Reklama

Polityka obronna

UE "jako samodzielna siła obronna". Morawiecki za wzmocnieniem wspólnoty

Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

”Agresja Rosji na Ukrainę zachwiała architekturą bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, ale była też częścią większego planu destabilizacji Zachodu” - powiedział premier Mateusz Morawiecki w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie trwa debata poświęcona przyszłości Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu mówił również, że opowiada się za wzmocnieniem UE „jako samodzielnej siły obronnej”, co wymaga jednak znacznego zwiększenia wydatków na obronę wśród europejskiej wspólnoty.

Jak zaznaczył premier Morawiecki, działania Rosji nie są przypadkiem, ale elementem z góry założonej strategii. Prezes Rady Ministrów podczas wystąpienia przed europarlamentarzystami wskazywał, że ostatnie lata były okresem „wyjątkowego wzmożenia geopolitycznych zagrożeń”. „Takich jak terroryzm, czy rosyjska wojna hybrydowa na Ukrainie i nie tylko - ingerencja w proces demokratyczny państw Zachodu, a nawet bezpośrednie ataki na mieszkańców Unii” - mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił również, że kraje europejskie muszą w tym kontekście dbać o sojusz transatlantycki. "Różnice zdań są rzeczą naturalną, ale o sile Zachodu będzie zawsze stanowić nasza jedność" - oświadczył. Apelował również, by "powściągnąć antyamerykanizm", a "sojusz między Europą i USA trwał". 

Trudno mi sobie wyobrazić bardziej realnego gwaranta bezpieczeństwa, również na Bliskim Wschodzie (…) niż NATO.

Premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki podkreślił, że opowiada się za wzmocnieniem UE „jako samodzielnej siły obronnej”, ale nie jest to obecnie opcja realna finansowo. „Musielibyśmy wydawać 3, może do 4 proc. PKB na politykę obronną” – zaznaczył . „Dopóki nie ma takich wydatków na politykę obronną, to ten alians, ten sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo ważny” – zaznaczył.

"Kwestie sporne należy rozwiązywać w duchu partnerskiej rozmowy. To przecież Ameryka pomogła wygrać zachodnim demokracjom I i II wojnę i powstrzymała Związek Radziecki przed atakiem na zachód Europy" - skomentował premier. Jak dodał, Amerykanie wprost mówią o globalnych nierównowagach i sprawy te musimy rozwiązywać właśnie na poziomie globalnym. 

Jak ogłosił we wtorek z-ca rzecznika Białego Domu Hogan Gidley, prezydent USA Donald Trump powie przywódcom państw NATO podczas lipcowego szczytu w Brukseli, że jego kraj nie jest "świnką skarbonką", dzięki której utrzymywane jest światowe bezpieczeństwo. Przedstawiciel biura prasowego Białego Domu użył określenia "the World's piggy bank" w odniesieniu do zaangażowania USA w finansowanie NATO.

Nawiązując do tej sprawy Morawiecki, ogłosił, że cieszy się ze stworzenia Europejskiego Funduszu Obronnego i programu PESCO, który będzie stanowił dodatkowe, ponadnarodowe źródło finansowania inwestycji w przemysł obronny. "To droga do zacieśniania naszej współpracy i rozwoju nowych technologii" - zaznaczył premier.

PAP/MR

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (11)

  1. ABC

    Do Am myślisz jak biały Amerykanin, że \"murzyn\" do niczego się nie nadaje. Ameryka też miała problem z \"murzynami\" do czasu... teraz jakoś żyją. Powiedz amerykańskim czarnoskórym żołnierzom w Polsce, że Ty ich nie chcesz. Co Ty wiesz o Anglii? Anglicy nie protestowali przeciwko nikomu innemu tylko przeciwko Polakom! Katolikom! Cyt. \" Anglicy już postanowili podziękować za tą nienormalność\". To Twoje słowa. Ja nie jestem za \"rozbiciem dzielnicowym\" Europy. To moje zdanie.

  2. Am

    Nie będzie żadnego United States of Europe z armia islamskich imigrantow, ponieważ europejczycy tego nie chcą! Anglicy już postanowili podziękować za tą nienormalnośc. Czekamy na reszte

  3. ABC

    Zgadzam się z Adamem stany zjednoczone Europy to jedyna droga aby wyjść z grajdoła. Jeżeli postawimy na prowizorkę federację to tak zostanie. Państwa będą wchodzić i wychodzić jak do bur...lu, w zależności od kacyków akurat przez pomyłkę rządzących danym krajem i na złość mamusi nie zjem śniadania. Dla Polski i Polaków to stabilizacja i bezpieczeństwo jak i całej Europy. Poprzez Brukselę bierzemy udział w polityce światowej, a teraz to wszyscy nas rozgrywają jak chcą. Jeżeli ktoś uważa inaczej tzn. nie chce widzieć.

  4. Polak z Polski

    Piękne owijacze. Mam nadzieję, że nie jest to kolejny zwód PiS przed wyborami. Wszystko zależy od tego co Morawieckiemu uda się załatwić dla Polski i Unii.

  5. stan

    Adam, zgoda, powiedz tylko, co Ciebie bardziej \"kręci\", Kalifornia czy Alaska?

  6. De Retour

    Jak jest za, to czemu Polska zrezygnowała z uczestnictwa w Eurokorpusie ?

  7. Extern

    @Adam A dlaczego nie może być jeszcze na razie unia niezależnych państw tylko koniecznie już teraz musi być zrobione europejskie państwo federacyjne z jednym rządem? Przez te bezwzględne dążenia do stworzenia takiej federacji są właśnie obecne kłopoty UE, bo to po prostu za wcześnie na realizację takiego pomysłu w Europie.

  8. errata

    brawo. bardzo dobre podejscie.

  9. Gustek

    Czysta polityka. Szkoda słów. Na Zachodzie i tak w to nie uwierzą, a w Polsce robicie dokładnie odwrotnie.

  10. tryt

    Panie Premierze, wspólna polityka obronna UE to furtka i ważny komponent w budowaniu państwa Stanów Zjednoczonych Europy. Koniec z suwerennością państw członkowskich, w tym oczywiście - Polski.

  11. Adam

    Przyszłością są stany zjednoczone Europy USE federacja taka jest prawda ale nasz rząd jeszcze tego nie zrozumiał.

Reklama