Uzbrojone transportowce dla włoskich sił specjalnych

19 listopada 2013, 16:25
MC-27J Spartan na Dubai Air Show - fot. Alenia Aermacchi
Reklama

Alenia Aeromacchi i włoskie siły powietrzne podpisały w Dubaju umowę na 6 samolotów MC-27J Pretorian. Jest to specjalny wariant średniego transportowca C-27J Spartan, wyposażony w działko 30 mm i dwie głowice optoelektroniczne. Maszyny powstaną z przebudowy obecnie eksploatowanych maszyn i będą służyć do wsparcia włoskich jednostek specjalnych. 

Pierwszy samolot MC-27J Pretorian ma być gotowy do działania wiosną 2014 roku. Do 2016 roku włoskie lotnictwo ma dysponować 3 maszynami w konfiguracji MC-27J Pretorian oraz trzy kolejne, dostosowane do instalacji uzbrojenia i wyposażenia. Oznacza to, że modyfikacja obejmie połowę z 12 posiadanych przez Włochy C-27J Spartan. 

Samoloty będą wykorzystywane przez Comando Operativo Forze Speciali (COFS), czyli Dowództwo Operacyjne Sił Specjalnych. Umowa obejmuje wspólną przez producenta i siły zbrojne pracę nad wdrożeniem i certyfikacją specjalistycznego wyposażenia i całej konfiguracji.

MC-27J to de facto pakiet zainstalowanego na standardowych paletach transportowych uzbrojenia i wyposażenia specjalnego. Obejmuje ono działko 30 mm Bushmaster III wraz z systemem celowniczym i amunicją, dwa stanowiska operatorów uzbrojenia i systemów rozpoznawczych, oraz dwie głowice optoelektroniczne StarSAFIRE 380-HD/L-3 Wescam MX-15HD.

W przyszłości włoskie MC-27J mają zostać wyposażone w inteligentne uzbrojenie typu MBDA US Viper Strike i Raytheon Griffon.

Podpisanie umowy podczas Dubai Air Show jest elementem działań marketingowych i wsparcia, jakiego Włosi udzielają krajowym firmom na rynkach zagranicznych.  

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24