Reklama

Technologie

Sky Sabre First Strike, czyli lądowy CAMM pierwszy raz na poligonie

Fot. British Army
Fot. British Army

Pierwsza w British Army bateria wyposażona w system Sky Sabre, którego uzbrojeniem są pociski CAMM, osiągnęła gotowość operacyjną i bierze obecnie udział w ćwiczeniach na poligonie Salisbury Plain. Symbolicznie nazwa tego ćwiczenia to Sky Sabre First Strike. W przyszłości jednostka ma zastąpić w obronie Falklandów wiekowe systemy Rapier.

Tą unikalną jednostką, która jako pierwsza została wyposazona w system Sky Sabre jest 32 (Minden) Battery należąca do 16th Regiment Royal Artillery. Prawdopodobnie już w sierpniu trafi ona na wyspy Falklandzkie. Obecnie, jak wynika z informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych, jednostka trenuje w warunkach polowych na poligonie Salisbury Plain. Jest to ostatni test potwierdzający gotowość do przebazowania.

Na wyspach, które mają strategiczne znaczenie dla Wielkiej Brytanii system uzbrojony w pociski CAMM o zasięgu 25 km zastąpi eksploatowane od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zestawy Rapier, których donośność to niespełna 7 km.

16th Regiment Royal Artillery jest pierwszą jednostką, która wyposażana jest w nowy system przeciwlotniczy oznaczony Sky Sabre. Składają się na niego stacje radiolokacyjne Saab Giraffe, system dowodzenia, którego komponenty zostały dostarczone przez izraelski koncern Rafael oraz wyrzutnie pocisków CAMM z aktywnym radarowym systemem naprowadzania produkcji MBDA.

Warto zaznaczyć, że pociski CAMM są nowością dla British Army, ale Royal Navy wykorzystuje „bliźniaczy” system Sea Ceptor z tymi samymi rakietami. Pociski CAMM trafiły na uzbrojenie modernizowanych fregat Type 23, które są używane operacyjnie, a w przyszłości trafią również na okręty budowane w ramach programu fregat nowego Type 26 i Type 31.  Pociski CAMM w konfiguracji wyrzutni zbliżonej do systemu Sky Sabre są również oferowane Polsce w ramach oferty dla programu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama