Geopolityka

USAF wydłuża zasięg strategicznych bezzałogowców

Foto: USAF
Foto: USAF

USAF zdecydowało się na zmodyfikowanie 38 z posiadanych 104 sztuk bezzałogowców MQ-9 Reaper do standardu dalekiego zasięgu oferowanego przez General Atomics.

Zgodnie z informacją Departamentu Obrony USA na projekt przeznaczono 117,3 miliona USD. Prace mają zostać ukończone do  lipca 2016 r.

Wiadomość była spodziewana, ponieważ 2 miesiące wcześniej USAF rozpoczęło poszukiwania firmy, która mogłaby zająć się instalacją pakietu modyfikacji wydłużających zasięg dronów MQ-9. Modernizacje polegają głównie na montażu nowych skrzydeł z dodatkowymi zbiornikami paliwa oraz wingletami, a także umożliwieniu Reaperom przenoszenia odrzucanych zewnętrznych zbiorników paliwa.

Nie są dostępne dane o spodziewanych osiągach zmodyfikowanych dronów, jednak mówi się, że ulepszona wersja Reaperów może w przyszłości zastąpić maszyny RQ-4 Global Hawk, które z kolei mogą przebywać w powietrzu do 3 dni.

(JSm)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.