USA wycofuje się z kolejnego porozumienia z Rosją. Wraca era "konkurencji wielkich potęg"

22 maja 2020, 09:45
Zrzut ekranu 2020-05-22 o 11.26.17
Samolot rozpoznawczy U-2 Fot. USAF
Reklama

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że dzisiaj formalnie złożą notyfikację o ich wycofaniu się z porozumienia Open Skies. Oficjalnym powodem, tak jak w przypadku wyjścia z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (INF) w lipcu 2019 r. jest niedotrzymywania postanowień przez Rosję.

Jak informuje Departament Obrony USA decyzja została podjęta po skonsultowaniu się w tej sprawie z sojusznikami. M.in. w oparciu o nie wypracowano wniosek, że utrzymywanie porozumienia nie leży w interesie Waszyngtonu. W informacji o wyjściu z traktatu otwartym tekstem napisano, że Rosjanie wykorzystują wynikające z niego możliwości do agresji przeciwko sąsiadom i szerzenia propagandy wymierzonej przeciwko „Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom”.

Rosjanie mają też od kilku lat stale naruszać postanowienia traktatu, co sprawia że sami mogą rozpoznawać zgodnie z jego postanowieniami, jednocześnie zabraniając lotów amerykańskich nad niektórymi rejonami.  Od 2017 r. USA głośno informowało o naruszaniu przez Rosjan porozumienia o lotach nad obwodem kaliningradzkim, ograniczonych do 500 km i zabranianiu przez nich lotów nad granicą gruzińsko-rosyjską. Z kolei we wrześniu 2019 Rosja zabroniła lotu rozpoznawczego ponad prowadzonymi właśnie przez jej siły ćwiczeniami wojskowymi Centr 2019.

Amerykanie zapewniają, że nadal są zwolennikami efektywnej, „weryfikowalnej i możliwej do narzucenia” polityki kontrolnej, która przyczyni się do bezpieczeństwa ich i sojuszników. Teraz już jednak ma to być dokonane poprzez wymianę informacji między sojusznikami, w ramach której Amerykanie obiecują dzielić się rozpoznaniem obrazowym, aby ich świadomość sytuacyjna nie zmalała w wyniku wyjścia USA z porozumienia

W erze konkurencji wielkich mocarstw będziemy starać się aby wejść w porozumienia, które będą korzystne dla wszystkich stron i w których wezmą udział strony, które będą odpowiedzialnie wywiązywać się ze swoich zobowiązań

Departament Obrony USA

Poinformowanie o wyjściu z programu nie jest równoznaczne z jego nagłym przerwaniem. Formalnie postanowienia przestaną obowiazywać za sześć miesięcy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Chińczyk
sobota, 23 maja 2020, 14:16

Kiedy Stany czy NATO podpisywały te swoje porozumienia, nie było na świecie innej siły tej skali. Teraz są Chiny. Może opisane wypowiedziane porozumienie, prócz cech fasady, miało wg Amerykanów i tę słabość, że poniekąd zabezpieczało Chiny przed amerykańskimi lotami zwiadowczymi z kierunku północnego?

laik, zupełny laik
sobota, 23 maja 2020, 08:15

Wygląda, że po "resecie z Rosją" już ani śladu,a USA poszły po rozum i nie dadzą się już drugi raz nabrać. Jeszcze musieliby zrozumieć azjatycką mentalność, by móc grać tak, jak grają Chiny.

BUBA
sobota, 23 maja 2020, 19:10

Francja i Niemcy nie beda z tego zadowolone.

antyDavien
piątek, 22 maja 2020, 22:59

Pierwsza próbna partia samobieżnych haubic 2S35 Koalicja-SW przekazana została wojsku.

AJW
piątek, 22 maja 2020, 14:56

Fajnie - Panie i Panowie - jak nie jesteśmy w stanie prowadzić rozpoznania z powietrza na bazie posiadanej infrastruktury rozpoznawczej - to zrywamy podpisany i ratyfikowany układ międzynarodowy. Bo co tam układy? My nie musimy się do nich stosować . Od tego są inni - szczególnie - ruscy. A co do sławnego rozpoznania obrazowego - Amerykanie dzielić się będą z nami i innymi sojusznikami , tym mitycznym "obrazowaniem" , jak podzielili się obrazkami z katastrofy smoleńskiej i zestrzelenia samolotu Malezji nad Ukrainą. Podzielili się też obrazkami z własnym wojskiem gdy na nie leciały irańskie rakiety lub z Arabią Saudyjską, gdy podobnie - na nią leciały rakiety powstańców jemeńskich. Przyjdzie nam znowu oglądać jakiś dobry amerykański film wojenny aby zachwycać się tam - "naprawdę" - skutecznym obrazowaniem.

piątek, 22 maja 2020, 15:31

Przecież w artykule jest napisane wyraźnie, że Amerykanie nie mogli WSZĘDZIE latać nad Rosją, to jaki był sens tego fasadowego układu

BUBA
piątek, 22 maja 2020, 17:58

Wlasnie jaki byl sens

bela
piątek, 22 maja 2020, 14:11

w koncu

Polish blues
piątek, 22 maja 2020, 12:48

I dobrze! Rosja tylko korzysta z naiwności Zachodu! Najwyższy czas na "ograniczone" zaufanie wobec Rosji.

Zbigniew
piątek, 22 maja 2020, 11:59

Faktem jest że Polska jak i cała Europa byłyby bezbronne wobec Rosji bez udziału USA w wielkiej polityce.

ccc
piątek, 22 maja 2020, 11:53

Kolejny świetny ruch Trumpa. Umowy z moskalami są mniej warte od papieru na którym zostały spisane. Tylko kolejna zimna wojna (bo wyścig zbrojeń trwa cały czas) jest w stanie wykończyć cccp bis. Zawsze możemy prosić innych uczestników traktatu o kopie materiałów zgromadzonych w czasie ich lotów.

AJW
piątek, 22 maja 2020, 21:02

Szanowne ccc - to nie umowa z moskalami - to traktat międzynarodowy podpisany i ratyfikowany przez dziesiątki państw. Jak myślisz - czy głowy tych państw , które złożyły podpisy po ratyfikowaniu traktatu przez parlamenty krajowe mają jakąkolwiek pewność, że liczą się oni i ich państwa w rozgrywce USA. Nie - to marionetki. Bo dla USA liczy się tylko ROSJA.

Davien
niedziela, 24 maja 2020, 22:01

I jak widac USA w pełni legalnie sie z niego wycofuja a nie łamia jak Rosja.

AJW
poniedziałek, 25 maja 2020, 18:36

Panie Davien - ale pańska opinia tylko potwierdza, z całą mocą pańskich argumentów, moje tezy, które przedstawiłem wyżej.

Davien
czwartek, 28 maja 2020, 23:12

Popierwsze USA latało wyłacznei nad Rosją i kazdy ma prawo sie z neigo wycofac,. USA robi to legalnie po tym jak Rosja łamała jego ustalenia, az tak cięzko to zrozumiec?? Reszta państw pozostaje w Open Skies.

Realista
piątek, 22 maja 2020, 11:52

W końcu poszli po rozum do głowy.

BUBA
piątek, 22 maja 2020, 17:59

Tylko dlaczego tak pozno

Tweets Defence24