Reklama

Wiadomości

Będzie wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej

System obrony powietrznej Skynex należący do Dowództwa Powietrznego „Zachód” Sił Powietrznych Ukrainy.
System obrony powietrznej Skynex należący do Dowództwa Powietrznego „Zachód” Sił Powietrznych Ukrainy.
Autor. Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України/Facebook

Ukraina podpisała w sobotę porozumienie z Niemcami w sprawie natychmiastowych działań wzmacniających ukraiński system obrony powietrznej. Do projektu mają dołączyć jeszcze Belgia, Norwegia, Holandia i Dania - poinformował na Facebooku minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.

Reklama

„Na spotkaniu ministrów obrony państw grupy G7 podpisaliśmy ważne porozumienie z Niemcami, dotyczące natychmiastowych działań na rzecz wzmocnienia systemu obrony powietrznej Ukrainy. Zgodnie z porozumieniem kraje-sygnatariusze wniosą wkład do wspólnych projektów lub sfinansują własne projekty, mające na celu wzmocnienie zdolności sił Zbrojnych Sił Obrony Powietrznej Ukrainy” - napisał Umerow na Facebooku.

Czytaj też

Reklama

Wcześniej ministrowie obrony państw G7, obradujący w sobotę w Neapolu, zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy i, jak napisali we wspólnej deklaracji, dla jej „nieodwracalnej drogi do pełnej euroatlantyckiej integracji, włącznie z członkostwem w NATO”.

„Ponawiamy nasze niewzruszone poparcie dla Ukrainy, która prawie od trzech lat broni się przed brutalną i nielegalną agresją na pełną skalę ze strony Rosji. Potępiamy Rosję, która zajęła konfrontacyjne, destabilizujące stanowisko w wymiarze globalnym, prowadząc także wojnę hybrydową i nieodpowiedzialnie stosując retorykę nuklearną” - napisali szefowie resortów obrony USA, Kanady, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch w dokumencie ogłoszonym w sobotę. Zapowiedzieli dalsze udzielanie pomocy Ukrainie, także militarnej.

Czytaj też

Reklama

Wyrazili przekonanie, że „G7 razem z innymi międzynarodowymi partnerami może odegrać kluczową rolę w procesie zmierzającym do osiągnięcia pełnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, zgodnie z prawem międzynarodowym, przy poszanowaniu suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”. „Jest to niemożliwe bez stałych działań na rzecz jak największego poparcia dla Ukrainy” - zaznaczono w 10-stronicowym komunikacie.

Na obrady do Neapolu przybyli również między innymi nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Vixa

    A jak to się ma do deklaracji Niemiec o wstrzymaniu dostaw uzbrojenia?

    1. szczebelek

      Chodzi o to, że Niemcy nie będą wypłacać żadnego euro z własnego budżetu, ale są skłonni do tego by inne państwa inwestowały w niemiecki przemysł.

    2. Davien3

      @Vixa jakie wstrzymanie dostaw uzbrojenia? Jedynie były niepotwierdzone pogłoski o zmniejszeniu o połowę środków na dostawy dla Ukrainy do 8 mld euro rocznie

  2. Franek Dolas

    Natychmiastowo to Niemcy mogliby wysłać Ukraińcom swoje TAURUSY i udzielić im zgody na atakowanie nimi co będą uważali za stosowne. To byłaby onkretna pomoc a nie kolejne obiecanki niewiadomo czego i niewiadomo kiedy. Te TAURUSY to niedługo trzeba będzie zutylizować więc nadarza się sposobność zrobienia tego w sensowny sposób.

    1. Davien3

      Franek a co ci da nawet jakby wysłali te swoje niecałę 200 Taurusów( tyle mają sprawne) jak po pierwsze Ukraińcy nie mają ich z czego odpalać, a po drugie mają juz lepsze Storm Shadow i SCALP-EG a tymi drugimi moga atakowac cele w Rosji Jakos USA nie chce im wysłac JASSM/JASSM-ER

    2. Ma_XX

      Davien3 a może to "dajstwo" najlepszych technologi to jedynie sprawdzenie co tam w środku dla następnych projektów dla własnego przemysłu?

    3. Davien3

      @Ma_XX Mało prawdopodobne zwłaszcza że Storm Shadow i JASSM sprawdziły się juz w Syrii gdzie najnowsze rosyjskie radary nie były ich w stanie wykryć Jedynie Taurusy nie były jeszcze nigdy używane bojowo

  3. Ma_XX

    natychmiastowe działania - czyli rozpoczęcie uzgodnień do wyprodukowania czegoś w nieokreślonej przyszłości?

Reklama