Reklama

Technologie

Termowizja, lasery i modernizacja wozów bojowych. Priorytety PCO

Fot. PCO
Fot. PCO

Spółka PCO poinformowała o planach na 2019 rok. Wśród kluczowych obszarów wymieniono kolejne inwestycje w infrastrukturę, poszerzanie asortymentu wyrobów optoelektronicznych, udział w programach modernizacyjnych polskiej armii oraz rozbudowa i doskonalenie bazy badawczo-rozwojowej.

Jak czytamy w komunikacie PCO, największy krajowy producent optoelektroniki na potrzeby wojska i pozostałych służb mundurowych, zamierza w 2019 roku nadal aktywnie rozwijać swoją ofertę produktową, zarówno w zakresie drobnej noktowizji, jak również z wykorzystaniem technologii termowizyjnej.

Głównymi kierunkami jest kontynuacja rozwoju termowizji oraz budowa centrum kompetencji w zakresie produkcji laserów. Spółka stawia także na rozwój kadry, rozbudowę i doskonalenie bazy B+R oraz bazy produkcyjnej, a także na współpracę z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.

Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Inwestycje w infrastrukturę zwiększające potencjał i jakość produkcji

PCO S.A. w 2019 roku będzie kontynuować proces modernizacji zaplecza produkcyjnego, w ramach którego spółka w 2018 roku zakupiła nowe wyposażenie między innymi do laboratorium cienkich warstw, fotochemii i pomiarów. W efekcie dokonanej inwestycji, spółka mogła skutecznie rozwinąć kompetencje produkcji urządzeń termowizyjnych, a także asferycznych elementów optycznych, umożliwiających miniaturyzację urządzeń.

image
Krzysztof Kluza, Prezes PCO SA.

 

W bieżącym roku, w ramach kontynuacji modernizacji infrastruktury, planowany jest zakup sprzętu umożliwiającego szybsze i sprawniejsze przeprowadzanie testów wyrobów jeszcze na etapie montażu. Pozwoli to na usprawnienie procesu produkcji oraz spełnienie najwyższych wymogów jakości.

Aktywny rozwój asortymentu wyrobów optoelektronicznych 

PCO S.A. nie zwalnia tempa i w 2019 roku będzie nadal pracować nad poszerzeniem swojej oferty produktowej. Spółka zamierza rozwijać gamę wyrobów dla pojazdów wojskowych, a zwłaszcza wykorzystywanych do modernizacji czołgów. Chodzi tu zarówno o Leopardy 2 użytkowane przez Wojsko Polskie, jak również starsze czołgi T-72. Bez względu wariant modernizacji pojazdów rodziny T-72, jaki przyjmie MON, PCO S.A. jest w stanie zaproponować wyroby optoelektroniczne, takie jak kamery termowizyjne, czy przyrządy celownicze, które mogą zostać w nim wykorzystane.

Ze względu na fakt, że urządzenia termowizyjne mają budowę modułową, ułatwione jest rozwijanie ich nowych typów. Rodzina kamer KLW-1 może być rozwijana i poszerzana o nowe typy dostosowane do poszczególnych pojazdów używanych przez Wojsko Polskie.

Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tak zwany pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne między innymi w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. W 2019 roku PCO S.A. planuje również rozwój oferty głowic optoelektronicznych m.in. dla systemów obrony przeciwlotniczej, ZSSW i NPBWP Borsuk oraz bezzałogowych statków latających. Spółka będzie także promować monokular noktowizyjny MU-3MS, będący rozwojową wersją monokulara MU-3M, charakteryzującą się jeszcze mniejszą masą oraz wielkością. Jest to odpowiedź na uwagi zgłaszane przez użytkowników sprzętu i ich potrzeby. Kontynuowane będą również prace nad wyposażeniem dla żołnierza przyszłości.

PCO S.A. celuje w rynki azjatyckie

W dziedzinie polityki handlowej w 2019 roku otwiera się przez PCO S.A. możliwość dotarcia na nowe rynki Azji Południowo-Wschodniej. W 2018 roku podpisany został list intencyjny z indonezyjskim koncernem PT Pindad. Daje on możliwość zastosowania systemu samoosłony pojazdu SSP-1 OBRA-3 w nowym indonezyjsko-tureckim czołgu, którego testy będą trwać w 2019 roku.

Plany PCO S.A. na bieżący rok będą realizowane przy współpracy ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz innymi podmiotami polskiego przemysłu obronnego.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (6)

  1. Lord Godar

    Cytat z artykułu : " Spółka będzie także kontynuować działania badawczo-rozwojowe, aby urządzenia optoelektroniczne mogły tworzyć tak zwany pojazdowy system sensorów, z którego pozyskiwane obrazy oraz informacje mogłyby być przetwarzane w czasie rzeczywistym przez pokładowy komputer pojazdu. Te kompetencje będą przydatne między innymi w projekcie polskiego czołgu nowej generacji. " ..... Że niby co ? Drugie podejście do "Geparda" , czy coś innego ???

  2. m p

    @Jami To jak idziesz do szkoły po odbiór dziecka to wybierasz najmądrzejsze, najgrzeczniejsze, czy po prostu swoje? Chyba coś takiego jak "ojczyzna" do czegoś zobowiązuje. Nie mówiąc o tym, że tańsze rzeczy z zagranicy mogą być tańsze tylko pozornie.

  3. Jami

    O jakości wyrobu w dobrej cenie świadczą wskaźniki eksportu. Cała nasza zbrojeniówka pracuje tylko dla własnej armii. Produkty nie są lepsze tylko krajowe ale niestety droższe. To szantażyści każdego współczesnego rządu. Dajcie i kupcie bo upadniemy! Kazus górników.

  4. łapacz expertów

    system sensorów pol. układ czujników, testy pol. sprawdziany nowej generacji pol. nowego pokolenia

  5. Sternik

    Może by PCO coś w końcu zrobiło z matrycą do Asterii. Współczesne niechłodzone matryce mają rozdzielczość 1024x768 do 120Hz. Obraz jest jak na filmie a Asteria ma raptem 640x512 pikseli (786 tyś do 327 tyś) i musi być chłodzona. Z czułością też w tej już leciwej matrycy nie jest najlepiej. Jeśli już modernizować czołgi za miliardy to chociaż porządnie a nie byle było. Poza tym jeśli do czołgu taka stara matryca jeszcze jakoś z bólem obleci to w takim śmigłowcu gdzie jest setki razy szybszy obraz już kompletnie się nie sprawdza.

  6. dionizy zlotopolski

    niech popracuja nad obnizeniem kosztow, zeby moc zaczac to sprzedawac za granica. bo inaczej nie zaczna zarabiac, nie bedzie kasy na inwestycje itd. musza miec choc 1 produkt, ktory bedzie zarabiac. niech to beda te kamery do t72. a ze to sprzet armii biednych to cena musi byc przystepna. najlepiej niech stworza jakis pakiet elektroniki bieda modernizacji do t72 i zaczna to promowac. to napoleonski plan dla pco !

Reklama