Reklama

Technologie

Ukraina: komercyjne drony przenoszą granaty przeciwpancerne

Autor. SZ Ukrainy

Siły Zbrojne Ukrainy zaprezentowały cywilny bezzałogowiec RKG-1600 zmodyfikowany tak aby można było zrzucać za jego pomocą granaty na żołnierzy i pojazdy przeciwnika. O sprawie poinformował na Twitterze portal Ukraine Weapon Tracker.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

RKG-1600 to wielowirnikowiec, którego ukraińska armia przebudowała tak aby mógł przenosić specjalnie zmodyfikowane stare granaty przeciwpancerne RKG-3. Granaty są zrzucane radiokomendowo, a otwierający się czteroczęściowy spadochron odbezpiecza granat, który wybucha po upadku na cel lub na ziemię pod kątem 90 stopni. Promień rażenia ładunku przeciwpancernego wynosi dwa metry, ale straty od odłamków mogą zostać zadane nawet w promieniu 20 m.

Obecnie ukraińska firma Mayak Plant opracowała też już specjalną przebudowę granatów RKG-3, tak aby nie wymagały spadochronu i działały jak klasyczne lekkie bomby i miały większe możliwości rażenia celów. Najpotężniejsza wersja RKG-3EM jest w stanie przebijać pancerz o grubości do 220 mm stali pancernej. Oznacza to, że za pomocą RKG-1600 można zwalczać teoretycznie nawet bojowe wozy piechoty. Biorąc pod uwagę, że zastosowana platformą jest wielowirnikowiec cały system wydaje się bronią stworzoną typowo do walk miejskich.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Extern.

    U nas jest to prawnie niedozwolone. Loty FPV można w PL wykonywać tylko z obserwatorem. Czyli aby nie łamać przepisów wydanych przez ULC, ktoś z radiostacją lub telefonem komórkowym musiał by pobiec za dronem aby informować pilota czy jest bezpiecznie dla ludzi na ziemi. A no i nie można takich lotów wykonywać nad skupiskami osób które nie mogą się szybko rozejść, więc jakiekolwiek nadlecenie nad okopaną lub ukrytą piechotę skończyło by się wysokim mandatem dla operatora.

    1. Zawisza_Zielony

      Człowieku ale tam trwa wojna , myślisz ze ktoś sprawdza czy mają zezwolenia na wykonywanie operacji lotniczych. Skąd inąd ciekawe połączenie desperacji i technologii .... Na pewno lepsze niż rzucanie butelek z benzyną