Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Terroryzm na Forum Ekonomicznym w Krynicy
Należy skupić się na prewencji i walce z radykalizacją – stwierdzili uczestnicy panelu „Oblicza współczesnego terroryzmu” na forum ekonomicznym w Krynicy.
Jeden z panelów podczas Forum Ekonomicznego był poświęcony walce z terroryzmem. Paneliści stwierdzili, że zbyt mało środków poświęca się na działania prewencyjne i przeciwdziałanie radykalizacji. Niewiele miejsca poświęca się niezadowolonym dzieciom imigrantów, którzy zadają sobie pytanie dlaczego zajmują niskie miejsce w hierarchii społecznej. Brak możliwości awansu przekłada się – zdaniem rozmówców – na rosnąca frustracją i łatwą radykalizacje młodych ludzi. Dlatego też, Wielka Brytania od 10 lat stawia nacisk właśnie na ten cel. Rozwijając siłownie, centra kulturowe na obszarach zidentyfikowano jako potencjalne miejsce rekrutacji i radykalizacji. Ponadto, Brytyjczycy przeprowadzają szkolenia dla pracowników, którzy mają zwracać uwagę na podejrzanie zachowanie, mogące wskazywać, że imigranci się radykalizują.
Włosi wskazali na swoje skuteczne rozwiązanie w walce z terrorystami i skupienie się na zarządzaniu kryzysowym. Podali też przykład komisji w Parlamencie Włoskim, nadzorującej działania wywiadowcze, co umożliwia skuteczną koordynacje ich działań. Dodatkowo, Włosi ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na rozbudowane struktury wywiadu radioelektronicznego (SIGNAL) i pozostają przy klasycznym osobowym (HUMINT), który okazują się skuteczniejszy. Problemem, który wskazano przy działalności wywiadowczej jest również zrozumienie zebranych informacji.
Wskazując na problemy w koordynacji w walce z terroryzmem wskazano na różnice w prawie, ale również w systemach wywiadu i policji. Problematyczna jest również weryfikacja tożsamości osób, które przybyły do Europy jako imigranci. Nie jest możliwe skontaktowanie się ze służbami syryjskimi czy irackimi w celu sprawdzenia ich możliwych powiązań z terrorystami. Kolejnym nierozwiązanym problemem pozostaje aktywność terrorystów w mediach społecznościowych.
Wyrażono poważne obawy o możliwość zdobycia broni masowego rażenia przez terrorystów. Jest to coraz bardziej prawdopodobne.
W walce z terroryzmem należy skupić się na tym co będzie po ISIS, gdzie będziemy walczyć z terrorystami. Czy będzie to Jemen czy może inne państwo i jak ta walka będzie wyglądała.
Problem terroryzmu dotyka nie tylko Zachód, ale również Rosję i to nie tylko na obszarze Północnego Kaukazu. Radykalny Islam rozprzestrzenia się również w Moskwie, Sankt Petersburgu czy Irkucku i powstaje coraz więcej jego centr. To co 10 lat temu wydawało się czymś niemożliwym obecne ma miejsce w Rosji.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie