Reklama

Technologie

Rusza produkcja rosyjskiego odpowiednika Reapera

Altius-U podczas testów w locie. Fot. mil.ru
Altius-U podczas testów w locie. Fot. mil.ru

Uralskie Zakłady Lotnictwa Cywilnego (UZGA) w Kazaniu otrzymały od ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej kontrakt na produkcję i dostawę partii pilotażowej bezzałogowych systemów latających klasy MALE Altius-U. Zamówienie jest efektem zakończonych w ubiegłym roku testów i podsumowania wyników programu Altius-RU. System Altius-U może przenosić do dwóch ton uzbrojenia i jest rosyjskim odpowiednikiem systemów takich jak MQ-9 Reaper.

Informacje o zakończeniu projektu badawczo-rozwojowego i testów państwowych oraz udzieleniu zamówienia pojawiły się w materiałach prasowych z posiedzenia rady Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Tatarstanu, w której znajdują się zakłady UZGA (Uralskij Zawod Grażdanskoj Awiacji – ros. Уральский авод гражданской авиации). Firma ta produkuje od wielu lat bezzałogowce dla rosyjskiej armii, przede wszystkim bsl taktyczne typu Forpost, czyli licencyjne IAI Searcher. Altius to znacznie ambitniejszy projekt własnego, dwusilnikowego bezzałogowca klasy MALE. Jest to rodzaj maszyn, których dotąd brakuje w rosyjskim arsenale. Na początku ubiegłego roku zostały ukończone testy w locie prototypów maszyny Altius-U, które powstały w ramach programu badawczo-rozwojowego Altius-RU.

W październiku ubiegłego roku rosyjskie siły zbrojne odebrały pierwsze maszyny Orion (Izdielije 90), czyli rosyjski odpowiednik amerykańskich maszyn MQ-1 Predator, powstałego w programie badawczym Bezzałogowy System Średniego Zasięgu „Inochodiec”. Jest to maszyna o masie startowej 1000 kg i udźwigu 200 kg. W grudniu pojawiły się informacje o testach, podczas których Orion służył do zrzutu specjalnych, lekkich bomb kierowanych o masie 20 kg KAB-20 oraz odpalał pociski kierowane Ch-50.

Altius-U to maszyna o znacznie większych możliwościach bojowych, gdyż ma przenosić uzbrojenie o masie ponad 1000 kg i pozostawać w powietrzu ponad 48 godzin. Jest to możliwe dzięki masie startowej około 6 ton i napędowi w postaci dwóch silników oraz zastosowaniu łącza satelitarnego, czyli o teoretycznie nieokreślonym zasięgu od stanowiska sterowania. Co równie istotne, część działań będzie wykonywanych autonomicznie, dzięki implementacji rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję.

Uzbrojenie bsl Altius-U ma obejmować nie tylko specjalne bomby i rakiety opracowane dla bezzałogowców, ale również uzbrojenie typowe dla samolotów bojowych. Mają to być bomby szybujące ze wspomaganiem rakietowym 9-A-7759 Grom o zasięgu do 120 km, a w wersji morskiej pociski przeciwokrętowe Ch-35U Uran o zasięgu ponad 250 km. W obu przypadkach Altius będzie mógł przenosić maksymalnie dwa egzemplarze tego uzbrojenia.

Uruchomienie produkcji oznacza realnie wprowadzenie systemu na uzbrojenie. Zgodnie z informacjami agencji Interfax pierwsza jednostka, która zostanie wyposażona w bezzałogowce Altius-U już w ubiegłym roku zaczęła powstawać w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Pierwsze maszyny mają do niej trafić już w 2021 roku.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (3)

  1. Ralf_S

    "(...) rosyjski odpowiednik amerykańskich maszyn MQ-1 Predator (...)" Czyli 26 lat i pyk! Mamy rosyjskiego Predatora. A może chodzi bardziej o MQ-9 Reaper, bo USAAF od trzech lat wycofuje Predatory...

  2. maniek

    W tych konstrukcjach nie chodzi o płatowiec ,a o elektronikę.Ciekawe po co im taki złom jak mają niewykrywalnego autonomicznego i co tam jeszcze ochotnika.

  3. Ja

    Amerykanie testują następcę rapera a Rosjanie dopiero go wprowadzają, ot technika

Reklama