Technologie

Turecki dron Aksungur trafił cel odległy o 30 km [WIDEO]

Fot. SSD
Fot. SSD

Jak poinformował Ismail Demir, szef dyrektoriatu tureckiego przemysłu obronnego (SSB), dwusilnikowy BSP klasy MALE TAI Aksungur trafił bombą szybującą typu KGK-82 w cel odległy o 30 km. Miało to miejsce podczas pierwszego testu maszyny z tego typu uzbrojeniem, który był też pierwszym użyciem systemu KGK-82 przez bezzałogowiec.

Płatowce TAI Aksungur mają wejść do służby w bieżącym roku. Zostanie również rozpoczęta ich seryjna produkcja. Jest to dwusilnikowy, dwukadłubowy bezzałogowiec klasy MALE, który potwierdził już w praktyce możliwość pozostawania w powietrzu przez 49 godzin na wysokości operacyjnej ponad 12 tys. metrów. Aksangur był też testowany z lekkim uzbrojeniem MAM-L o masie 22 kg i z ładunkiem 12 sztuk pozostawał w powietrzu przez 28 godzin.

Podczas testu którego wynik wraz z nagraniem został opublikowany w 25 kwietnia prze szefa dyrektoriatu przemysłu obronnego (SSB) przy ministerstwie obrony Turcji użyto bomby grawitacyjnej Mk82 o masie 750 funtów (340 kg) wyposażonej w moduł KGK-82. Posiada on rozkładane skrzydła, przekształcając swobodnie spadającą bombę w amunicję szybującą, której zasięg, zależnie od pułapu z jakiego zostanie zrzucona, może sięgać nawet 100 km. Układ naprowadzania korzysta z danych GPS/INS. Całość powstała w firmie Aselsan.

System uzbrojenia KGK-82 przeszedł testy na samolotach F-16 i jest eksploatowany przez tureckie siły powietrzne, jednak po raz pierwszy został użyty na maszynie bezzałogowej. Ze względu na znacznie niższą prędkość lotu niż w przypadku F-16, zasięg bomby szybującej zrzuconej przez TAI Aksungur jest zdecydowanie mniejszy i podczas tej próby wyniósł on 30 km. Nie jest znany pułap z jakiego zrzucono pocisk. Bomba trafiła w obszar wyznaczonego celu i jak zapowiada Ismail Demir, docelowo będzie osiągała zasięg 80 km także przy zrzucie z bezzałogowca.

Reklama
Reklama

Komentarze