„Ważniejsze, niż dodatkowe brygady”. Priorytety US Army w Europie [5 PUNKTÓW]

11 października 2017, 14:31
System Patriot w Polsce - fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Fot. US Army via Wikipedia
Fot. Staff Sgt. Carlos R. Davis/US Army.
Fot. Capt. Alex Brubaker, 51st Transportation Company
Reklama

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges poinformował w trakcie konferencji AUSA o priorytetach, jakie powinna wdrażać ta formacja. Zaznaczył, że ich realizacja z jego punktu widzenia jest ważniejsza, niż na przykład rozmieszczenie dodatkowych brygad jednostek lądowych.

Wśród priorytetów generał Hodges wymienił:

 • Lotnictwo wojsk lądowych. Dowódca US Army w Europie zaznaczył, że jego pierwszym priorytetem jest posiadanie zdolności, jeżeli chodzi o lotnictwo wojsk lądowych. Obecnie są one zapewniane przez brygadę operującą między innymi z Powidza, wyposażoną w śmigłowce Apache, Black Hawk czy Chinook. Wydzielone do tego zgrupowania jednostki bazują na stałe w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie tego potencjału, zapewnianego przez jednostki rotacyjne, bądź stacjonujące w Europie ma kluczowe znaczenie dla operacji US Army Europe. „Bez lotnictwa nie będziemy wiarygodną siłą odstraszającą” – zaznaczył generał.
  AH-64E Apachy Guardian
  Fot. US Army via Wikipedia
 • Artylerię dalekiego zasięgu. Drugim priorytetem dowódcy wojsk amerykańskich jest wzmacnianie potencjału, jeżeli chodzi o artylerię dalekiego zasięgu. Niedawno rozpoczęto rozmieszczenie wyrzutni MLRS i HIMARS w Niemczech w ramach baz materiałowych Army Prepositioned Stock, a w przyszłości przewiduje się sformowanie w Europie dodatkowej brygady artylerii. Generał Hodges zaznaczył, że istnieje „wyzwanie”, związane z modernizacją (również jakościową) swoich systemów artylerii przez Rosję.
  MLRS
  Fot. Staff Sgt. Carlos R. Davis/US Army.
 • Obronę przeciwrakietową. Obecnie potencjał obrony powietrznej US Army Europe opiera się o jeden batalion Patriot. Jest on wykorzystywany podczas ćwiczeń w różnych częściach kontynentu, na przykład w Szwecji, a poszczególne baterie są przerzucane na duże odległości. Wzmocnienie obrony powietrznej musi być traktowane priorytetowo. Jak na razie planuje się rozmieszczenie zestawów bardzo krótkiego zasięgu Avenger, a być może także sformowanie dodatkowego batalionu z tymi jednostkami. Wypowiedź generała Hodgesa pokazuje, jak bardzo istotne są zdolności naziemnej OPL na europejskim teatrze działań wojennych.
  Patriot Polska
  System Patriot w Polsce - fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
 • Zdolności logistyczne. Generał Hodges zaznaczył, że bardzo istotne znaczenie ma rozbudowa zdolności logistycznych – na przykład transportu czy nawet remontów sprzętu. „Bez logistyki, nic innego nie ma znaczenia” – podkreślił. Amerykanie cały czas zwiększają swój potencjał, korzystając nie tylko z jednostek czynnych, ale też Gwardii Narodowej, czy rezerwy.
  HET
  Pojazdy M1070F HET, pozyskane od British Army. Fot. Capt. Alex Brubaker, 51st Transportation Company
 • Strukturę dowodzenia. Pomimo wzmocnienia o dowództwo szczebla dywizyjnego, rozmieszczone w Poznaniu struktura dowodzenia sił amerykańskich jest nadal niewystarczająca. Generał Hodges zaznaczył, że chciałby mieć do dyspozycji pełne, stacjonujące na stałe na kontynencie dowództwa dywizji i korpusu. Podobne jednostki zostały rozformowane jeszcze przed wojną na Ukrainie i na razie nie podjęto decyzji o ich odtworzeniu.

Generał Hodges zaznaczył, że wszystkie wymienione zdolności są dla niego ważniejsze, niż rozmieszczenie w Europie dodatkowej brygady (na przykład pancernej). Pokazuje to znaczenie, jakie w realnych działaniach mogą mieć omawiane wyżej zdolności.

Czytaj więcej: US Army Europe cofa wcześniejsze deklaracje ws. lokalizacji brygady artylerii

Należy też pamiętać, że to konkretne zestawienie zostało przygotowane przez dowódcę US Army Europe – formacji złożonej z dość nielicznych jednostek o dużej gotowości, przeznaczonych do działania na całym kontynencie. Nie oznacza to więc stawiania dokładnie takich samych priorytetów dla innych państw NATO, na przykład dla Polski.

Czytaj więcej: Amerykanie odpowiadają Rosji. Szybkie zakupy sprzętu dla Europy [ANALIZA] 

 

Nie zmienia to faktu, że to kolejny z wielu głosów zwracających uwagę na potrzebę wzmacniania obrony powietrznej, zdolności logistycznych czy artylerii dalekiego zasięgu w Europie. W krajach zachodnich oznacza to prowadzenie prac w obszarach, w których jeszcze kilka lat temu wdrażano szeroko zakrojone redukcje i cięcia budżetowe, nie spodziewając się niebezpieczeństwa konfrontacji z Rosją.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
januszek 94
czwartek, 12 października 2017, 06:47

Generał swoje - a gospodarka usa swoje ! Temat dyslokacji i wykładania kasy na sprzęt z lat 70-80 z zasobów po pustynnej akcji w iraku wciąż zaskakuje i co lepsze zachwyt iż wojsko odkupi sprzęt po remoncie od tak bliskiego sojusznika jakim są podobno nasi nowi okupanci na życzenie władz , nie poprawia mi humoru. Propaganda sukcesu zawsze budziła moje zdziwienie iż można kogoś tak rolować - Tramp chce sprzedać nam badziewie stojące u nich na pustyni w newadzie i tyle i aż tyle ? Na zachodzie w państwach gdzie problemem jest najazd ( uchodżców ) emigranci nie wiadomo czy zarobkowi czy kolonialni by zasiedlić i rozmnożyć się ( jak stonka czy szarańcza ) EUROPĘ ? Usa dalej napieraja by dalej mącić gdyż jako kraj stacza się na NR. 3-4 . Wojny a te prowadzi od kilkunastu lat na różnych polach świata - finansując dodrukowując swój sławetny Dolar $ ! Kiedyś te wojny zrujnują ich całkowicie - każda wystrzelona rakieta pocisk kosztuje i to nie mało , każde utrzymanie w pełnej gotowości wojska w różnych bazach lądowych czy same lotniskowce - to przeogromny koszt . Gospodarka tak wyeksploatowana nie wytrzymie , a park maszynowy produkujący na rzecz wojska nie produkuje na zaś ?

JKK
środa, 11 października 2017, 16:44

Priorytetet jeden jedyny, Europa ma siedzieć cicho i płacić.

dim
czwartek, 12 października 2017, 03:51

Bzdura. Kto broni Europie tworzenia własnych zdolności ?

Marek
środa, 11 października 2017, 21:52

Jak zamiast wojska woli się tak zwanych uchodźców i socjal dla nich, kosztem bezpieczeństwa swoich obywateli, faktycznie obecnie najlepiej Europa by zrobiła siedząc cicho. Bo jak do tej pory robi głupotę za głupotą.

tak tylko...
środa, 11 października 2017, 15:11

Czytając ten artykuł przypominam sobie głosy naszych rosyjskich kolegów, którzy jeszcze kilkanaście miesięcy temu w trakcie odbywających się wyborów prezydenckich w USA ,malowali przed nam czarną wizję przyszłości Polski, jaka miała urzeczywistnić po wyborze Trumpa. USA miały się porozumieć z Rosją i wystawić nas do wiatru. Te strachy jak się okazało były tylko pobożnymi życzeniami Kremla. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania, nie dość że Waszyngton "nie wystawił nas do wiatru" to doczekaliśmy czasów, w których zaangażowanie USA w udzielane nam wsparcie militarne nigdy w naszej historii nie osiągnęło tak wysokiego poziomu....

tomuciwitt
czwartek, 12 października 2017, 09:25

A no widzisz bo niektórzy ignorują fakty i wydarzenia . Mówili , że USA sprzeda nas Rosji , Niemcy sprzedadzą nas Rosji . A tu co ? Nic takiego się nie dzieje . Co więcej nie rozumieją , że zarówno Ameryce jak i Niemcom Polska niezależna od Rosji jest potrzebna . Oczywiście z różnych powodów i to od nas zależy jak do tego podejdziemy.

db
środa, 11 października 2017, 21:55

Jak na razie to USA rozgrywaja swoje interesy gospodarcze. Na fali paniki przed rosyjska agresją wprowadzaja swoje wojska w pobliże granic Rosji. Cztery lata temu robili dokładnie odwrotnie i w ówczesnej sytuacji polityczno-militarnej w Europie nie mieli szans na inne działania . Teraz wita sie ich jak zbawców. Jednoczesnie bardzo silne proamerykańskie lobby "ustawia" w określony sposób zakupy uzbrojenia na "wschodniej flance" uzasadniając to jako konieczność, bo przecież Amerykanie przyjechali nas bronić i trzeba sie odwdzięczyć. Za moment, wykorzystując swoją mocna pozycję negocjacyjną (wojsko przy granicy) dogadają się w sprawach gospodarczych z Rosją tak, jak im to pasuje. I pójdą na ustepstwa, nie oglądając się na takie kraje jak Polska, Litwa, Ukraina czy Estonia. Historia II wojny światowej wyraźnie pokazuje (bardzo ciekawie opisano to w książce "Od własnej kuli"), że interes gospodarczy USA jest podstawowym wyznacznikiem amerykańskiej polityki. I trudno miec o to pretensje. Dziwi tylko naiwna wiara w amerykańską bezinteresowność i umiłowanie demokracji.

Na Sybir
środa, 11 października 2017, 21:34

Jakiego wsparcia militarnego udzieliły Polsce USA???

dim
środa, 11 października 2017, 20:31

@ tak tylko... "...tak wysokiego poziomu..." jednak wciąż bardzo niskiego, niewystarczającego do ewnetualnej obrony. Czyż nie tak ?

mlah
środa, 11 października 2017, 19:30

nie miałem wątpliwości co do Trumpa. Bardzo spodobało mi się zbombardowanie bazy wojskowej w Syrii. To było zagranie na miarę republikańskiego prezydenta. Potem ruscy dostali jeszcze parę innych strzałów.

Zet
środa, 11 października 2017, 17:14

Nie wiem czy zauważyłeś że to są życzenia generała a nie plan wzmocnienia

Marek
środa, 11 października 2017, 21:45

Wniosek jest taki, że picuś Obama i podobni mu Europejscy koledzy doprowadzili do nieciekawej sytuacji, która stworzyła klimat, w którym Rosjanie mogli zacząć bezkarnie rozrabiać. Na szczęście to nie beznadziejna a tylko nieciekawa sytuacja. I czas najwyższy żeby wahadełko ruszyło się w drugą stronę.

Drzewica
wtorek, 12 grudnia 2017, 22:19

Tyle o Amerykanach, ale pomyślmy o Europie złożonej z państw tak różnych jak Hiszpania i Szwecja, Polska czy Belgia. Nas tak wiele dzieli że naiwnością byłoby liczenie na ich narażanie się w naszej obronie. Jest też RFN tak blisko Rosji ćwiczącej atak na Warszawę.

Tweets Defence24