Reklama

Scorpene w Indiach: Wodowanie i opóźnienia

Fot. Naval Group
Fot. Naval Group

W Indiach zwodowano trzeci z sześciu zamówionych okrętów podwodnych typu Scorpene. Lokalne media dodają jednak, że cały program jest opóźniony.

W Indiach zwodowano w środę trzeci z sześciu budowanych okrętów podwodnych typu Scorpene, oznaczony Karanj. Pierwsza jednostka tego typu – Kalvari weszła do służby w grudniu 2017 roku, jej próby morskie rozpoczęto natomiast w marcu roku 2016. Z kolei druga jednostka, Khanderi po wcześniejszym zwodowaniu rozpoczęła próby morskie w październiku 2017 roku.

Hinduski program okrętów podwodnych jest jednak opóźniony w stosunku do pierwotnych planów. Kontrakt na zakup tych jednostek, budowanych w kraju przez koncern Naval Group (wcześniej DCNS) we współpracy z indyjskim przemysłem zawarty został jeszcze w 2005 roku, na kwotę 3,75 mld USD. Jak podaje Indian Defence News, pierwotnie dostawy sześciu okrętów miały być realizowane w latach 2012-2016. Według serwisu termin dostawy szóstego okrętu wydłużył się do 2023 roku.

Szef indyjskiego koncernu stoczniowego Mazagon Dock Limited stwierdził jednak, że dostawa może się odbyć do roku 2020, o ile uda się sfinalizować przekazanie elementów układu napędowego z Europy do połowy tego roku. Pojawiające się opóźnienia w programie spowodowały jednak interwencję biura premiera Indii. W efekcie – jak zaznacza Indian Defence News - do Francji udała się delegacja resortu obrony Indii, aby prowadzić rozmowy z dostawcami i „wyrazić niezadowolenie” rządu Indii z opóźnień.

Indyjskie Scorpene mają być wyposażone w krajowy system napędu niezależnego od powietrza, opracowywany przez DRDO. Według The Hindu pierwszy z okrętów, który już wszedł do służby, ma otrzymać to wyposażenie w trakcie prac remontowych, planowanych około 2023 roku.

Według dostępnych informacji indyjskie Scorpene mają się charakteryzować wypornością około 1725 t, długością około 61,7 m, i szerokością około 6,2 m. Ich sensory i uzbrojenie zostały zintegrowane przez okrętowy system walki SUBTICS (Submarine Tactical Integrated Combat System). Uzbrojenie okrętów mają stanowić wyrzutnie torped 533 mm, dostosowane także do odpalania pocisków przeciwokrętowych SM 39 Block 2 Exocet. 

WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze (3)

  1. poznaniak

    Moim skromnym zdaniem marynarka wojenna służy do tego ,by wszelkie zarodki konfliktu mogły być zniszczone jak najdalej od terytorium kraju.Już Bolesław Chrobry to wiedział i dlatego wysłał flotę na Wikingów ,by ci nie mieli okazji na zniszczenie naszego kraju.Podobnie myśleli Anglicy dbając o swoją Royal Navy,która agresorów zatrzymywała na morzu.Polska ma dużo więcej wybrzeża niż w 1939r. więc wypadałoby zadbać o to co mamy ,bo nasze wybrzeże jest naprawdę piękne no i dzięki naszym portom przynosi coraz większe dochody.Chińskie produkty płyną do nas morzem,ropa gaz też plyną morzem,więc warto naprawdę zadbać o bezpieczeństwo i zająć się nasza mw.Jak pokazała IIwojna światowa do walki na Bałtyku najbardziej przydatne są okręty podwodne ,samoloty no i okręty typu korweta z silnym opl.Tak na koniec dopowiem jeszcze ,że w 1939r.armia nie miała dobrych dowódców po szkołach oficerskich typu Haller czy Rozwadowski lecz takich z nadania partyjnego ,pupisiów marszałka więc na pewno zakup op nie wpłynął na naszą przegraną.Dowodzona przez 72- letniego Manercheima Finlandia ocalała a ludzie z Karelii przenosili się sami do Finlandii a nie z udziałem NKWD na Syberię.Manercheim był wyuczonym w rosyjskich szkołach oficerskich oficerem carskiej armii z ogromnym doświadczeniem.

  2. 1234

    Opóźnienia Scorpene nie stanowią tajemnicy już od wielu lat, a ich przyczyny nie wynikają z nieudolności Hindusów, jak chciałoby wielu polskich zwolenników francuskiej oferty. Hindusi sami skonstruowali dla swoich Scorpene napęd niezależny od powietrza (AIP) nie chcąc słyszeć o z francuskich wynalazkach AIP tzw. 2 generacji. Po wycieku do Internetu sekretnych danych taktyczno-technicznych Scorpene w sierpniu 2016r. praktycznie do zera zmalały szanse Francuzów na wepchnięcie Indiom drugiej serii tych okrętów. Mimo to, nasz Antoni chciał kupić własnie te okręty - cele.

    1. Kozi

      Bo dla naszych decydentów liczą się tylko rakiety, co z tego że ich ilość bedzie nie wystarczająca do zniszczenia jednego lotniska. Lepiej kupić słabe Scorpene niż najlepszego w tej kategorii u212

    2. Program

      Nie chcę, żeby to zostało odebrane jako wyśmiewanie hinduskiej techniki. Jednak każdy, kto spotkał się z ich przedstawicielami wie jacy potrafią być. Hindusi uważają, że zadanie/dokumentację wykonają lepiej i po swojemu. Skutki widoczne, nie tylko w tym programie.

    3. Wen

      Te rakiety to nie na lotniska tylko na ruskie elektrownie atomowe jak Putin uźyje przeciw nam atomowówki.Oko za oko

  3. realista

    ile LRASM kupimy za cenę 3 tego typu okrętów przypominając atak NAVY na lotnisko w syrii ...

Reklama