Technologie
Udany test pocisku BrahMos. W ekstremalnych warunkach pogodowych

Indie przeprowadziły trzecie z kolei próbne wystrzelenie rakiety BrahMos. Operacja zakończyła się powodzeniem. Wojskowi z New Delhi chcą przedłużyć żywotność swoich kluczowych pocisków z 10 do 15 lat.
Naddźwiękowy pocisk manewrujący BrahMos został wystrzelony w poniedziałek 16 lipca br. Odpalono go z wyrzutni Integrated Test Range (ITR) na autonomicznej platformie mobilnej Mobile Autonomous Launcher, z położonej blisko wybrzeża Zatoki Bengalskiej miejscowości Balasore w stanie Orisa.
Próbie przyglądali się wysoko postawieni wojskowi oraz naukowcy z DRDO (Defence Research and Development Organisation). Rakieta leciała po prawidłowej trajektorii, a jej główne podzespoły zadziałały prawidłowo.
Pocisk BrahMos wykonał swoją misję w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych – przy stanie morza 7 i wysokości fal dochodzącej do 9 m. W tym sensie próba była demonstracją, ukazującą zdolność indyjskiej armii do skutecznego działania nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach meteorologicznych.
Test wpisuje się w szereg działań indyjskich dowódców, mających na celu zwiększenie żywotności rakiet BrahMos z dotychczasowych 10 do okresu 15 lat.
Pociski BrahMos produkowane są przy współpracy z Rosją. Ich nazwa nawiązuje do początkowych sylab nazw rzek z obydwu krajów – Brahmaputry i Moskwy. Te naddźwiękowe rakiety osiągają prędkość 3 Ma. Ich zasięg wynosi maksymalnie 290 km.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.