej pływac tam nie będa.

hermanaryk
sobota, 26 czerwca 2021, 19:50

Rosjanie zareagowali wyjątkowo ostrożnie. Nie tak dawno ich samoloty mało nie pościnały anten amerykańskich niszczycieli, a teraz trzymały się na duży dystans. Nic dziwnego, na Morze Czarne właśnie wchodzą 32 okręty NATO, które mogłyby zrobić z Floty Czarnomorskiej mielonkę.

Gru
czwartek, 24 czerwca 2021, 20:00

6. Rosjanie stchórzyli bo nic nikomu nie zrobili ze strachu, dla swoich odegrali propagandową szopkę.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 09:15

Andys, a co niby Rosjanei zrobili?? Wysąłli dwe łupinki w pobliże niszczyciela rakietowego i urzadzili pokazy lotnicze w zasięgu jego uzbrojenia?? Bo nic więcej, a Anglicy to totalnie olali nie zmieniając kursu ani o jotę.

comet
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:53

Najpierw pozbawili ich broni A, a teraz pomagają ROTFL

stary człowiek
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:33

Wszyscy ględzą tutaj o Ukrainie a w Polsce powstaje nowy totalitaryzm po faszystowskim i komunistycznym. Jako stary człowiek pytam gdzie jest polskie wojsko bo naród jest już zamęczony. Chcecie znowu powtórkę z czasów naszych ojców, dziadów i pradziadów. Zniszczonych elit i społeczeństwa nie da się odbudować przez dekady. Jeszcze raz się pytam, gdzie jest polskie wojsko?

Polski patriota.
czwartek, 24 czerwca 2021, 06:35

A niech kupuje Ukraina, będzie atak Rosji, flota zostanie zniszczona (może i parę rosyjskich fregat) i dalsza eskalacja konfliktu. Mi to w sumie na rękę, bo może w końcu odbierzemy Lwów.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:00

I Rosja będzie musiała swoją lote czarnomorska od zera odbudowywac a tacy jak ty rusku za zbrodnie wojenne w Donbasie trafią pod sad międzynarodowy.

easyrider
środa, 23 czerwca 2021, 18:51

Brytyjczycy zarobią na tym. Ukraina wyda bezsensownie pieniądze. Rosja po ataku zniszczy ukraińską marynarkę a Ukrainę odetnie od morza. Chyba, że NATO jest gotowe na zbrojną konfrontację z Rosją w obronie Ukrainy. Jest?

rED
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:14

Jest.

easyrider
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:39

Szkoda, że NATO nie ma takiej pewności.

;)))
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:13

To trochę jak u nas...

Tak samo
środa, 23 czerwca 2021, 22:27

To co, Ukraińcy mają się poddać od razu? Chciałbyś. Taki sam jest sens wydawania pieniędzy przez Ukraińców na obronność jak i Polski.

easyrider
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:38

Pieniądze można wydać na różną broń. Sensownie albo bez sensu. Jeśli Ukraina chce się obronić to musi zadać duże straty wojskom lądowym i lotnictwo. Obrona przeciwpancerna i przeciwlotnicza. To są w stanie sami opracowywać i wdrażać. Poza tym szkolenie. Jeśli będą chcieli obronić całość, to nie obronią niczego. Tak jak my w 1939 r. Część terytorium i tak stracą w początkowej fazie. A Rosję muszą uwikłać w długotrwałe, wyczerpujące działania. Marynarka im się nie przyda. Jeżeli jakiekolwiek dostawy z zewnątrz, będą możliwe, to przez granicę lądową.

Fanklub Daviena i GB
środa, 23 czerwca 2021, 16:46

A nie zamierzają najpierw zająć się odbudową własnej marynarki? 9 okrętów "blue water" na chodzie to chyba trochę mało by zapewnić choćby eskortę własnego lotniskowca? :D

Miki
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:31

Po co więcej. Royal Navy się na Chiny nie wybiera. Kto inny miałby jej zagrozić. Rosja jedynie ma OP, które nie są w najlepszym stanie, Indie są rozwijającym się państwem i nie potrzebne im zadne zwady. Francja? Japonia? Mało prawdopodobne.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 18:15

Już to co ma w tej chwili RN na WMF wystarczy w zupełności.

Clash
środa, 23 czerwca 2021, 15:34

I Polska powinna pomyśleć o dozbrojeniu Ukrainy....

Lol
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:29

Nie ma potrzeby. Jeszcze trochę i ich armia będzie silniejsza od polskiej.

Raf
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:10

Polska to powinna myśleć o dozbrojeniu ale siebie

say69mat
środa, 23 czerwca 2021, 23:08

Hmmm ... w okręty??? ... w samoloty??? ... w śmigłowce??? ... w systemy artylerii lufowej??? ... w systemy artylerii rakietowej??? ... w czołgi??? ... w BWP??? ... w AMW/KTO??? ... w GROT-y??? Dalej, po forach hulają newsy, że okręty klasy Miecznik będą budowane w kooperacji z Brytyjczykami. Z kolei czołgi to M1A2SEP. Czyli najpolszy z ... polszych ;))) Tak na marginesie, mamy na stanie broni pancernej czołgi T72/PT91, Leopard2 A4/2PL, Leopard2 A5. I teraz dochodzi na dokładkę ... Brabrams ;)))

czarno to widzę
środa, 23 czerwca 2021, 18:22

A macie czym zapłacić, bo darmocha się właśnie kończy?

Powiślak
środa, 23 czerwca 2021, 18:14

Polska to akurat powinna nawiązać współpracę z Wlk Brytanią podobną do ukraińskich umów bilateralnych. Zakres współpracy to np. Brimstone, CAMM, Watchkeeper, Murena. Ukrainie pomaga już USA, Francja, Wlk Brytania. Wystarczy!!!!

Clash
środa, 23 czerwca 2021, 18:32

Z tym wystarczaniem to ośmiele się stwierdzić że my jesteśmy następni w kolejce... Lepiej rozegrać to na Ukrainie

Powiślak
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:54

Pewnie, że lepiej żeby jak najdłużej trzymać wojnę z dala od Polski. Ale nie widzę potrzeby finansowania z tego powodu Ukraińców. Tak samo jak oni nie widzą potrzeby uwzględnienia pewnych naszych oczekiwań. A współpraca z Wlk Brytanią jest jak najbardziej wskazana.

Wieszcz
środa, 23 czerwca 2021, 15:14

Już za 5 lat powstanie nowoczesna MW Ukrainy, na którą będziemy z zazdrością spoglądać przekrzykując się w gabinetach politycznych i na forach internetowych dlaczego im się udało a nam nie?

sża
środa, 23 czerwca 2021, 18:02

To będzie bardzo nowoczesna MW jak nie wiem co i jeszcze te boomery...

Wirek
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:58

Z pomocą Brytyjczyków? Wystarczy im dużo rakiet przeciw okrętowych, manewrujących i plot co najmniej średniego zasięgu. Już testują swoje balistyczne. Ale niedojrzałe trolle będą pisać o boomerach próbując ośmieszać plany Ukrainy.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 14:55

Niszczyciel brytyjski wszedł na wody Krymu uznawane przez Rosję za swoje wody terytorialne. I nic Rosja nie zrobiła wedle Brytyjczyków. Rosja oczywiście twierdzi że jej okręty strzelały, a Su-24 zrzuciły bomby, ale widocznie było to tak daleko od niszczyciela że załoga tego nie widziała.

Wiki
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:34

Uff...Dobrze, ze nie wyłączyli całej elektroniki swoimi systemami jak w przypadku okretu AB. Załoga do tej pory nie wyszła z budynku w którym się schowała.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:08

Co zabawniejsze bomby miął zrzucic nieistniejacy Su-24M, jak Rosja ma wyłacznie Su-24M2 i Su-24MR

Nico
środa, 23 czerwca 2021, 20:29

I tu się mylisz. Rosyjska Marynarka Wojenna używa Su-24M , które stacjonują w Krymie . Su-24M2 i Su-24MR należą do Rosyjskich Sił Powietrznych .

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:02

Nie panie Nico, jedyne posiadane przez Rosje Su-24 to Su-24M2 i MR, wszystkie Su-24M zostały albo wycofane albo zmodernizowane do wersji M2

Murf fanem Polski
czwartek, 24 czerwca 2021, 04:21

Z Wiki: „Jeśli chodzi o inwentarz, zdecydowano, że lotnictwo morskie pozbywa się ciężkich bombowców i samolotów myśliwskich (z wyjątkiem skrzydła admirała Kuzniecowa), przekazując je Siłom Powietrznym”. Więc nie, marynarka wojenna nie używa Su-24M.

złośliwy
środa, 23 czerwca 2021, 14:55

Stara brytyjska trdycja,będą z ruskimi walczyli do ostatniego chętnego Ukraińca.

yar
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:08

Oj, poczytaj sobie trochę o historii, np o wojnie krymskiej. Tak się składa, że w takich konfrontacjach to Brytole byli górą!

Aster
środa, 23 czerwca 2021, 22:43

Kazdy zabity/ranny rosyjski zolnierz jeden mniej zeby walczyc w potencjalnym konflikcie z Polska ... Kazdy zabity/ranny ukrainski zolnierz jeden mniej zeby przeciwstawic sie nam kiedy postanowimy odzyskac nasze ziemie na wschodzie ... win win

Clash
środa, 23 czerwca 2021, 15:47

Ukraińcy będą walczyć z Rosją z albo bez UK ( raczej wielkiego wyboru nie mają jeśli chcą zachować swoją państwowość) ... Jeśli mòwimy o tradycji to znaną tradycją KGB jest kłamać, skłócić ,zdradzić a na końcu zabić. Swoją drogą Polska powinna mieć przygotowany plan jak w przypadku "W" Ukrainę dozbroić i pomóc tak aby Rosja z takiej konfrontacji wyszła jak najbardziej osłabiona. Jeśli w takie działanie włączy się Polska,UK, Turcja,USA, kraje bałtyckie, Rumunia i Słowacja pewnie Ukrainę dałoby się ocalić .W tej grze wygra ten co się nie boi wojen.

andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:58

Jesteś wyraźnie podżegaczem wojennym! Zapewne nie zdajesz sobie sprawy z tego co mówisz!

czarno to widzę
środa, 23 czerwca 2021, 18:28

Ukraińcy to akurat masowo emigrują do Polski i większość z nich chce u nas zostać na stałe. A więc w tą walkę z Rosją nie wierzę, a przy tym gdzieś tam w tle mamy jeszcze cały czas nierozliczony Wołyń. Ale zawsze możesz wyjechać do Donbasu i powalczyć...

Ach
piątek, 25 czerwca 2021, 20:42

A Katyń itd mamy rozliczone?

Valdore
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:03

Ty juz tam pewnie stzrelasz do ukraińskich cywili .

123
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:48

I rzez na Woli tez nie rozliczona.

Oczki
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:02

Na razie to "pokojowa" Rosja wjechała do Donbasu udowadniając, że to wciąż kgb-owski, komunistyczny agresywny reżim. A ty przecież w nic nie musisz wierzyć.

Daleko patrzący.
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:35

Lepiej w Donbasie, niż Suwałkach.

clash
czwartek, 24 czerwca 2021, 01:12

Za bardzo historyczne emocje -(Wolyn o ktorym trzeba pamietac) przyslaniaja Tobie ocene sytuacji. Ukraina jest chyba jedynym krajem ktory ma potencjal aby wybic Rosji zeby....(kraje baltyckie chyba raczej nie) oczywiscie bez pomocy z zewnatrz sami tego nie zrobia. A chodzi o to ze niech oni sie bija o Dombas to wtedy my nie musimy sie bic o Suwalki albo Lublin ....Jesli Ukraina sie postawi , i jesli bedzie miala czym to Rosja spasuje -do zadnej konfrontacji nie dojdzie .... Jesli Ukraina walczyc nie bedzie to zgodzam sie ze jakakolwiek pomoc to bedzie tylko dozbrojenie Rosji.

Niuniu
środa, 23 czerwca 2021, 14:45

Czy to właśnie w wyniku tego "wsparcia" niszczyciel brytykski DEFENDER własnie wpłynął na wody terytorialne Rosji w okolicach krymskiego przylądka Fiolent. Okręt naruszył granicę morską Rosji na 3 kilometry i opuścił ją dopiero po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez rosyjskie okręty służby granicznej i zbombardowanie przez Su 24m toru wodnego przed brytyjskim niszczycielem 4-ma bombami. Jak na razie brytyjczycy zaprzeczają całemu incydentowi - ich okręt płynął po wodach Ukrainy i nikt nie oddawał strzałów w jego kierunku. Trudno jednak wierzyć, że Rosja twierdzi nieprawdę w tak poważnej sprawie. Zapewne całe zajście zostało nagrane i niebawem w sieci pojawią się filmy. Wydaję się, że otarliśmy się ponownie o wybuch wojny bo jeśli brytyjski okręt by nie zawrócił niewątpliwie został by zatopiony. Trochę niebezpieczna zabawa.

złośliwy
środa, 23 czerwca 2021, 16:48

Zgaduje ze jest jakiś filmik z tego zdarzenia.Prawda nas wyzwoli ;).

Władimir
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:00

akurat klisza się skończyła, ale było jak niuniu opisał

Eee tam
środa, 23 czerwca 2021, 16:01

Na radarach widać że cały czas płyną prosto nie zmieniał kursu więc ruscy mu tylko pogrozili palcem w bucie

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:11

Nie istniejącym palcem bo Rosja nie ma żadnych Su-24M.

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 20:35

@Davien: Poza tymi, które wzięły udział w ćwiczeniach Kaukaz 2020 z ramienia Floty Czarnomorskiej. Zapewne na gościnnych wystepach.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:05

Mówisz o tych Su-24M2 które Flota Czarnomorska oddała pewien czas temu WKS?

Nico
środa, 23 czerwca 2021, 20:30

No i kłamiesz . Rosyjska Marynarka Wojenna ma.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:04

Nie ma, wszystkie Su-24M albo wycofano albo zmodernizowano do M2.

ruski krawiec
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:25

Rosyjska marynarka wojenna ma takie rzeczy, jakich świat nie widział.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 15:51

Przecież w takich wypadkach wszystko się filmuje. Póki co Rosja nie przedstawiła żadnych dowodów że jej samolot zrzucił bomby, a okręty strzelały.

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 14:39

Dzisiaj HMS Defender przykozaczył podpływając zbyt blisko brzegów Krymu i najpierw rosyjski okręt patrolowy wystrzelił kilka pocisków ostrzegawczych a potem nadleciał Su 24 i zrzucił ostrzegawczo kilka bombek. Następnie HMS Defender uciekł na bezpieczniejsze wody. Źródło moich informacji to BBC News. Mam nadzieję, że Ukraina dalej może liczyć na brytyjską pomoc i współpracę. Ministry of Defence właśnie oświadczyło, że te strzały to była rutynowa procedura:-) Jak na razie wychodzi, że Rosjanie na nich napluli, a Brytyjczycy twierdzą, że to tylko spadł deszcz. Polecam to do przemyślenia tym, którzy liczą że Zachód wspomoże nas bezwarunkowo, jeśli będziemy mieli kłopoty z Rosją.

Lolp
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:33

A po co mają narażać życie swoich żołnierzy. Brak Narwi wyklucza pomoc lądową. Nie będą się narażać. My nie oferujemy nic by zabezpieczyć ich wojska. Tylko skomlimy...

czwartek, 24 czerwca 2021, 09:12

Anglicy ich olali. To jest pewne. A Rosja? Cóż, jak to Rosja, coś tam bajdurzy....

GB
środa, 23 czerwca 2021, 15:52

Póki co Brytyjczycy zaprzeczają iż zostali ostrzegawczo ostrzelani, a Rosja nie przedstawiła na swój ostrzał żadnych dowodów.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:14

Byłoby cięzko bo w Rosji nie ma ani jednego Su-24M:)

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 20:37

@Davien: Poza tymi, które wzięły udział w manewrach Kaukaz 2020.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:06

Wow a skad tam Su-24M jak wszystkie jaki zostały zmodernizowano do M2?

AXM
środa, 23 czerwca 2021, 14:32

A kto Polsce pomoże odbudować Marynarkę Wojenną która istnieje tylko na papierze.....

Nie inż.
środa, 23 czerwca 2021, 18:39

Jak to kto? Słowacja.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:28

Słowacja powiadasz? Nic nowego. W końcu Austro-Węgrom pomagali w tym temacie Czesi.

Tweets Defence24