Technologie
Ukraina: testy i kolejne dostawy „rakietowych miotaczy ognia” [WIDEO]
Koncern Ukroboronprom poinformował o dostawie kolejnej partii kilkuset granatników termobarycznych RPW-16, która została przeprowadzona przed terminem pomimo trwającej pandemii. Opublikowano również nagranie z testów poligonowych, realizowanych w ramach prób państwowych. W siłach zbrojnych Ukrainy broń tego typu kwalifikowana jest jako rakietowy miotacz ognia.
Zbliżony pod względem konstrukcji i koncepcji do rosyjskiego RPG-O „Szmiel” granatnik RPW-16 jest dostarczany przez Ukroboronprom do ukraińskiej armii od 2018 roku. Broń tego typu jest szczególnie skuteczna przeciw sile żywej i lekko opancerzonym pojazdom przeciwnika oraz bunkrom i innym umocnionym pozycjom. Producent porównuje skuteczność trafienia RPW-16 do efektu pocisku artyleryjskiego 122 mm. Głowica w czasie 0,2 sek os trafienia w cel rozpyla i zapala chmurę aerozolu o średnicy 7-8 metrów, która tworzy strefę bezpośredniego działania temperatury 2500 °C o objętości 120 m3. Oprócz temperatury działanie broni opiera się również na fali uderzeniowej, wynikającej z gwałtownego spalania i nielicznych odłamkach.
W przypadku ładunku termobarycznego, odmiennie niż w przypadku konwencjonalnej bomby rażącej odłamkami, przed zabójczym działaniem nie chronią żadne okopy, osłony czy bunkry. Fala ognia i gwałtowna zmiana ciśnienia są nawet skuteczniejsze w pomieszczeniach, dlatego ładunki termobaryczne często stosowane są do atakowania umocnień, bunkrów, budynków czy np. jaskiń.
Skuteczny zasięg ognia granatnika RPW-16 z podstawowym celownikiem wynosi od 100 do 600 metrów, ale maksymalna donośność z celownikiem optyczny to 1000 metrów. Zestaw składa się z wielorazowego systemu spustowego i jednorazowych kontenerów startowo-transportowych. Całkowita masa wyrzutni wraz z układem spustowym to 11 kg. Podczas październikowych testów oprócz RPW-16 testowano również lżejszy wariant RPW-18 o masie 8 kg, przeznaczony przede wszystkim dla wojsk specjalnych oraz do działań w mieście. W styczniu b.r. zaprezentowano również wariant dalekiego zasięgu RPW-20PDW o wymiarach zbliżonych do RPW-16, ale większym kalibrze i cięższej głowicy. Donośność w tej wersji ma wynosić 1500 metrów.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie