Technologie

Samoloty Tornado kończą służbę w RAF

Źródło zdjęcia: raf.mod.uk
Źródło zdjęcia: raf.mod.uk

Z końcem marca 2019 r. ostatnie myśliwsko-bombowe odrzutowce Tornado zostaną wycofane z sił powietrznych Wielkiej Brytanii. Będzie to koniec trwającej blisko trzy dekady epoki. Role wycofywanych samolotów wypełnią nowoczesne maszyny Typhoon.

Myśliwsko-bombowy bojowy samolot odrzutowy Tornado skonstruowano w latach 70-tych XX wieku. Maszyna powstała w wyniku współpracy Zjednoczonego Królestwa, Niemiec i Włoch.

Służbę w Royal Air Force statki powietrzne Tornado rozpoczęły w 1980 roku. Stanowiły ważny element brytyjskich sił powietrznych. Maszyny zdobyły uznanie jako zdolne do działania w każdych warunkach pogodowych, dniem i nocą, również na niskim pułapie.

O gotowość samolotów Tornado do działania przez okres ich aktywnej służby dbała firma BAE Systems. Jak podaje to przedsiębiorstwo w komunikacie prasowym:

„Project Centurion zapewnia płynne przejście od Tornado GR4 do Typhoon, w tym do nowego zestawu zaawansowanych ulepszeń broni, oprogramowania i awioniki. W szczególności chodzi tu integrację rakiet Meteor, Storm Shadow i Brimstone 2 na [maszynach] Typhoon. (…) W najbliższej przyszłości Typhoony będą gładko współpracować z brytyjską flotą samolotów F-35 Lightning II, które będą operować z dwóch brytyjskich lotniskowców klasy Queen Elizabeth”.

Chociaż samoloty Tornado kończą swoją służbę dla Wielkiej Brytanii, dalej pozostają ważnym składnikiem sił powietrznych wielu innych państw.

Komentarze