Technologie

Super Cobry dla tureckiej marynarki wojennej

Turecki AH-1W Super Cobra. Fot. Türk Kara Kuvvetleri
Turecki AH-1W Super Cobra. Fot. Türk Kara Kuvvetleri

10 śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1W Super Cobra znajdujących się na wyposażeniu Dowództwa Wojsk Lądowych Turcji zostanie w nadchodzącym roku przekazanych Dowództwu Sił Morskich. Docelowo mają one trafić wraz z bezzałogowcami Bayraktar TB3 na pokład budowanego obecnie okrętu desantowego TCG Anadolu.

Jak informuje turecki portal Savunma Sanayi ST, powołując się na wiarygodne źródła w siłach zbrojnych, decyzja już zapadła. Pierwsze maszyny AH-1W Super Cobra mają trafić do tureckiej marynarki wojennej już w maju 2022 roku. Armia dysponuje 10 maszynami tego typu które w latach 1990-1993 zostały dostarczone przez USA i służyły przede wszystkim do zwalczania kurdyjskiej partyzantki. Są to maszyny dostosowane do eksploatacji w trudnych warunkach morskich, dlatego zdecydowano o ich transferze. Będą to pierwsze śmigłowce uderzeniowe w tureckiej marynarce wojennej.

Maszyny AH-1W mają dzięki temu transferowi trafić na pokład budowanego obecnie okrętu desantowego TCG Anadolu. Podstawową siłę uderzeniową tej jednostki mają stanowić bezzałogowce Bayraktar TB3, będące rozwinięciem maszyn TB2. Na pokładzie ma też stacjonować do 14 śmigłowców, wśród których pierwotnie miały znaleźć się Sikorsky S-70 Seahawk/Black Hawk oraz TAI T129 ATAK. Jedna szczególnie trudne, m. in. ze względu na korozyjne działanie wody morskiej, warunki eksploatacji występujące na okręcie stanowią wyzwanie, dla maszyn które nie zostały do nich odpowiednio dostosowane. Takiej „morskiej” wersji nie posiada turecki T129 ATAK, natomiast AH-1W Super Cobra powstały na zamówienie US Marines i są fabrycznie przystosowane do eksploatacji w takich warunkach. Stąd decyzja o ich przeniesieniu z tureckiej armii do marynarki wojennej.

Dodatkowym argumentem jest ich niewielka liczba w służbie oraz fakt, że do służby w armii trafiło już ponad 50 śmigłowców T129 ATAK a obecnie trwają prace nad większą, nowocześniejszą maszyną krajową typu T629 ATAK II. Jest dość prawdopodobne, że docelowo T929 ATAK II zastąpią zarówno śmigłowce AH-1F jak i większość T129 w wojskach lądowych. W dalszej kolejności można spodziewać się wersji pokładowej dla lotnictwa marynarki wojennej. Będzie ona już wówczas dysponować zarówno okrętem desantowym TCG Anadolu, który powinien zostać przyjęty do służby w 2022 roku, jak też doświadczeniem w zakresie szkolenia i eksploatacji maszyn AH-1W Super Cobra, które będą mogły zostać zastosowane przy opracowaniu wersji morskiej T629.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojny-zastepcze/
Reklama

Komentarze