Technologie
Rosja: Hipersoniczny pocisk w modułowym systemie Hermes
W ramach modułowego systemu rakiet Hermes do rosyjskich sił zbrojnych ma trafić lekki pocisk hipersoniczny kalibru 207 mm, który wypełni lukę pomiędzy systemem artyleryjskim BM-30 i balistycznymi rakietami Iskander. Uzbrojenie to ma również być przenoszone przez samoloty i śmigłowce. Prędkość około Mach 5 ma zapewnić zastosowanie silnika odrzutowego typu ramjet, uruchamianego po odrzuceniu startowego silnika rakietowego.
Jak podaje „Izwiestia”, prace nad pociskiem osiągającym prędkości hipersoniczne prowadzone są pod kryptonimem „Klewok-D2” na bazie modułowego naddźwiękowego systemu rakietowego Hermes. Jest to cała rodzina pocisków kierowanych przeznaczonych do aplikacji lądowych, morskich i powietrznych. Są to rakiety dwustopniowe, w których pierwszy stopień ma, zależnie od wersji, różną średnicę, długość i czas działania. W wersji odpalanej ze śmigłowców ma on średnicę 170 mm i zapewnia donośność do 20 km, natomiast w wersji lądowej pocisk jest znacznie dłuższy a jego średnica to 210 mm, co zapewnia donośność 100 km.
Hipersoniczny pocisk „Klewok-D2” ma być dostosowany do odpalania z wyrzutni lądowych Hermses-A kalibru 210 mm i wykorzystywać moduł startowy tego systemu. Jednak po osiągnięciu odpowiedniej prędkości i odrzuceniu silnika startowego uruchamiany będzie odrzutowy silnik strumieniowy typu ramjet, który ma rozpędzić wyposażony w rozkładane skrzydła pocisk do prędkości przekraczającej pięciokrotność prędkości dźwięku w czasie nie dłuższym niż 40 sekund. Pozwoli to na precyzyjne rażenie celów „na dystansie kilkuset kilometrów” jak pisze rosyjski dziennik, powołując się na informacje koncernu Rostech. Dzięki wysokiej prędkości pocisk ten będzie niewrażliwy na większość środków obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Masa głowicy ma wynosić 57 kg, co jest wystarczające dla zwalczania zarówno celów obszarowych jak i silnie opancerzonych, dzięki rozrzutowi poniżej 0,5 m na dystansie do 100 km. System naprowadzania korzysta z nawigacji INS/Glonass w pierwszej fazie lotu i z systemów aktywnych lub półaktywnych w fazie końcowej.
Co ciekawe, system ten ma trafić do jednostek artylerii na poziomie dywizji, wypełniając lukę pomiędzy systemami artylerii rakietowej BM-22 i BM-30 oraz strategicznymi pociskami balistycznymi Iskander. Luka zdolnościowa powstała po wycofaniu z dywizji wyrzutni taktycznych pocisków balistycznych 9K79 Toczka, co spowodowało, że do eliminacji celów w swoim obszarze odpowiedzialności operacyjnej jednostki te musiały prosić o wydzielenie przez dowództwo wyrzutni pocisków Iskander. System Hermes ma zapewnić możliwość precyzyjnego rażenia celów z użyciem amunicji naddźwiękowej na dystansie do 100 km, a z użyciem pocisków hipersonicznym na znacznie większe odległości.
Podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2020” w Moskwie zaprezentowano lekką wyrzutnię na podwoziu Kamaz w układzie 6x6 uzbrojoną w 6 pocisków, ale starsze projekty zakładały użycie co najmniej dwóch bloków sześcioprowadnicowych. Planowa jest również wersja pocisku hipersonicznego przeznaczona dla samolotów i śmigłowców. Masa rakiety "Klewok-D2" wraz z kontenerem startowym ma być nie większa niż 150 kg, co umożliwi jej użycia na większości platform.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie