Reklama

Geopolityka

WBH odtajnia dokumenty Ludowego Wojska Polskiego

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (CCO 1.0)
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (CCO 1.0)

Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski - podkreślił w piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji przez WBH dokumentów wojskowych i politycznych, m.in. pierwszego Planu Operacyjnego LWP z 1964 r.

Minister powiedział, że Wojskowe Biuro Historyczne w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty, które przyczyniają się do ujawniania prawdy historycznej.

Wojskowe Biuro Historyczne podało, że podczas spotkania szefa MON z dyrektorem WBH Sławomirem Cenckiewiczem, zaprezentowano ministrowi materiały dotyczące inwazji LWP na Zachód w ramach Frontu Nadmorskiego wojsk Układu Warszawskiego, dokumenty polityczne, a także zdjęcia archiwalne.

Szef MON zapoznał się m.in. z pierwszym Planem Operacyjnym Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r. sporządzonym wraz z mapą w Moskwie. Był on wzorem dla późniejszych planów - opracowywanych aż do 1989 r. - zakładających udział zależnego od Sowietów LWP w wielkiej strategicznej operacji zaczepnej Sił Zbrojnych ZSRS i państw Układu Warszawskiego na zachodnim teatrze działań wojennych. Plan ten - jak zwrócił uwagę resort obrony - wskazuje na udział LWP w ataku na kraje Zachodu i został opracowany w Moskwie w języku rosyjskim.

Innym zaprezentowanym dokumentem wojskowym były np. węzłowe założenia obronne PRL z 1973 r., będące pierwszą próbą skodyfikowania tzw. doktryny wojennej w PRL. Zakładały one zakrojoną na wielką skalę wojnę termojądrową w Europie. "Był to dokument szczególnego znaczenia, przechowywany jedynie w Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego. W jego opracowaniu decydujący udział miał gen. Ryszard Kukliński" - podkreślono w przekazanym PAP opisie dokumentów.

Reklama
Reklama

Wśród dokumentów wojskowych znalazła się również mapa z 1978 r. ukazująca głównie kierunki uderzeń rakietowo-lotniczych na PRL w razie pełnowymiarowej wojny jądrowej w Europie oraz wykaz obiektów na terytorium PRL, które miały być potencjalnym celem uderzeń jądrowych.

W zasobie WBH znajdują się również dokumenty przekazane do Sztabu Generalnego WP przez Sztab Generalny Armii Radzieckiej oraz Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego w latach 80-tych. Wśród nich interesujące mogą być np. wnioski z awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Z dokumentów politycznych szef MON mógł zapoznać się np. z wystąpieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 r., w którym zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych. Z wystąpienia wynika, że gen. Jaruzelski nie zakładał rezygnacji z władzy, a stwierdzał, że konieczne jest włączenie opozycji do systemu sprawowania władzy.

Dla miłośników historii interesujące może być też sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 r. w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Georgem Bushem. Dokumenty dotyczące Mazowieckiego to też parafraza Zarządu II SG WP z Londynu, w której znajduje się - jak podano w opisie materiałów - informacja o wysiłkach szefa polskiego rządu, by nie "poniżać" Wojciecha Jaruzelskiego jako prezydenta RP (był on prezydentem III RP prawie przez cały 1990 rok) poprzez odpowiednią oprawę spotkania z legalnym prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Ponadto w zasobie WBH znajdują się np. tezy szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego z czerwca 1990 r. dla szefa MON Floriana Siwickiego, przygotowane na posiedzenie Doradczego Komitetu Politycznego Układu Warszawskiego. "Zakładały one dalsze istnienie organizacji Układu Warszawskiego, co wywołało zdumienie delegacji Czechosłowacji i Węgier, które spodziewały się bezwarunkowego poparcia Polski dla ich wniosku o rozwiązanie tej organizacji" - czytamy w opisie.

Z częścią zaprezentowanych dokumentów można zapoznać się na stronie internetowej Wojskowego Biura Historycznego i w jego mediach społecznościowych, a także w mediach społecznościowych resortu obrony.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. Prawda

    W końcu dowiemy się prawdy o naszym LWP i miłości do państw zachodnich.

Reklama