Technologie

Samoloty Tornado kończą służbę w RAF

Źródło zdjęcia: raf.mod.uk
Źródło zdjęcia: raf.mod.uk

Z końcem marca 2019 r. ostatnie myśliwsko-bombowe odrzutowce Tornado zostaną wycofane z sił powietrznych Wielkiej Brytanii. Będzie to koniec trwającej blisko trzy dekady epoki. Role wycofywanych samolotów wypełnią nowoczesne maszyny Typhoon.

Myśliwsko-bombowy bojowy samolot odrzutowy Tornado skonstruowano w latach 70-tych XX wieku. Maszyna powstała w wyniku współpracy Zjednoczonego Królestwa, Niemiec i Włoch.

Służbę w Royal Air Force statki powietrzne Tornado rozpoczęły w 1980 roku. Stanowiły ważny element brytyjskich sił powietrznych. Maszyny zdobyły uznanie jako zdolne do działania w każdych warunkach pogodowych, dniem i nocą, również na niskim pułapie.

O gotowość samolotów Tornado do działania przez okres ich aktywnej służby dbała firma BAE Systems. Jak podaje to przedsiębiorstwo w komunikacie prasowym:

„Project Centurion zapewnia płynne przejście od Tornado GR4 do Typhoon, w tym do nowego zestawu zaawansowanych ulepszeń broni, oprogramowania i awioniki. W szczególności chodzi tu integrację rakiet Meteor, Storm Shadow i Brimstone 2 na [maszynach] Typhoon. (…) W najbliższej przyszłości Typhoony będą gładko współpracować z brytyjską flotą samolotów F-35 Lightning II, które będą operować z dwóch brytyjskich lotniskowców klasy Queen Elizabeth”.

Chociaż samoloty Tornado kończą swoją służbę dla Wielkiej Brytanii, dalej pozostają ważnym składnikiem sił powietrznych wielu innych państw.

Komentarze (12)

 1. Sebo

  To idealny przyklad na to ze gdyby dobrze dbano o nasze mig-29 (nie mowie o ex niemieckich) dobrze by nam jeszcze pare lat sluzyly.. Ale nie ma sie co dziwic, wystarczy spojrzec po ilu latach bedzie MLU naszych f-16..

  1. Davien

   Sebo, nasze MiG-i 29 9-12A sa gorsze od pierwszych F-16 block 30 z lat 80-tych wiec po co nam one. Ciekawie że rozbiły sie po jednym z każdej partii, Rosyjskie, z Czech i Niemiec.

  2. Rzeczywistość alternatywna D.

   A co to ma wspólnego z tym, że każdy z nich był z innej partii? Ty to żeby napluć na rosyjski sprzęt to wymyślisz każdą brednię :))). Samoloty te służyły u nas około 30 lat, u nas były remontowane i serwisowane, były bardzo bezpieczne i chwalone przez pilotów, a na pokazach lotniczych potrafiły przyćmić nawet F-22 :)). Nie mają żadnej wartości bojowej ponieważ nigdy nie były modernizowane. Gdyby F-16 nie był by nigdy modernizowany to dzisiaj też była by to kupa złomu jak nasze migi.

  3. Davien

   Jak widzę panie alternatywny, zabrakło argumentów to od razu w płacz:))

 2. Rzeczywistość alternatywna D.

  @Davien o co ci chodzi z tym że, jak to napisałeś: "nasze MiG-i 29 9-12A sa gorsze od pierwszych F-16 block 30 z lat 80-tych wiec po co nam one. Ciekawie że rozbiły sie po jednym z każdej partii, Rosyjskie, z Czech i Niemiec". A co to ma wspólnego z tym, że każdy z nich był z innej partii? Ty to żeby napluć na rosyjski sprzęt to wymyślisz każdą brednię :))). Samoloty te służyły u nas około 30 lat, u nas były remontowane i serwisowane, były bardzo bezpieczne i chwalone przez pilotów, a na pokazach lotniczych potrafiły przyćmić nawet F-22 :)). Nie mają żadnej wartości bojowej ponieważ nigdy nie były modernizowane. Gdyby F-16 nie był by nigdy modernizowany to dzisiaj też była by to kupa złomu jak nasze migi.

  1. Davien

   Panie alternatywny, to po kolei: Masze MiG-29 9.12A to antyki powstałe jako okrojona wersja MiG-29 i nie były modernizowane bo nie ma takiej mozliwości i Tak te maszyny jak je kupowalismy w 1989r były gorsze od F-16C block 30 z 1984r. A co do bredni to ciebie tu nikt nie przebije. Natomiast co do tego że spadły maszyny z każdej partii: własnie chodziło o to że nie gra roli skad dostalismy Fulcrumy ale spadły przynajmniej dwa kazdy z innej grupy, ale jak widze dla ciebie to ciągle czarna magia:)

 3. Jelo

  Według mnie najpiękniejsze samoloty bojowe w historii!

 4. Roshedo

  To co może by je przejąć od UK? I tak będzie to lepsze niż latanie na na SU-22...

  1. ppp

   Maja kierownicę po prawej stronie (nie warto). A tak na poważnie, nie opłaca się nam ponosić kosztów infrastruktury dla 30 letniego samolotu. Poza tym biorąc od nich te samoloty pogrzebalibyśmy harpię. Przejmując samoloty z Niemiec, automatycznie o całą eskadrę zmalało zapotrzebowanie na F-16. Teraz ta eskadra pilnie by się przydała.

 5. er2+

  czy tornado jest lepsze od su-22? jest.

  1. Davien

   Jest, ale nie ma najmniejszego sensu wymiana u nas Su-22 na Tornada, musiałbyś dla starych, zuzytych samolotów budować od nowa całąlogistyke i kupić uzbrojenei.

 6. PL

  Ponoć dobrze żyjemy z Anglikami to może sprzedali nam by te samoloty po funcie za sztukę.U nas się je odmaluje i będą służyły kolejny 30 lat i nieudolny MON odtrąbi sukces programu Harpia.

  1. Mono

   U nas trzeba rozeznania na co możemy sobie pozwolić. Jeśli stać nas na deklarowane f-35 to kupmy je. Jeśli nie to bierzmy kolejne f-16 lub f-18 i czekajmy na przyrost gotówki. Byle bez rozwiązań pomostowych bo na tym najwięcej stracimy.

  2. Użytkownik

   MRCA TORNADO PSNAWIA. Polskie siły zbroine minęły by w nie nowego ducha bojowego.Wystarcz polropić odpowiednim rodzajem wody i sukces gotowy. Damy radĘ.

  3. PL

   Ty wierzysz że my kupimy jakiekolwiek nowe samoloty ???? ja po 3 latach już w nic nie wierzę.Kiedyś wierzyłem w nowe śmigłowce od końca 2016 roku,wierzyłem w 500 Krabów i 160 wyrzutni Himars,wierzyłem w okręty podwodne z rakietami manewrującymi itp. Po 3 latach moja wiara całkowicie upadła

 7. Marek1

  A może Angole chcieliby zamienić w relacji 1:1 G4R na Su-22 ;)) ?? Żenujące jest, że Europa wycofuje z linii samoloty, o których WP może tylko pomarzyć.

  1. MaG

   A co Europe obchodzi kolejny nieudolny polski rząd ???? Samoloty VIP to w tempie ekspresowym dla siebie kupili bez żadnych wieloletnich dialogów technicznych.A wojsko lata postsowieckimi wrakami które spadają jeden po drugim.To już nasz problem że kolejne rządy nie modernizują naszej armii a Europa ma to gdzieś

 8. Marek

  Wielu innych państw? Zostało zaledwie trzech użytkowników tych pięknych maszyn.

  1. Davien

   Panie Marek,w ogóle było zdaje sie jedynie 4 państwa uzywające Tornad.

  2. Marek

   Dokładnie. Dlatego ostatnie zdanie o wielu państwach wydaje się dziwne.

 9. jowisz

  złom do hut na przetop

 10. Vendetta

  Aż się prosi by tanio zastąpić w Polsce stare, posowieckie Su-22...

  1. say69mat

   Przecież, w naszym kraju modernizacja techniczna sprowadza się - przy efektownym braku narzędzi i polityki industrialnej - do wydłużania resursów. Stąd miarą przydatności bojowej płatowca, silników, zintegrowanej awioniki i uzbrojenia. Jest zdolność do wydłużania resursów, czyli zabieg trącący konserwatyzmem intelektualnym w zakresie rozumienia procesu modernizacji sprzętu latającego.

 11. dawo

  Nie!!

  1. MON :)

   dawo - TAK i program Harpia będzie z głowy

 12. Vix

  Szkoda kawał historii może by się udało pozyskać coś do naszych muzeów.