Reklama

Siły zbrojne

Warszawskie ćwiczenia kontrterrorystyczne ŻW

Fot. S.Guzowska/KGŻW
Fot. S.Guzowska/KGŻW

Szturm bezpośredni na pojazdy komunikacji miejskiej, uwalnianie zakładników, ewakuacja rannych oraz zatrzymanie terrorystów – to główne elementy ostatniego szkolenia kontrterrorystycznego Żandarmerii Wojskowej. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w nocy z 25 na 26 kwietnia w miejskiej scenerii Warszawy.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej wykorzystał w czasie ćwiczeń elementy miejskiej infrastruktury transportu publicznego na terenie stolicy w postaci zajezdni autobusowej i stacji metra. Założeniem zajęć było przeprowadzenie kompleksowej operacji kontrterrorystycznej przez dwa niezależne zespoły zadaniowe.

Do udziału w przedmiotowym szkoleniu Żandarmeria Wojskowa zaprosiła funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Przygotowany na potrzeby szkolenia scenariusz zakładał zaistnienie dwóch zdarzeń o charakterze terrorystycznym – w metrze i w zajezdni autobusowej. Na stacji metra sześciu uzbrojonych mężczyzn oddało kilkanaście strzałów w powietrze, poważnie raniąc kilka przypadkowych osób oraz śmiertelnie interweniującego funkcjonariusza Służby Ochrony Metra. Napastnicy sterroryzowali przebywających na peronie pasażerów oraz maszynistę pociągu, zmuszając wszystkich do wejścia do pociągu. Kilka godzin później dwóch napastników uprowadziło autobus komunikacji miejskiej. Agresorzy ranili dwóch pasażerów. Jak się okazało, terroryści należeli do tego samego ugrupowania, a ich ataki były ze sobą powiązane. Podjęte negocjacje były bardzo trudne – agresorzy żądali, by ich postulaty zostały spełnione do drugiej w nocy. Napastnicy zagrozili, że w przypadku niespełnienia żądań zabiją uwięzione osoby.

Fot. S.Guzowska/KGŻW
Fot. S.Guzowska/KGŻW

Operatorzy przystąpili do działania. Po wprowadzeniu w sytuację taktyczną rozpoczęli planowanie operacji. Następnie, po wypracowaniu wariantu działania i postawieniu zadań, przemieścili się w rejon działania. W metrze i w zajezdni zrealizowali operację określaną mianem HRO (ang. Hostage Rescue Operation), której celem jest uwolnienie zakładników oraz neutralizacja zagrożenia ich życia. Warto podkreślić, że wszystkie działania prowadzone były w czasie realnym.

Należy podkreślić, że operacje zakładnicze należą do jednych z najtrudniejszych zadań specjalnych, gdyż są obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Wymagają one właściwego wyszkolenia, użycia specjalnych technik oraz taktyki działania. Dlatego tak istotny jest regularny trening zgrywający oraz znajomość infrastruktury obiektu i jego newralgicznych punktów.

ppłk Łukasz Kandefer, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej

W trakcie nocnej akcji swoje umiejętności doskonalili również paramedycy z sekcji bojowych. Ratownicy opatrywali oraz ewakuowali rannych do punktu zbiorczego, gdzie personel Państwowej Straży Pożarnej kierował procedurą „Triażu”, która służy do przeprowadzenia segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

Dla Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie szkolenie taktyczno-specjalne przeprowadzone w metrze i zajezdni MZA było podsumowaniem wieloetapowego procesu szkolenia zgrywającego, podczas którego różne służby i formacje przeznaczone do przeciwdziałania atakom terrorystycznym wypracowywały optymalne rozwiązania w zakresie planowania operacji, taktyki, właściwej koordynacji działań oraz unifikacji procedur. Zajęcia były również sprawdzianem z praktycznego współdziałania służb w przypadku wystąpienia incydentów terrorystycznych. 

Fot. S.Guzowska/KGŻW
Fot. S.Guzowska/KGŻW
Reklama

Komentarze

    Reklama