Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
W OBR CTM S.A. powstaje nowy demonstrator podwodnego trału
W siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni odbyło się spotkanie członków działającego pod egidą Europejskiej Agencji Obrony międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt MLM II. W jego trakcie omawiano m.in. stan zaawansowania prac podejmowanych w ramach tego projektu, w tym nad rozwijanym przez OBR CTM S.A. Modułowym Lekkim Trałem Niekontaktowym MLM oraz opracowywanym przez polską spółkę demonstratorem podwodnego trału niekontaktowego do niszczenia min morskich.
Spotkanie członków międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II) zostało zorganizowane w dniach 24-25 września 2019 r. w siedzibie wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM S.A.) w Gdyni. Uczestniczyli w nim przedstawiciele norweskich instytucji i firm: Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) – lider, Thales Norway AS, fińskich: Patria Aviation i Finnish Naval Academy Research Center (FNRC), niemieckiego WTD-71, gospodarza spotkania - OBR CTM S.A. reprezentującego Polskę oraz Inspektoratu Marynarki Wojennej RP.
Celem spotkania była prezentacja wyników i stanu zaawansowania prac podejmowanych w ramach projektu MLM II. Ponadto w jego trakcie omówiono szczegóły dotyczące przyszłych prób morskich, w trakcie których będą testowane opracowane przez konsorcjum rozwiązania.
Przypomnijmy, że głównym założeniem projektu MLM II jest doprowadzenie opracowanych wcześniej, modułowych systemów przeciwminowych z poziomu demonstratorów technologii do poziomu prototypów oraz opracowanie i przetestowanie nowych źródeł pól fizycznych.
OBR CTM S.A. w ramach ww. programu realizował w poprzednich latach dwa projekty z obszaru zwalczania min morskich tj. „MLM” oraz „Burmin”, dotyczący rozwoju systemów detekcji i neutralizacji min morskich dennych i zagrzebanych, prowadzony od 2013 do 2017 roku. Obecnie polska spółka odpowiada za prace mające na celu rozwój modułowego lekkiego trału niekontaktowego MLM oraz opracowanie nowego demonstratora podwodnego trału niekontaktowego do niszczenia min morskich.
W przypadku trału MLM mamy już do czynienia z bardzo dojrzałym i wielokrotnie wyróżnianym rozwiązaniem (m.in. nagrodą „Bursztynowy medalion” i wyróżnieniem ministra obrony narodowej na targach Balt Military Expo 2014 oraz nagrodą „Innowacyjna Gospodarka Morska” w kategorii „Innowacyjny produkt” przyznaną przez Związek Pracodawców Forum Okrętowe w październiku 2014 r.). Jego zadaniem jest takie zasymulowanie pól magnetycznych i akustycznych (charakterystycznych dla konkretnego okrętu lub statku), by wzbudzić reakcję zapalników min morskich, co w efekcie doprowadzi do ich aktywacji.
W tym celu w skład trału MLM wchodzą dobierane w zależności od potrzeb: zespoły wzbudników pola magnetycznego i elektrycznego oraz generator akustyczny.
„Proaktywne opracowanie i rozwijanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii morskich, mające na celu potwierdzenie pozycji Spółki na rynku militarnym jest jednym z celów strategicznych OBR CTM S.A. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że rozwiązania te powstają w ramach międzynarodowych konsorcjów, skupiających czołowych europejskich wytwórców sprzętu z obszaru obronności i bezpieczeństwa”
Cerber
I w kółko tylko o minach i trałach. CTM powinno zmienić nazwę na Centrum Technologii Minowych.