Reklama

Siły zbrojne

"Termowizyjne" strzelania na ćwiczeniach Anakonda

fot. M.Dura
fot. M.Dura

43. Wojskowy Oddział Gospodarczy ze Świętoszowa ogłosił przetarg na dostawę figur termalnych, które będą wykorzystane podczas międzynarodowych, czerwcowych manewrów „Anakonda-16” – manewrów, w których weźmie udział ponad 25 tysięcy żołnierzy z 24 państw NATO i krajów partnerskich.

Przedmiotem zamówienia jest „zakup wraz z transportem figur termalnych dla Jednostki Wojskowej 5430 [Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań im. gen. dyw. Zbigniewa Ohanowicza] w asortymencie i ilościach wskazanych szczegółowo w formularzach cenowych zgodnych z opisem przedmiotu zamówienia i polskimi normami”.

Założono, że dostarczony sprzęt ma być zgodny z parametrami określonymi w SIWZ (specyfikacji istotnych warunków zamówienia) i formularzu cenowym, ma być fabrycznie nowy i zbudowany z nieużywanych elementów. Dostarczone gotowe wyroby muszą być opakowane i zakonserwowane metodą zapewniającą zachowanie ich właściwości w trakcie transportu jak i przechowywania w warunkach magazynowych.

Przedmiotem zamówienia są „figury termalne”, czyli figury bojowe z nałożonymi na nie, integralnymi nakładkami grzewczymi tego samego numeru. Tak naprawdę zamówione mają zostać komplety składające się z figury termalnej i przewodu zasilającego zakończonego wtykiem widełkowym (służącego do podłączenia figury do urządzeń wykonawczych będących na wyposażeniu obiektów szkoleniowych - strzelnic). Rozmiary poszczególnych figur mają być zgodne z opracowanym w wojsku i zatwierdzonym „Albumie tarcz i figur bojowych” (sygn. Szkol 565/76).

Zakupione zestawy mają być później wykorzystywane podczas szkolenia żołnierzy „w wykrywaniu, rozpoznaniu i niszczeniu celów podczas ćwiczeń taktycznych, strzelań z broni maszynowej i dział przy użyciu kamer termowizyjnych”.

Nakładki mają posiadać zwartą budowę umożliwiającą emisję promieniowania cieplnego w kierunku strzelca/obserwatora (temperatura osnowy figury termalnej powinna być wyższa o około 12°C od temperatury otoczenia w miejscach umieszczenia elementów grzejnych - przy temperaturze otoczenia około 18°C).

Figury termalne powinny być przystosowane do współpracy z podnośnikami figur bojowych, zasilaczami sieciowymi i innymi urządzeniami strzelnic z zasilaniem o napięciu 24 V - o dopuszczalnym obciążeniu 10 A. W przypadku figur termalnych wykorzystywanych w terenie - na Pasach Ćwiczeń Taktycznych, konieczne jest ich przystosowanie do zasilania akumulatorowego o napięciu 12 V.

Elementy grzewcze i przewody połączeniowe mają być przy tym tak rozmieszczone, by w przypadku ich przerwania w wyniku strzelania, „podgrzewana figura bojowa nadal funkcjonowała i pozostawała rozpoznawalna w kamerze termowizyjnej”.

Na cały zakup przeznaczono w sumie 794 308,94 zł, jednak ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów dotyczących zasad zakupów środków trwałych cena jednostkowa kompletu: „figura termalna” nie może przekraczać 3 500 zł brutto.

Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 30 marca 2016 r. Ćwiczenia Anakonda będą największymi tego rodzaju manewrami w Polsce po 1989 roku, w których weźmie udział łącznie ponad 25 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych RP, sojuszników i krajów partnerskich. Drugi co do wielkości kontyngent (po Polsce) wystawią siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Manewry odbędą się w czerwcu tego roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. pyt

    pominę rodzaj i zadania dla obronności kraju ośrodka szkolenia poligonowego, ale czy nie jest odrobinę głupie w jawnych publikacjach w internecie po raz kolejny wiązać numer JW z jej nazwą, lokalizacją i zadaniami ?!?!?!?

    1. mat

      Każdy kto choć odrobinę się orientuje, wie czym zajmują się WOGi, a numery jednostek nie problem znaleźć, przetargi tak czy siak są publiczne, więc nie ma tu nic odkrywczego. Zrozumiałe jest zachowywanie w tajemnicy oznaczeń i lokalizacji bardziej wyspecjalizowanych jednostek i obiektów.