Reklama

Technologie

Większy zasięg Super Hornetów

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zamierza zwiększyć o 300 Mm zasięg samolotom F/A-18E/F Super Hornet, poprzez wprowadzenie nowych, konforemnych zbiorników paliwowych. Ma to przede wszystkim rozszerzyć obszar chroniony lotnictwem wokół amerykańskich lotniskowców.

Koncern Boeing otrzymał kontrakt o wartości 210 milionów dolarów na opracowanie, wyprodukowanie i przetestowanie nowych, konforemnych zbiorników paliwowych CFT (conformal fuel tank) dla samolotów F/A-18E/F Super Hornet. Mają one już nie być podwieszane i zrzucane po wykorzystaniu, ale stanowić półtrwałe elementy kadłuba myśliwca. Nie jest to rozwiązanie nowe, ponieważ było ono wcześniej wykorzystywane na samolotach F-15E Strike Eagle.

Zbiorniki CFT w odróżnieniu od „podwieszanych i zrzucanych” mają tą zaletę, że nie zwiększają skutecznej powierzchni radiolokacyjnej, a więc nie wpływają zasadniczo na charakterystyki odbicia fal radarowych statków powietrznych. Dodatkowo nie wprowadzają one dużych oporów aerodynamicznych, a więc nie ograniczają osiągów i manewrowości.

Super Hornety z nowymi zbiornikami mają mieć możliwość atakowania celów na większych odległościach (800 Mm w porównaniu do 500 Mm), zmniejszając w ten sposób ryzyko ataku na zespoły amerykańskich okrętów ze strony najnowszych pocisków przeciwokrętowych – w tym przede wszystkim chińskich i rosyjskich

Zakłada się, ze koncern Boeing zakończy realizację kontraktu w 2022 r.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Rafał

    Jeżeli zasięg się zwiększy o 300Mm to \"możliwość atakowania celów\" się zwiększy o 150Mm bo na powrót chyba paliwo też jest potrzebne?

    1. Davien

      Podawany jest tzw zasięg bojowy a nie zwykły, normalny zasięg SH to 1270Mm

    2. dropik

      Ja spotkałem się z informacjami o tym, że combat range zwiększy się o 150 mil, a nie o 300. Ale rozumiem , że chodzi tu o zwiększenie promieniu działania bo zwiększanie zasięgu o 150mil nie miałoby sensu.

  2. jojo

    Cienko to widzę .... Bedą latać dalej ale bez odpowiedniego uzbrojenia. Kończy im się powoli możliwość modernizacji.

    1. Gts

      O to sie nie martw. Dadza rade dostosowac pociski do samolotu. Tam problemem stalo sie brak nastepecow (nie wystaczajaca ilosc F-22) dla F-15, F-14. Ani Hornet ani F-35 nie sa w stanie wypelniac tych zadan, ze wzgledu na zbyt maly zasieg i udzwig. Ratuja sie jak moga modernizacjami, a jest tam jeszcze pole do popisu. Sieciowe rozwiazanie ala F-35 nowe radary i komputery zwiekszaja mozliwosci tych maszyn. Dlatego wlasnie proba ratoeania sie zbiornikami konforemnymi. Do nastepcow jeszcze daleka droga wiec lataja co maja. Mazcza sie 2 decyzje jedna z czasow post zimno wojennych - anulowanie wersji pokladowej Raptora, i druga z czasow Obamy - anulowanie produkcji Raptora, teraz trzeba szyc...

    2. Davien

      A od kiedy to SH nie mają uzbrojenia odpowiedniego do zadań?? AIM-120D/AIM-9X/X2, Harpoony. JSOW, JASSM?? Pokaz mi inny samolot pokładowy przenoszący choc ułamek tego:)

    3. us man

      Brawo racja

  3. ryszard56

    a kiedy My takie??

    1. -CB-

      Zbiorniki konforemne? Mamy od dawna. W artykule zapomniano wspomnieć, że na F-16 też się takie wykorzystuje.

    2. us man

      F 16 od 15 lat

Reklama