Reklama

Technologie

Testy radaru Patriot AESA

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Raytheon poinformował, że głęboko zmodernizowany radar Patriot z antenami AESA GaN osiągnął 3 tys. godzin pracy. Stacja ta jest proponowana Polsce do drugiego etapu programu Wisła.

Według Raytheon radar osiągnął ważny etap rozwoju, przekraczając 3000 godzin pracy. Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems firmy Raytheon stwierdził, że radar wykazał zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni, śledząc takie cele jak „manewrujące samoloty bojowe, symulowane rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony”. Dodał, że radar jest finansowany przez Raytheon.

Według komunikatu Raytheon w trakcie testów główna antena radaru finansowanego przez Raytheon współpracowała z drugą, skierowaną w inną stronę. Gdy cel opuszczał pole widzenia jednej anteny i wlatywał w pole drugiej, urządzenia płynnie przekazywały między sobą informacje, śledząc przez cały czas wiele celów oraz dostarczając informacje do kierowania ogniem. 

Opracowywany przez Raytheon radar jest oparty na technologii azotku galu (AESA GaN) i zgodnie z założeniem jest głęboką modernizacją obecnej stacji Patriot. Stacja ma być wyposażona w antenę główną i dwie anteny boczne, wszystkie trzy oparte na technologii AESA GaN. Jest ona propozycją koncernu w amerykańskim programie przyszłego sensora obrony powietrznej LTAMDS, jak i dla drugiej fazy programu Wisła. Wiceprezes ds. polskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS Pete Bata zapowiedział, że koncern może dostarczyć radar Polsce "w niespełna 48 miesięcy od podpisania kontraktu".

Radar ma być kompatybilny z systemem IBCS i "innymi rozwiązaniami o architekturze otwartej" ,zachowując jednocześnie pełną zdolność współdziałania z klasycznymi stacjami kierowania ogniem Patriotów (ECS). Producent deklaruje też, że jest zgodny operacyjnie z innymi systemami NATO, jak np. niemiecki SAMOC.

Czytaj też: Ruszają negocjacje ws. II etapu programu Wisła. Mogą przynieść połączenie z Narwią

Polska zakłada wprowadzenie radaru dookólnego w drugiej fazie programu Wisła. MON deklarował jednak, że będzie dążył do pozyskania takiego radaru, jaki armia amerykańska wybierze w programie LTAMDS, aby zachować pełną interoperacyjność z USA i uniknąć kosztów oraz ryzyk pozyskiwania unikalnego rozwiązania. Obok Raytheona biorą w nim udział trzy firmy. Koncern Northrop Grumman oferuje stację G/ATOR, Lockheed Martin - radar oparty o technologię AESA ARES (obie stacje to radary obrotowe), oprócz tych dwóch firm w programie uczestniczy też Technovative Applications.

Płk Michał Marciniak powiedział niedawno w programie SKANER Defence24.pl, że jednym z celów negocjacji polskiego zespołu, który w zeszłym tygodniu był z wizytą w USA było pozyskanie niejawnych informacji na temat statusu programu radaru dookólego, a także pocisku SkyCeptor od strony amerykańskiej. Te dwa elementy drugiej fazy programu Wisła są bowiem kluczowe z punktu widzenia zdolności bojowych, a jednocześnie obarczone pewnym ryzykiem.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. KrzysiekS

    W dobie szybkich rakiet wbrew wszystkim negatywnym opiniom ten radar nie ma żadnych poślizgów czasowych to może mieć znaczenie chociaż jak na razie te boczne małe anteny nie napawają optymizmem. Pytanie o Zeczywiste parametry głównej anteny i bocznych ale tego nie powiedzą.

    1. Davien

      Parametry będą na pewno lepsze niż obecnie a podac to nie podadzą na pewno. Oficjalnie podaja zasieg An/MPQ-65 na ponad 100km a wiadomo ze ma wiekszy zasieg niz MPQ-53 który miał 170km. i jest w stanie naprowadzać PAC-2 na zasiegu maks. pocisku czyli 160km

    2. bojowa owca

      Co z tego że jest w stanie i będzie w stanie naprowadzić jak PAC,e i future SKY,e nie chcą dać się naprowadzać. Narowiste są jak to cowboye to i same własnymi ścieżkami chodzą głównie po dzielnicach mieszkalnych.

    3. Davien

      No , a te ponad 120 balistycznych w Jemenie same sie zestrzeliło:) Te 7 rakiet wysłanych ostatnio na Rijad też same spadło sobie;) Oj panie owca mniej fantazji , wiecej realizmu:)

  2. olaf

    To za co zapłaciliśmy w pierwszej fazie Wisły??

    1. dropik

      za stare radary. ;) ogólnie tak ze 300-500 mln $ przepłaciliśmy.

    2. ktos

      Ale powiedz... co za problem jest przeczytac artykul z przed dwoch tygodni zamiast sie pytac?

    3. bojowa owca

      Na razie daliśmy przedpłaty i podpisaliśmy kwity które formalnie są takie że każda ze stron może się wyłgać tyle że wtedy stracimy przedpłaty. Ot całe fiku miku. Jak zdążą tu zaistnieć \"Patrioty\" to ja będę święty, wszyscy generalnie będziemy bo nasze miejsce zajmie \"prawowity\" użytkownik \"patriotów\".

  3. Dan

    Szansa, że radar Raytheona zostanie wybrany przez amerykanów jest zasadniczo żadna. Statyczne anteny nie dają takiego samego zasięgu we wszystkich kierunkach i radar jako cały jest dużo droższy od konkurencji. Więc Polska też nie może go wybrać. Po co w ogóle o tym debatować?

    1. Dinozaur57

      Z twojej wypowiedzi wynika, że znasz parametry tego radaru i na dodatek jego cenę. Podziel się w takim razie tymi wiadomościami. Będziemy wiedzieli tyle co ekipa MON w Waszyngtonie. Jeśli takie złe są stałe anteny, to dlaczego na nowoczesnych okrętach instalowane są właśnie anteny ścianowe ze skanowaniem fazowym a nie obrotowe ? W każdym stosowanym w warunkach polowych urządzeniu wiadomo, że czym mniej jest elementów ruchomych, obrotowych to tym lepiej. Po prostu jest mniej elementów, które mogą zawieść.

    2. vvv

      a czy ty wiesz ze jak radar dookolny namierzy cel to juz nie jest \"dookolony\" ale ustawia sie na wybranym celu? ten radar skanuje non stop 360stopni i wybrol celu nie ma tutaj znaczenia

    3. ktos

      Jest jedna zasadnicza roznica miedzy okretem a zestawem przeciwlotniczym. Ten pierwszy ma reaktor atomowy a drugi ma agregat. To z tego powodu zastosowanie wielu anten scianowych jest trudne. Po prostu agregat nie da rady zasilic tego wszystkiego. Poza tym radat wykrywa cele na dystansach setek kilometrow. W tym przypadku nawet obrotowa antena zdazy znalezc cel zanim zblizy sie on na niebezpieczna odleglosc. NIe ma zatem sensu placic za 4 anteny jak jedna robi to samo - a jest taniej. PS: Okrety bronia sie przed pociskami przeciwokretowymi lecacymi szybko i nisko, w tym przypadku czas na reakcje jest naprawde krotki tym samym koniecznosc ciaglej obserwacji we wszystkich kierunkach.

  4. Tyberiusz Sun

    Boczne anteny maja duzo slabsze parametry. To para dookólność.

    1. nie cierpię radioelektroniki

      Widocznie jest problem stabilizacji i utraty rozdzielczości przy obrotowej antenie. Rozwiązaniem byłyby 4 anteny złożone w piramidkę, ale wtedy będzie problem ceny?

    2. Urko

      Wybranie tego systemu to falstart. Za chwilę okaże się, że wybraliśmy, który był przestarzały już w momencie projektowania i ze zdziwieniem przyjmiemy fakt, że nasi sojusznicy mają radary pracujące wielowiązkowo i dookólnie bez żadnych elementów obrotowych, tylko np. z czterema albo sześcioma antenami o jednakowych charakterystykach i nie trzeba będzie na to długo czekać.

    3. Gts

      Wies, jaki to gabaryt a do tego zasilanie? 6 anten to juz w ogole, bedziesz mial syatem ktory nie bedzie w zaden sposob mobilny, a nie to jest idea Patiota.

  5. Autor

    My mamy Wartę i jest to coś więcej niż koncept. To dlatego nie dostaniemy technologii produkcji modułów GaN ani kompetencji IBCS zanim nie sfinansujemy budowy IBCS, nie pojawi się amerykański radar AESA i my go nie kupimy. To dlatego brytyjski Brimstone 2 nie miał najmniejszych szans by pojawić się w USA, JAGM może za 5 lat ale zagraniczny klient dostanie AH64 z o wiele gorszym Hellifre albo wcale :)

    1. Mieetek

      A jakąż to Wartę mamy, towarzystwo ubezpieczeniowe? A tak w ogóle to bliższa ciału koszula. My będąc na miejscu Amerykanów robilibyśmy tak samo.

  6. dany12-k

    Zdjęcie mówi wszystko - do końca badań daleka droga wyło0żona dolarami od Polskich podatników.

    1. vvv

      taaaak taaak ciekawe w jaki sposob?

  7. Grant

    W sprawie tego nowego dookólnego radaru mam pytanie ; ile godzin może pracować to cudo jednorazowo bez wyłączania ?

    1. Polanski

      W nieskończoność.

  8. fifko

    no i pieknie. wida oplacalo sie postawic warunek przy zakupie.

Reklama