Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosyjskie drony na Ukrainie. Ataki i koordynacja artylerii

Orion
Orion
Autor. mil.ru

Rosjanie ujawniają ostatnio filmy z zapisami operowania ich armijnych bezzałogowców – popularnych Orłan-10. Jest to swego rodzaju odpowiedź na filmy pokazywane przez armię ukraińską, która szeroko informuje w ten sposób o atakach legendarnych już Bayraktarów TB2 i bezzałogowców rozpoznawczych koordynujących ogień artylerii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rozpoznawczy system taktyczny Orłan-10 składa się ze stacji kierowania, systemu antenowego i do pięciu aparatów latających. Łącznie wyprodukowano około tysiąca aparatów latających, w różnych wersjach, zdolnych do operowania na wysokościach 1-1,5 km w promieniu do 140 km co czyni z niego taktyczny BSP krótkiego zasięgu. Jego maksymalna startowa to 15 kilogramów w tym 6-kilogramowy ładunek. Maszyna może pozostawać w powietrzu przez 16 godzin.

Rosjanie wykorzystują system do rozpoznania i korygowania ognia artylerii. Tego właśnie dotyczą opublikowane filmy z wojny w Ukrainie. Jeden z nich pokazuje wykrycie przez Orłana-10 koncentracji sił ukraińskich (głównie logistyki) jakoby w Czernichowie. Zostały one porażone artylerią. Inne filmy pokazują wykrycie i niszczenie ukraińskiej artylerii.

Reklama

Czytaj też

Rosjanie publikują także filmy z użycia większego bezzałogowca taktycznego Orion, który powstał jako rosyjska odpowiedź na amerykańskie BSP Predator/Gray Eagle. Maszyny te o maksymalnej masie startowej 1000 kg są zdolne do przenoszenia 200 kg ładunku użytecznego w tym uzbrojenia. Operują na wysokości nawet do 8 km w promieniu 250 km (co zalicza je do klasy MALE – Medium Altitude Long Endurance). Na filmach maszyny te uderzały na cele w Donbasie i Mariupolu.

Na razie wyprodukowano prawdopodobnie tylko kilkadziesiąt egzemplarzy tego uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (2)

  1. maras2

    Orionów to moze maja kilkanaście. Niedawno postawili fabrykęi do konca roku ma wyjechac chyba 21 sztuk. Takike rozkrecanie produkcji. TB2 owszem ma swoj udział w niszczeniu ale ruscy juz ich sporo usiekli i tylko biezaca dostawa z Turcji pozwala cos tam zdziałać.

  2. X

    A jak tam produkty WB się sprawdzają ?, czy ktoś coś wie ?

Reklama