Ukraińskie MiG-29 i Mi-8 z pociskami kierowanymi

5 czerwca 2020, 08:39
MiG29MU2 Infografika
Rys. K. Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Państwowy Instytut Badań i Certyfikacji Broni oraz Sprzętu Wojskowego poinformował o rozpoczęciu testów poligonowych nowych rodzajów sprzętu i uzbrojenia dla sił zbrojnych Ukrainy. Obejmują one m. in. pierwsze strzelania pociskami kierowanymi Ch-29T ze zmodernizowanego samolotu MiG-29MU2. Na zmodyfikowanym śmigłowcu Mi-8MSB-W z cyfrową awioniką prowadzone są natomiast strzelania przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier-W i niekierowanych rakiet S-13.

Jak podaje portal ArmyInform, w ostatnim tygodniu maja w Państwowym Instytucie Badań i Certyfikacji Broni oraz Sprzętu Wojskowego wznowiono prace związane z testami sprzętu i uzbrojenia. Zostały one ograniczone a w 15 proc. badań wstrzymane w związku z pandemią COVID-19.

Na przełomie maja i czerwca odbyły się pierwsze odpalenia pocisków kierowanych telewizyjnie Ch-29T ze zmodyfikowanego myśliwca MiG-29MU2. Maszyna w tej nowej konfiguracji została oblatana w grudniu ubiegłego roku i trafiła w styczniu do bazy lotniczej Wasiłków, około 20 km od granic Kijowa, gdzie Siły Powietrzne Ukrainy prowadziły jej testy w locie.

Realizowano również testy masowe i manewrowe pocisku Ch-29T, który stanowi nowy typ uzbrojenia dla samolotu MiG-29, dający mu możliwość rażenia celów naziemnych. Docelowo posowieckie pociski Ch-29, produkowane od lat na Ukrainie i znajdujące się m. in. na uzbrojeniu Su-24M, zastąpią krajowe bomby i pociski kierowane nowego typu, naprowadzane na odbity promień lasera.  

W maju wznowiono również testy państwowe zmodernizowanych śmigłowców Mi-8MSB-W i Mi-2MSB. Pierwsze z nich przeszły już strzelania pociskami niekierowanymi S-8. Obecnie weszły w nową fazę, związaną z ewaluacją systemu kierowania ogniem i cyfrowej awioniki oraz nowoczesnej głowicy optoelektronicznej OPSN-I. W maju odbyły się strzelania pociskami kierowanymi Barier-W, natomiast w czerwcu planowane są odpalenia pocisków niekierowanych S-13 kalibru 122 mm oraz sprawdzenie współpracy cyfrowej awioniki z goglami NVG. Celem jest uzyskanie certyfikatu i otwarcie możliwości modyfikacji maszyn znajdujących się w siłach zbrojnych.

Zarówno Mi-8MSB-W jak i Mi-2MSB przeszły już testy zakładowe, natomiast obecnie realizowane są niezbędne testy państwowe. Podobną procedurę przechodzą m. in. zmodernizowane czołgi T-72AMT oraz moździerze MP-120 kalibru 120 mm. Zakończono natomiast testy lekkiego systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Korsarz ze zmodyfikowanym, termowizyjnym modułem celowniczym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Reklama
Grzyb
sobota, 6 czerwca 2020, 10:35

Kurczę, jak Ukraińcy remontują Migi 29, to może by chcieli kupisz nasze? Byłoby na nowe kamasze. Przy sobocie człowiek nie czuje, jak się mu rymuje.

dd
piątek, 5 czerwca 2020, 18:07

Trochę słaby zasięg uzbrojenia pokładowego ale na początek lepsze to niż nic. Ukraińcy maksymalnie wykorzystują efekty "laserowej" współpracy z Polską ale trudno im się dziwić a korzyści w tym przypadku są obustronne. S13 to kaliber 122mm i w przypadku wersji sterowanej może korzystać z mechanizmów wykonawczych kierowanych rakiet ziemia ziemia. Dla nas to nauczka żeby nie skreślać ani Suczek ani Migów bo mogą przenosić różne ciekawe rzeczy na integrację których w F16 wujek zza oceanu może się nie zgodzić. Natomiast polskie bomby do F16 niezintegrowane z awioniką ale z modułem kierowania na laser lub wzorem S13 zmniejszona wersja Feniksa APR w wersji powietrze-ziemia czemu nie ?

Davien
piątek, 5 czerwca 2020, 19:40

Panie dd a od kiedy to Ch-29T lub KAB 500KR sa sterowane laserem. A co do współpracy to na tym akurat porzadnei skorzystała Polska bo to z ukrainy bralismy technologie. Aha w Polsce stosuje sie naprowadzanie na plamke lasera jak w całym NATO, na Ukrainie i w Rsji masz naprowadzanie w wiazce lasera, to dwa zupełnie oddzielne systemy. Natomiast nasze F-16 przenosza uzbrojenie lepsze o kilka kategorii ot tego co ma Ukraina pod tym wzgledem, sami produkujemy pociski Hydra wiec po co bawic sie z antycznymi Su i MiG nadającymi sie na cele latajace dla wszystkiego nowszego od MiG-19?

Odważny
czwartek, 23 września 2021, 21:49

Amerykanie pracują nad kierowanymi i zaawansowanymi elektronicznie acz budżetowymi rakietami o kalibrze niekierowanych i przeznaczonych do wystrzeliwania z analogicznych wytzutni. Projekt ma na celu znaczące obniżenie kosztów jak i poprawienie zdolności śmigłowców bojowych. W dziedzinie innowacji wygrywa ten, który ma pomysły inodwagę je realizweać. Pozdro

dd
piątek, 5 czerwca 2020, 21:57

Panie Davien i jeszcze jedna sprawa. Doskonale Pan wie dlaczego Turcy złamali oprogramowanie F16 bo wujek nie pozwolił im podwiesić czegoś. Jest szansa że będziemy mieli coś podobnego ale mniejszego za jakiś czas i wtedy Suczki podrzucą to coś zrzucając z bezpiecznej odległości poniżej horyzontu radiolokacyjnego. Będzie lewar na wujka jakby co i zapasowy nośnik nad którym będziemy mieli pełną kontrolę

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 09:52

Turcy nic nie złamali panei dd bo dostali kody żródłowe jak kupili licencje na F-16. Uzyskali jedynie po długich próbach zgodę na modyfikację IFF by nei widział maszyn np greckich jak przyjaznych i tyle. A bajki o antycznych Su-22 sobie panei dd naprawde daruj bo e maszyny dawno powinny skończyc na złomie lub w muzeum.

Gnom
sobota, 6 czerwca 2020, 14:43

Piszesz: "bo dostali kody żródłowe jak kupili licencje na F-16", czyli piszesz głupoty. Żaden kraj nie dostał kodów do standardowego F-16. Niektóre dostały zgodę na współprace z USA przy integracji pewnych systemów. Jedyne kompletne kody to ZEA dla niestandardowych bl.60, dlatego dziś przymierzają się do wymiany komputerów z bl.60 na już standardowe z bl.70.

Davien
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 02:03

Panei Gnom, naprawde polecam zapoznac sie z tematem bo jak zwykle nie masz zielonego pojecia o nim:)

dd
piątek, 5 czerwca 2020, 21:11

chce Pan strzelać niekierowanymi Hydrami z F16 ? do czego i z jakim skutkiem ? chyba ze juz produkujemy kierowane rakiety 70mm w kraju. A o roznicach w naprowadzaniu przeciez wiem i dlatego wlasnie pisze ze uproszczona i inna niz STANAG technologia naprowadzania na odbity promien lasera zostala przez Ukraine pozyskana z Polski a nie na odwrot :)

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 09:47

Panie dd po pierwsze Hydrami chce strzelac ze smigłowców a nei z F-16, na F-16 mam np Mavericki JDAm, JSOW, JASSM. Ukraińcy tez S-8/13 z MiG-29 nie strzelają. Z bomb mam BGU. Na wschodzie stosują naprowadzanie w wiazcei nie beda sie bawic w totalna wymiane tego na tysiacach pocisków i bomb, tak jak Zachód nie wymieni naprowadzania na plamkę na wiązke.

dd
piątek, 5 czerwca 2020, 21:03

od Ukraińców braliśmy posowieckie plany bo technologii nie byli w stanie sami rozwinąć i poprosili nas o pomoc a różnicę potencjałów technologicznych obu krajów najlepiej oddaje różnica między Piratem a Korsażem

BUBA
sobota, 6 czerwca 2020, 11:43

Każdy kraj ma swoje specjalizacje. My specjalizujemy się w broni rakietowej krótkiego zasięgu i katastrofach lotniczych, Ukraińcy mają swoje problemy i sukcesy................... .................................................................................................................................................... Ogólnie Polska odpowiednika R-27ER1 ie zbuduje jeszcze długo 10/15 lat........................

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 22:01

A po kiego Polska ma budowac odpowiednik tej antycznej rakiety?? Nam ten złom do niczego nie ejst potrzebny, era takich pociskó mineła i to dawno.

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 09:49

Podstawowa róznica pomiedzy Piratem i Korsarem jest zmienione naprowadzanie co zaowocowało znacznie słabsza głowicą bojową w polskim pocisku. I istotnie róznicę pokazuja takei pociski ukraińskei jak Grom-2, Neptun, Wilcha, Stugna, Barrier opracowane przez nich samodzielnie.

Cóż
sobota, 6 czerwca 2020, 15:04

Jeśli Pirat ma atakować od góry, głowica nie robi różnicy. Ukraińskie wynalazki nie są w służbie, większość z nich to nadal prototypy na które nikt nie wyłozy pieniędzy.

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 21:59

Piratnie ma top attack bo przy wybranym sposobie naprowadzania nie podswietlisz szczytu wiezy czy płyty nadsilnikowej. Ma atak z górnej półsfery na plamke lasera. A Ukraińskei pociski sa w słuzbie, ba czesto sa produkowane od lat ale jak widac...

Chris
sobota, 6 czerwca 2020, 03:50

Słuszna uwaga

A1amo73
piątek, 5 czerwca 2020, 16:13

Echh, pozostaje tylko pozazdrościć i pogratulować Ukraińcom, że potrafią, mogą, i to robią.

Ech
piątek, 5 czerwca 2020, 15:21

Ciekawy jestem opini jakiegos polskiego pilota ktrory by porownal MIG29 i Su 27 jesli idzie o osiagi i sama przyjemnosc latania

McGregor
piątek, 5 czerwca 2020, 17:47

A który polski pilot i przy jakiej okazji latał na Su-27 ?

piątek, 5 czerwca 2020, 23:56

Sporo.

dawo
piątek, 5 czerwca 2020, 21:00

Polscy piloci dość często pilotują Su-27.

Adam
piątek, 5 czerwca 2020, 20:03

Ci co testowali Su-27 końcem lat 80-tych

Ha ha ha
sobota, 6 czerwca 2020, 10:12

Znaczy uważasz, że warto d z i ś porównywać doświadczenia sprzed 30 lat? No to trzeba mieć fantazję i być niezwykle... wierzącym.

Cynik
piątek, 5 czerwca 2020, 13:58

Tylko pozazdrościć Ukrainie. Czy nie można zmodernizować naszych Migów-29 wykorzystując ich wiedzę i przemysł.

Orthodox
sobota, 6 czerwca 2020, 17:51

Nie ma sensu inwestowanie w Miga jako samolot wielozadaniowy. Nigdy takim nie będzie za rozsądne pieniądze. Wystarczy aby bezpiecznie dosłużyły do końca jako myśliwce, luzując z niektórych zadań efy.

To proste
sobota, 6 czerwca 2020, 10:15

Można, ale na początek to trzeba najpierw c h c i e ć je modernizować. Ale MON nie chce, bo woli dziś wydać kasę by kupić F35 z dostawą pierwszych 4 szt..... już za 6 lat.

Igor Szuczkin
piątek, 5 czerwca 2020, 13:57

Polacy czekamy na wasze zamówienia. Nie trzeba kupować w USA. Trolle z Rosji i USA chcą nas skłócić z różnych powodów. Rosja politycznych a USA ekonomicznych.

Wolodia
piątek, 5 czerwca 2020, 16:35

Tak jak ja,czekam na kattody miedziane Jakoś wysyłki brakuje a kasa poszła

Zastanawiający się
piątek, 5 czerwca 2020, 13:23

Polskie MIgi-29 powinny być jak najszybciej zastąpione jakimiś używkami F-16 z USA lub Norwegii, bo raczej F-35 chyba nie będą stacjonować w Malborku ani Mińsku Mazowieckim, co się wydaje logiczne.

Internauta
sobota, 6 czerwca 2020, 00:06

Moim zdaniem za nie powinnyśmy kupić Gripeny.

Orthodox
sobota, 6 czerwca 2020, 17:43

I za kilka lat obsługiwać trzy typy myśliwców.

BUBA
piątek, 5 czerwca 2020, 12:04

Pięknie polskei rządy w tym "Dobrej Zmiany" zepchnąły polski przemysł lotniczy czyli np. Wojskowy Zakład Lotniczy nr 2 w Bydgoszy w niebyt.......................................................................................................... ...................................................................................................................................................................... Warto napisać że ta modernizacja odbywa się na samolotach równie starych jak polskie MiGi-29 9.12. Podstawowa różnica techniczna to zabudowana stacja walki elektronicznej Gardenia w garbie MiGa-29 9.13.............................................................................................................................................................. Ukraina od 2014 bez udziału RSK Mig utrzymuje i odtwarza gotowość samolotów MiG-29 w najróżniejszym stanie technicznym. Część samolotów to maszyny które nie były eksploatowane przez kilkanaście lat, bo zostały dolatane do remontu i pozostawione na lotnisku jako nieloty - np. samoloty z bazy na Krymie. ..................................................................................................................................................................... Pomimo że w Polsce w roku 1995/97 pracowano nad polskim MiGiem-29 w Mielcu a od lat dwutysięcznych dzięki dokumentacji z Niemiec posiadamy możliwość remontów i modernizacji własnych MiGów-29 niezależną od Rosji to stan polskim kultury technicznej związanej z MiGami-29 jest obecnie na poziomie afrykańskim po 5 letnich staraniach rządu. Dlatego nie ma oficjalnych raportów z przyczyn wypadków MiGów-29................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................... Wniosek: Oddać MiGi-29 Ukrainie państwu bardziej rozwiniętemu technologicznie które je zmodernizuje i naprawi po Polakach, samemu latać na F-16 i F-35 serwisowanych przez USA w amerykańskim PZL Mielec..........................................................................................................................................................

Gnom
piątek, 5 czerwca 2020, 16:44

Chyba nie wierzysz w to co piszesz o obsługach w Mielcu - obsługi samolotów z USA tylko w USA w tym wg MON (a pewnie i całego rządu) leży polska racja stanu.

Adam
piątek, 5 czerwca 2020, 20:05

Polskie F-35 mają być serwisowane we Włoszech

piątek, 5 czerwca 2020, 23:58

Normalnie kamien spadł mi z serca. To prawie jak w Polsce.

Gnom
piątek, 5 czerwca 2020, 23:47

Zobaczymy co owe centrum serwisowe LDH będzie robić naprawdę?

gnago
piątek, 5 czerwca 2020, 15:55

Tylko jankesi na to nie pójdą

martin
piątek, 5 czerwca 2020, 11:20

a my mamy su-22 Brawo PIS!!!!

Cóż z tego?
sobota, 6 czerwca 2020, 10:20

Mieliśmy je też za PO, SLD, AWS. Ale tylko dzięki PIS będziemy mieć F35. Za PO rok w rok do budżetu państwa MON zwracał miliardy, ale kupił za to tysiące papierowych książkowych tablic matematycznych z logo MON! Skomentujesz?

Eter
piątek, 5 czerwca 2020, 15:38

Mamy też f-16 które są lepsze niż jakikolwiek inny obecnie istniejący rosyjski myśliwiec.

Davien
piątek, 5 czerwca 2020, 19:46

Nie, akurta Su-35 jest lepszy od naszych F-16 bl 52+ ale ma gorsze uzbrojenie i znacznei większe RCS co jak ostatnio pokazały Gripeny ma duże znaczenie.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 6 czerwca 2020, 10:00

A kiedy to Gripeny walczyły z Su-35 że coś pokazały bo z tego co pamiętam to Gripeny ćwiczyły z chińskimi Su-27 będącymi na poziomie końca lat 80tych.

Davien
sobota, 6 czerwca 2020, 22:04

Gripeny w wersji C z poczatków XXIw cwiczyy z J-11A z 1998r więc z swoimi rówiesnikami. RCS dla F-16 wynosi 1,2m2 dla Su-35 podawano 5-6m2 . Cos jeszcze masz do dodania?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
niedziela, 14 czerwca 2020, 02:00

Bajki piszesz dejvidzie i manipulujesz jak zwykle. RCS Su-35 wynosi 1 - 3 m2. Zrodla Global Security, The National Interes i wiele wiele innych po wpisaniu hasla "Su-35 RCS". Doucz sie.

kd12
piątek, 5 czerwca 2020, 15:10

oraz F16, brawo "martin"

Tweets Defence24