Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego Łucz należące do koncerny Ukroboronprom przeprowadziła testy poligonowe przeciwlotniczej wersji modułowo pocisku kierowanego RK-10. Po raz pierwszy tego typu rakietę zaprezentowano w październiku 2019 roku. RK-10 mają stanowić uzbrojenie nie tylko zmodernizowanych systemów przeciwlotniczych Strieła-10 ale też małych jednostek morskich. Planowane jest również wprowadzenie wersji przeciwpancernej dla śmigłowców i platform naziemnych.
Jak informuje portal Defense Express, w grudniu spółka Łucz przeprowadziła pierwsze strzelania poligonowe pocisków kierowanych RK-10 w wersja przeciwlotniczej. Odbyły się one w ramach testów zakładowych i miały na celu potwierdzenie poprawnego działania systemu. Rakiety odpalono z czteroprowadniocowej wyrzutni zabudowanej na zdalnie sterowanym module uzbrojenia pojazdu opancerzonego Varta. Szczegóły budowy wyrzutni, a przede wszystkim zastosowany system naprowadzania wraz z głowicą optoelektroniczną zostały w materiale fotograficznym ukryte. Prawdopodobnie zastosowano głowicę tureckiej firmy Roketsan.
Jak widać na zdjęciach pocisk RK-10 w wersji przeciwlotniczej otrzymał inny układ aerodynamiczny, niż zastosowany w wersji przeciwpancernej prezentowanej podczas wystawy Arms and Security 2019. Wówczas prezentowano rakietę w klasycznym dla pocisków firmy Łucz układem aerodnymiacznym ze sterami w tylnej części i skrzydłami w okolicach środka pocisku. RK-10-OF odpalony na poligonie miał typowy dla pocisków przeciwlotniczych układ ze sterami w części przedniej i statecznikami o większej powierzchni w części ogonowej. Zapewnia on mniejszą siłę nośną, ale wyższą manewrowość, co jest istotne w przypadku zwalczania celów powietrznych. Użyto również silnika o większej mocy.
Czytaj też
Pociski RK-10 mają zostać zastosowane w programie modernizacji systemów przeciwlotniczych 9K35 Strieła-10, które znajdują się na uzbrojeniu ukraińskich sił zbrojnych. Stosowna umowa została podpisana z Ministerstwem Obrony Ukrainy. Nowe pociski i system sterowania ma zastąpić rozwiązania posowieckie. RK-10 w wersji przeciwlotniczej mają mieć zasięg ponad 10 km, głowicę odłamkowo-burzącą z zapalnikiem zbliżeniowym i prędkość 900-1000 km/h. Jest to niewiele jak na pocisk przeciwlotniczy, ale dość do zwalczania śmigłowców i bezzałogowców które mają być podstawowym celem tego systemu. Naprowadzanie odbywa się w promieniu lasera, jednak trwają również prace nad wersją naprowadzaną na podświetlony cel.
Realizacja testów wersji przeciwlotniczej RK-10 może wskazywać na priorytetowe potraktowanie potrzeby modernizacji systemów przeciwlotniczych, gdyż już latem informowalno o gotowości do strzelań pocisków przeciwpancernych. Jako pierwsze zaprezentowano jednak zdjęcia znacznie różniącej się od wersji podstawowej rakiety przeciwlotniczej.
Tomek72
No i Ukraina KOLEJNY raz zaskoczyła mnie pozytywnie - czy Polska nie może zaproponować PARTNERSTWA Ukrainie i utworzyć WSPÓLNE ZAKŁADY w Polsce i na Ukrainie? Oni mają lepsze kompetencje, ale "my też spod ogona sroce nie wypadliśmy" - dla Ukrainy to DODATKOWA możliwość zacieśnienia współpracy z NATO....
Valdore
Tomek, Ukraina współpracuje z Polska przy Piracie, przy APR-155, przy OPL na bazie R-27 wiec jak widac coś z nimi robimy
Yeti
I jeszcze zbudujemy z nimi śmigłowce. Sam Minister AM to zapowiadał. W 2016r.
Valdore
@Yeti Bajki Macierewicza nikogo tu na forum nie obchodzą, to co podaje to sa fakty a nie zwidy AM.
Chyżwar
Z tego, co czytałem o RK-10 naprowadzanie, także w tym przeciwlotniczym, odbywa się za pomocą wiązki laserowej z automatycznym śledzeniem celu. Czyli coś tak, jak my chcemy w jednej z dwóch możliwych wersji Pioruna 2. Tyle, że Piorun jest szybszy a naprowadzanie laserem to faza wstępna, póki głowica sama nie uchwyci celu. Powinniśmy koniecznie zrobić ten pocisk.
Sidematic
My to chcemy naprowadzanie radarowe (aktywne) tylko nam nie wyszło. Laserowe to produkt zastępczy.
Sidematic
"Państwowego Kijowskiego Biura Projektowego Łucz należące do koncerny Ukroboronprom przeprowadziła testy poligonowe" Panie Sabak. Wszyscy wiemy, że ma pan poważne problemy z językiem polskim ale może w końcu redakcja zatrudniła by panu do pomocy jakąś nauczycielkę albo korepetytorkę? Ewentualnie, jak w każdej normalnej redakcji można zatrudnić korektora do "naprawy" tego co pan popsuje.
UkrDef11
Myślę, że w artykule jest błąd. Prędkość powinna wynosić 550 m/s (~2000 km/h).