Reklama

Technologie

USAF szuka przewagi nad Chinami. Kluczem nowe technologie

B-21. Rys. USAF
B-21. Rys. USAF

Nowy sekretarz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Frank Kendall w rozmowie z Defence News Weekly wyraził zaniepokojenie szybszym niż przewidywano rozwojem chińskich technologii wojskowych. Jego zdaniem rozwiązaniem musi być jeszcze mocniejsze postawienie na najnowsze rozwiązania techniczne. Trwa definiowanie tego, które programy są najważniejsze i poszukiwanie dodatkowych środków na ten przeprowadzenie.

Zaniepokojenie ma wywoływać większe niż dotychczas zakładano zaawansoweanie niektórych chińskich programów wojskowych. Wśród nich wymienia się m.in. program myśliwca J-20 Wēilóng, którego program przeszedł w fazę pełnoskalowej produkcji w czerwcu ubiegłego roku i szacuje się że samolot ten  może już stanowić wyposażenie trzech brygad lotniczych w liczbie około 150 egzemplarzy. Maszyny te mogłyby potencjalnie wyrównać przewagę jaką dawać miały USA, Japonii i Republice Korei F-35.

Wśród najważniejszych priorytetów dla USAF Kendall wymienił program bombowca B-21 Raider, który po raz pierwszy ma wzbić się w powietrze wiosną przyszłego roku, a także ulepszenie samolotów wielozadaniowych F-35 w postacu nowych  rodzajów  uzbrojenia, większej mocy  obliczeniowej  i nowyxh sensorów . W przypadku Lightningów II może chodzić po prostu o podniesienie ich do oczekiwanego wariantu Block 4, ale prawdopodobnie Kendall miał tu na myśli jeszcze bardziej perspektywiczne zmiany w tym przewidywaną dla Lightninga II broń energetyczną. Rozwijane mają być także inne, niewymienione przez Kendalla nowe technologie, w których komentatorzy dopatrują się m.in. samolotów NGAD i F/A-XX. Będzie to też raczej na pewno broń hipersoniczna i bezzałogowce bojowe zdolne do współpracy z platformami bojowymi.

Reklama
Reklama

W ten sposób mają zostać osiągnięte zdolności umożliwiające „zagrożenie przeciwnikowi”, co oznacza zapewne zdolność do uderzania w miejscach obecnie zabezpieczonych systemami antydostępowymi.

Zdaniem Kendalla możliwość skutecznego wprowadzania tych nowych typów uzbrojenia i wyposażenia ma ma być uzależniona od właściwego finansowania, co będzie  możliwe dzięki przekierowaniu środków na nie z części innych nie aż tak ważnych programów. Kluczem będzie więc właściwe określenie priorytetów.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Polski procesor. Polska technologicznym Imperium

  Zachodnia cywilizacja ZŁA to TRUP w zbroi dlatego tak wkurza buta i pycha durni na Titanicu przekonanych o wyższości tej zdemoralizowanej, barbarzyńskiej i fasadowej, tej spedalonej dupokracji pozbawionej wszelkich norm i zasad... Przyszłość świata należny do Wschodu.

 2. Nemo- prawdziwy

  J-20 nie będzie porównywalny z F-22 dopóki nie będzie miał porównywalnych silników a na to się szybko nie zanosi.

  1. trzcinq

   Nieprawda. J-20 nie będzie porównywalny z F-22 do czasu kiedy chińczycy nie zrozumieją ze trzeba wydrukować mln ulotek przeprowadzić akcje propagandowa i opublikować dziesiątki wywiadów ze specami i pilotami oraz nakręcić film w którym czarnoskóry chińczyk gej na J-20 strąca eskadrę wrogich maszyn, niszczy wyznaczone cele na ziemne a na końcu taranuje czołg ratując dziewczynkę na pasach. Musi zrobić to Netflix!

  2. Davien

   No teraz to juz w urojeniach dogoniłes niejakiego Fantasy:))

  3. wert

   popieram. Tylko Netflix ale bez z zwiastunów w CNN nie przejdzie. Bez parytetów i maskowania w kolorze tęczy też się nie liczy

 3. nkd

  Chiny posiadają niewiele J-20 i S-400. Po ich zniszczeniu (błyskawicznym, J-20 są znacznie gorsze od stareńkich F-22, nie mówiąc o NGAD) cała reszta chińskiej armii jest już łatwym celem dla USA (gdyż ochrona w postaci klonów Su-27 i S-300 to żadna ochrona).

  1. Mix

   A w USA to wiedzą?

  2. trzcinq

   Mają ok.150 J-20 i nie posiadają S-400 a NGAD nie ma! Podsumowując Same Bzdury

  3. Davien

   Nie dość ze maja S-400, nie dość że NGAD juz lata to jak zwykle zrobiłes z siebei błazna.

 4. easyrider

  Nie dziwmy się, że przy dominującej ideologii neomarksistowsko-anarchistycznej nasze społeczeństwa tracą zdolność do oceny tego, co jest priorytetem. Bezpieczeństwo, które jest podstawową potrzebą każdego, takim priorytetem, w obecnych "liberalnych demokracjach", nie jest. Po 20 latach zabawy w Afganistanie obudziliśmy się z ręką w nocniku, zdziwieni, że miliardy poszły w błoto a domek z kart - strategiczny sojusz z Afganistanem - rozsypał się błyskawicznie. Politycy próbują zwalić winę na błędne rozpoznanie wywiadu. Bzdura. Decydenci widzieli, to co chcieli widzieć. To samo jest w odniesieniu do Chin i do oceny ich potencjału. Tu, na tym forum też jest paru zachłyśniętym naszą przewagą technologiczną. Ona jest ale topnieje, bo świat nie stoi w miejscu i my się zwijamy a oni się rozwijają. My inwestujemy w ideologię, oni w rozwój gospodarczy i technologiczny.

  1. spoko

   easyrider Przewaga technologiczna zachodu wzgledem Chin stopniala w oczach Wystarczy sie przejechac chinskimi autostradami

  2. czesław

   tylko na naszych autostradach nie pojawiają się nagle czarne dziury pochłaniające samochód

  3. trzcinq

   Lub poczytać posłuchać a wnioski same przyjdą- USA BOI się Chin!

 5. Dariusz

  Co Amerykanie wymyślą, to Chińczycy ukradną i powielą 10 razy więcej i 10 razy taniej. Tak więc Chińczycy dopingują Amerykanów do jeszcze większych wydatków B+R aby było co kopiować.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Dlatego sankcje na Huawei Trump ogłosił, gdy dowiedział się, że Huawei opatentował w 2018 w USA więcej niż 5 NAJBARDZIEJ INNOWACYJNYCH FIRM USA ŁĄCZNIE? I dlatego 50% publikacji naukowych ukazujących się w USA jest z Chin a amerykańskich 1/3, przy czym z tych "amerykańskich" autorstwa Microsoftu, Apple, Google, Amazona itp. 52% jest chińskich autorów pracujących dla tych koncernów? Wiesz, że USA kształci rocznie 2x mniej inżynierów niż Rosja i 9x mniej niż Chiny i z tych "amerykańskich" inżynierów 2/3 to cudzoziemcy? :D

  2. Davien

   I to Chiny i Rosja musza wykradac wynalazki i patenty od USA, o taki jest poziom tych inzynierow, zwłaszcza rosyjskich:)

  3. trzcinq

   Robiliście to samo w czasie i po wojnie więc skończ ska leć. Dobrze robią i tyle

 6. Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie

  Przyszłość świata należy do Wschodu... Zdegenerowany zachód to TRUP w zbroi.

  1. Xyz

   Smutne jest to że tak niewielu to dostrzega. Pozdrawiam

  2. easyrider

   Jeżeli już to do Dalekiego Wschodu. Moskwa bez własnego produktu, z przestarzałą bronią, niskim PKB, uzależniona od eksportu surowców energetycznych to przyszły wasal Pekinu. Skurczy się co najwyżej do terenu dawnego Księstwa Moskiewskiego.

  3. Kot nr 398

   Rosja ma poważne atuty, między innymi mocną armię i ogólne zdecydowanie gdy trzeba działać. Stan posiadania na pewno utrzyma.

 7. doif

  w przypadku Amerykanów warto by było najpierw porządnie zabezpieczyć się przed szpiegostwem bo wyraźnie widać, że Chengdu J-10 czy J-20 czerpią garściami od F-16 i odpowodnio F-35.

  1. Fanklub Daviena i GB

   A możesz pokazać choć jedną taką garść? :D

  2. Davien

   Kolejny.... J-10 to izraelski IAI LAVI a J-20 bazuje na MiG-1.44 wiec cos nie tak z twoim wzrokiem.

  3. Komentator

   Całe to bazowanie to artykuł z Wiki z nie potwierdzonymi informacjami o tym, że konstruowali go Rosjanie kupieni przez Chiny. Już na pierwszy rzut oka widać że to zupełnie inna konstrukcje. Taki ekspert od wszystkiego i nie widzi fundamentalnych różnic?

 8. Jarek

  Chińczycy poczekają - skopiują lub raczej ukradną palny - wyprodukują - wdrożą może nieco gorsze ale za to tańsze, a USA się zdziwią - jak im to się udało dogonić w tak krótkim czasie..... ?

  1. trzcinq

   Czytaj że zrozumieniem Chiny już ich doszły!

  2. ndsnklq

   Jeszcze nie doszły, choć bez wątpienia chciałbyś, żeby tak było.

  3. Xyz

   W pewnych miejscach nie doszły w innych doszły a w jeszcze innych dawno wyprzedziły takie są realia czy tego chcesz czy nie

 9. Robert

  Sytuacja będzie wyglądała tak. Całościowy potencjał przemysłowy Chin doścignie i przegoni amerykański, zwłaszcza, że mogą stale korzystać z kradzionych informacji wprost z amerykańskich koncernów. Do tego wyprodukują wszystkiego więcej 10 razy niż USA. Efektem tego będzie amerykańska rezygnacja z bronienia Tajwanu.

  1. Davien

   Ech te marzenia z Kremla i Pekinu:)

  2. jpr

   W ciągu wieku XIX, aż do "powstania bokserów" Chińczycy próbowali wygrywać z armiami "białych diabłów", dysponując ZAWSZE "miażdżącą przewagą" liczebną i kupionym w Europie, najnowszym uzbrojeniem (okręty wojenne kupowali w Wielkiej Brytanii, broń strzelecką w Niemczech itd. Za każdym razem kończyło się to dla nich fatalnie. Nie wystarczy posiadanie podobnego/równorzędnego uzbrojenia i przewagi liczebnej. Kluczowa jest "know-how" (umiejętność odpowiedniego użycia posiadanych środków. A tego się nie da podpatrzeć, ani ukraść. To się nabywa przez praktykę i tradycję.

  3. Baju Baju

   Eh te bajania z Warszawki zaopatrzone w Waszyngton

 10. Antysrutnik

  Raczej powstanie coś w kosmosie albo już jest.USA nie wychodzi przed szereg jak Rosja ( Sru-57 awaria T-14 czy makieto-hipersoniki)

 11. Antysrutnik

  Raczej powstanie coś w kosmosie albo już jest.USA nie wychodzi przed szereg jak Rosja ( Sru-57 awaria T-14 czy makieto-hipersoniki)

 12. exporucznik

  Trudno będzie, Chiny już nie tylko kopiują, ale też rozpędzają się technologicznie - widać to po postępach w komunikacji kwantowej i działaniach w kosmosie.

 13. Fanklub Daviena i GB

  Powiedzmy sobie szczerze: Chiny stanowią zbyt równorzędnego przeciwnika dla USA, by w pobliżu chińskich granic, tysiące km od amerykańskich granic, USA mogły marzyć o jakiejkolwiek przewadze. USA żyje mrzonkami i przeszłością. Ostatnie (kolejne po jesiennych omówionych w D24, te nowe D24 wstydliwie ukrywa) ćwiczenia USA obrony Tajwanu okazały się POGROMEM I TOTALNĄ klęską USA a o F-35 po raz kolejny po ćwiczeniach napisano, że ich wartość bojowa wynosi 0 (słownie: ZERO)! :D

  1. .....

   Powiedz to Hindusom – "Amerykański napęd dla setki indyjskich myśliwców" [DEFENCE24] Bo nie słyszeli.

  2. fdheh

   powiedz to Izraelowi bo widocznie nie wiedzą, że ich F-35 ma zerową wartość bojową.

  3. yar

   Ale jak to? To już Rosja nie jest wyzwaniem dla USA tylko Chiny? I to pomimo tak nachalnej propagandy? I nie Su-57 jest wyzwaniem, a lotnictwo Chińskie? Koniec świata Fanklubów, Hanysów i innych im podobnych...

Reklama