Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych może otrzymać niemal 100 mln zł od 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Wydział Techniki Lotniczej. Tyle może kosztować przygotowanie biuletynów statków powietrznych na lata 2021-2024, czyli dokumentów niezbędnych do legalnej eksplotacji samolotów i śmigłowców, jak również serwis systemów diagnostycznych SNDŁ-1b/SPŁ-2b i rejestratorów parametrów lotu S2-3a w tym samym czasie. Negocjacje w tej kwestii rozpoczęły się 31 grudnia 2020 roku.
Zastosowanie negocjacji z jednym podmiotem zamiast postępowania konkurencyjnego w kwestii przygotowania biuletynów statków powietrznych wynika z tego, że ITWL , jak czytamy w uzasadnieniu – „posiada prawa wyłączne i możliwości techniczne, niezbędną wiedzę i przeszkolony personel do wykonywania prac objętych przedmiotowymi biuletynami, nadane przez Głównego Inżyniera WL oraz nie istnieje alternatywne/zastępcze rozwiązanie umożliwiające realizację biuletynów przez inne podmioty.” Wartość tej usługi, dotyczącej dokumentów obowiązujących w okresie 2021-2023 oszacowano na 98 906 283,94 PLN bez VAT.
Na tym tle niewielką wydaje się kwota 650 406,51 PLN bez VAT, która dotyczy kosztów serwisowania w latach 2021-2024 sygnalizatorów nadmiernych drgań łopatek SNDŁ-1b, sygnalizatorów pęknięć łopatek SPŁ-2b i rejestratorów S2-3a. System diagnostyczny SNDŁ-1b/SPŁ-2b przeznaczony jest do wykrywania uszkodzeń łopatek w silnikach turboodrzutowych. Systemy rejestracji parametrów lotu S2-3a, stosowane na wielu różnych typach statków latających, od śmigłowców SW-4 i W-3 po samoloty M28 Bryza, jak sama nazwa wskazuje to „czarne skrzynki”, które służą do zapisu i kodowania odczytów parametrów lotu i pracy systemów pokładowych.
KomentarzeLiczba komentarzy: 0