Reklama

Technologie

Fot. ZM Tarnów

Setka armat z Tarnowa na eksport

Zakłady Mechaniczne Tarnów poinformowały o zawarciu umowy eksportowej na dostawę 100 armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP. Wartość umowy nie została ujawniona. Wiadomo natomiast, że broń trafi na rynek afrykański. - Umowa zawiera również opcję na dostawę kolejnych 40 do 60 armat w przyszłym roku. To bardzo dobra informacja dla Zakładów Mechanicznych - komentuje w rozmowie z Defence24.pl Robert Pacana, wiceprezes ZM Tarnów S.A. ds. produkcji.

W komunikacie spółka podała, że eksportowy kontrakt zawarty został 19 marca. 

Jest to kontrakt na dostawę stu zestawów 23 mm podwójnych armat przeciwlotniczych ZU-23-2CP dla klienta zagranicznego, z przeznaczeniem na rynek afrykański. Umowa zawiera również opcję na dostawę kolejnych 40 do 60 armat w przyszłym roku. To bardzo dobra informacja dla Zakładów Mechanicznych. Ta umowa pozwoli nam na realizację Planu Rzeczowo-Finansowego i wykorzystanie naszych zdolności produkcyjnych przynajmniej do końca tego roku. Załoga nie będzie się więc musiała martwić o pracę, bo jest jej aż nadto – mówi w rozmowie z Defence24.pl Robert Pacana, wiceprezes ZM Tarnów S.A. ds. produkcji. Dodaje, że szczegóły umowy, w tym jej wartość, objęte są tajemnicą handlową. Znany jest jedynie termin realizacji kontraktu, który upływa z końcem bieżącego roku.

To już kolejny kontrakt eksportowy na armaty 23 mm, zawarty przez tą spółkę w ostatnim czasie. – W ubiegłym roku zawarliśmy i następnie w pełni zrealizowaliśmy podobny kontrakt, dotyczący również stu armat, kierowanych na ten sam rynek. Kontrakty eksportowe stanowią impuls rozwojowy dla Spółki, pozwalający nam realizować inwestycje i poszerzać kompetencje – zaznacza wiceprezes Robert Pacana. 

Armata przeciwlotnicza ZU-23-2CP to środek walki z celami powietrznymi na odległości do 2500 m i pułapie nie przekraczającym 1500 m. Jest to zespół dwóch sprzężonych armat 2A14 kalibru 23 mm umieszczonych na przyczepie, którą może ciągnąć standardowy pojazd terenowy. Zestaw ZU-23-2 może też być zainstalowany na szerokiej gamie pojazdów kołowych i gąsienicowych.

ZU-23-2CP przeznaczona jest do bezpośredniej osłony wojsk i ważnych obiektów przed atakiem z powietrza, ale może być również stosowana do zwalczania lekko opancerzonych celów naziemnych i punktów ogniowych na odległości do 2000 m. ZU-23-2CP może zwalczać przeciwnika przy wykorzystaniu 23 mm amunicji przeciwpancerno-zapalająco-smugowej API (BZT), odłamkowo-burząco-zapalająco-smugowej HEI-T (OFZT) oraz przeciwpancernej podkalibrowej smugowej APDS-T i FAPDS-T.

ZM Tarnów są producentem szerokiej gamy armat 23 mm oraz zestawów artyleryjsko-rakietowych tego samego kalibru. Obecnie dostarczają Siłom Zbrojnym RP system Pilica, którego uzbrojeniem są armaty ZUR-23-2SP, zintegrowane ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem oraz z głowicami optoelektronicznymi, dostosowane też do odpalania pocisków Grom/Piorun. Spółka wykonywała też modernizację zestawów Szyłka do standardu ZSU-23-4MP Biała.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Monkey

    I oby tak dalej. Jeszcze jedna dobra informacja:-)))) Na przekór wszystkim, którzy się naśmiewają.

  2. Szyszka

    I super. Kasa wpłynie do zakładu. Ludzie mają pracę. Pilica w produkcji. Kasa wydana na jej opracowanie powoli się zwraca i o to chodzi. Przemysł mamy jaki mamy więc nawet taki mały kontrakt cieszy. Powodzenia.

  3. konsul

    proste i niezawodne konstrukcje, łatwe do obsługi i remontu ... lepsze wykonanie niż Rosja czy Chiny czy Ukraina to powinna być nasza przewaga ... bardzo dobry ruch

  4. LeAN

    Tylko się cieszyć

  5. mordimer

    potęga sowieckiej myśli technicznej wiecznie żywa...

  6. asf

    Gratulacje! I trzymam kciuki za następne kontrakty.

  7. 2 kulki i armatka

    Afryka ... Czemu mnie to nie dziwi?

  8. Xzi-bit

    Te zabytkowe działka 23mm to kupują tylko afrykańskie kraje 3-ciego świata i Polska :)

    1. ABC

      Pieniądz nie śmierdzi..obojętnie kto i za co..

    2. Tomasz34

      Widać jakość rosyjskich czy chińskich odpowiedników jest tak słaba, że nawet kraje Afrykańskie już ich nie chcą:)

  9. WojtekMat

    Niestety, jaka technologia taki rynek zbytu. Dobrze, że ktoś kupił

    1. asd

      O ile pamiętam to większość dochodów Tarnowa to eksport.

Reklama