Pterodaktyl czy Anka, czyli co spadło w Libii?

20 kwietnia 2020, 14:54
Zrzut ekranu 2020-04-20 o 14.10.38
Fot. N13s013 CC BY-SA 4.0

W czasie coraz bardziej intensywnych walk w Libii pomiędzy wspieranymi przez Turcją siłami wiernymi Rządowi Porozumienia Narodowego wspieraną przez Rosję i państwa arabskie Libijską Armią Narodową doniesienia o zestrzelaniach kolejnych bezzałogowców pojawiają się bardzo często. Tym razem nie ma zgody co do tego która ze stron utraciła statek powietrzny. Każdy przyznaje się bowiem do zestrzelenia, a nikt do utraty drona.

W przeciwieństwie do poprzednich konfliktów zbrojnych, obydwie strony konfliktu używają w Libii dużych uzbrojonych bezzałogowców. Bezzałogowce są niezwykle intensywnie używane. Prawdopodobnie nawet nie dlatego, że oszczędzane jest w ten sposób życie pilotów, ale ten sposób działania jest tańszy i nie wymaga rozbudowanej infrastruktury lotniskowej. Informacje o ich stratach zaczęły pojawiać się od połowy ubiegłego roku. W czerwcu 2019 r pojawiło się doniesienie o zniszczeniu pierwszego tureckiego Bayraktar TB-2, kolejny spadł w grudniu, aż trzy w styczniu i dwa w lutym roku bieżącego. Do nasilenia walk doszło znów od końca marca br. Pod koniec tamtego miesiąca spadł kolejny Bayraktar, a w kwietniu (do 18.04 włącznie) kolejnych… sześć plus trzy kolejne niezidentyfikowane maszyny działające na korzyść rządu porozumienia narodowego.

Równolegle spadają chińskiej produkcji Pterodactyle, Wing Loong II, które Chaftar otrzymał ze Zjednoczonych Emiratow Arabskich. Pierwsze maszyna tego typu została zniszczona w sierpniu ub. r., kolejna w październiku, a. w roku bieżącym: jedna w styczniu i aż trzy w kwietniu.

Tymczasem nie ma zgody co do typu, a co za tym idzie właściciela maszyny zestrzelonej w ubiegłą niedzielę, 19 kwietnia. Fotografie wraku wyraźnie wskazują na to, że na ziemię spadła klasyczna maszyna MALE. Bayraktar nie należy do tej klasy (mimo, że jest tak czasem mylnie określany) i ma zupełnie inny kształt (dwa ogony, krótki płaski kadłub). Wrak to zaś typowa maszyna klasy MALE z usterzeniem typu V. Wskazywałoby to wiec na kolejnego Wing Loonga II, ale Libijska Armia Narodowa twierdzi że to ona dokonała zestrzelenia i że jej ofiarą padła maszyna turecka.

Jeśli byłaby to prawda, to wskazywałoby to na wprowadzenie przez Turcję do wsparcia Bayraktarów TB-2, BSP klasy MALE Anka-S. Świadkami podobnej współpracy obydwu platform byliśmy w Syrii, gdzie Anka-S działały z tyłu, a dysponując lepszymi sensorami były wykorzystywane do oznaczania celów dla uderzeniowych TB-2. Wtedy Syryjczykom udało się zestrzelić dwie takie maszyny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
Marek1
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:43

..."strony konfliktu używają w Libii dużych uzbrojonych bezzałogowców. Bezzałogowce są niezwykle intensywnie używane. Prawdopodobnie nawet nie dlatego, że oszczędzane jest w ten sposób życie pilotów, ale ten sposób działania jest tańszy i nie wymaga rozbudowanej infrastruktury lotniskowej" ... CZY kiedykolwiek te szalenie ISTOTNE fakty dotrą do zaimpregnowanych polityką wewnętrzną umysłów szefostwa MON ???? WP ze swoimi "drobiazgami" w zakresie BSP pozostaje w tyle już nawet za "upadłymi" krajami III/IV świata. To jeszcze "tylko" tradycyjna głupota i brak wyobraźni ludzi z MON, czy już po prostu zewnętrzny ZAKAZ posiadania przez Polskę uderzeniowych BSP klasy MALE ??

Milutki
wtorek, 21 kwietnia 2020, 12:38

Proszę redakcję Defence24 o publikowanie moich merytorycznych komentarzy, pozwolić innym sie z nimi zapoznać i ewentualnie odpowiedzieć. Wiem że niektórym prawda jest bolesna i trzeba wyjść ze skorupy marzeń ale nikt nie powiedział że dziennikarstwo i analityka polityczna to łatwe dyscypliny

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 15:06

Milutki i merytoryczne komentarze:)) Jak ta nachalna kłamliwa turecką propagande nazywasz merytoryczna to nie ziw się ze cię banuja na całego.

Milutki
wtorek, 21 kwietnia 2020, 16:39

Prawda o ocalanowych komunistach i ich krainie nibylandii jest bolesna dla tych co dali się im oszukać, ty akurat merytorycznie nie masz dużo do powiedzenia, jedynie zarzucanie kłamstwa bez pokrycia

Marek1
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:47

To agresywna i nielicząca się z nikim w regionie polityka "szalonego padyszacha" Erdogana jest zagrożeniem dla pokoju na BW(i nie tylko), a NIE rozbijana od dekad działaniami m.in. służb tureckich jedność Kurdów. Kurdowie jak mało który naród w regionie od dawna powinni mieć swoje państwo.

Milutki
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:22

Jest odwrotnie niż piszesz, Turcja liczy się z wszystkimi graczami politycznymi, małymi i dużymi. Turcja wkroczyła militarnie gdy wszystkie inne opcje się wyczerpanały, tak było w Syrii, w Idlibie i Libii, wpierw były negocjacje i umowy pokojowe, dopiero gdy to nie przyniosło rezultatu lub ustalenia były łamane to Turcja wkraczała militarnie. Kurdowie nie mieli nigdy potrzeb tworzenia odrębnego państwa po kluczu etnicznym dopiero koloniści aby rozgrywać Bliski Wschód im to wmowili

Marek1
piątek, 24 kwietnia 2020, 16:34

Jasne, Turcja sie liczy z sąsiadami ;))). Zwłaszcza jest to widoczne poprzez bezczelnie bezprawną delimitację szelfu libijskiego i cypryjskiego. Zbrojna okupacja terytorium Syrii, czystki etniczne na pograniczu kurdyjsko-tureckim, zaplanowany "eksport" migrantów i więźniów na granicę z UE jako element szantażu, jawne wspieranie od lat ekstremistów islamskich z IS i innych org. terrorystycznych, permanentne prowokacje militarne względem Grecji połączone z nieukrywanymi planami zagarnięcia co najmniej POŁOWY wysp greckich, itd., itd ... można by tak w nieskończoność. Erdogan i jego ultranacjonalistyczna AKP ciężko i skutecznie pracują na FATALNY juz obecnie na świecie wizerunek Turcji. O wejściu do UE Ankara juz może zapomnieć, a tylko kwestią czasu jest wywalenie Turcji z NATO. Same "sukcesy" twoich idoli aż klują w oczy ;))

Milutki
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 00:03

W sprawie odwiertów na szefie kontynentalnym Turcja broni praw Turków Cypryjskich którzy zostali komuniści przez Cypr. To Cypr i Grecja się nie liczą z Turkami. Turcja jest tak otoczona wyspami greckimi ze kazdy turecki ruch wygląda jak prowokacja i Grecja blokuje Turcję w jej prawach do Morza Śródziemnego, Grecja musi zacząć się liczyć z Turcją. Turcja nie kupuje Syrii ale broni Syryjczyków przed krwawym dyktatorem krltory ich morduje, Turcja zapewnia że Syria będzie krajem dla pracowitych syryjskich obywateli. Jak UE bedzie sie dalej tak pograzac w chaosie jak obecnie to sama Turcja o UE zechce zapomnieć . Turcja jest pierwszorzednym członkiem NATO, brak Turcji w NATO równa się rozpad NATO

Milutki
poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 02:06

Turcja broni praw Turków Cypryjskich którzy zostali pominięci* a nie "komunisci", błąd autokorekty

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:59

Jednym ze sposobów zmniejszenia strat bezzałogowców wydawałoby się poszukiwanie pocisków i bomb o większym zasięgu, by maksymalnie oddalić się od opl.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 21:13

Bayraktar TB-2 ma udźwig 55kg - na wyposażenie rozpoznawcze i uzbrojenie. A przy takim limicie masy to możesz zapomnieć o "pociskach i bombach o większym zasięgu". Może dlatego jeden ze zniszczonych przez taką "potęgę" Pancyrów został już naprawiony?

Orthodox
wtorek, 21 kwietnia 2020, 17:05

Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. W drugą stronę nie da rady.

Davien
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 22:33

Czyli mówiąc normalnym jezykiem, Rosja dostarczyła drugiego:)

R
wtorek, 21 kwietnia 2020, 11:31

Czyli normalnie mowiac, co tobie nie jest znane trollujesz jak zwykle Dawidku.

Observer
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 18:19

Turcja - jeden z czołowych krajów NATO, główny dostawca fig do Pl :D - wspierało państwo islamskie, wspiera turkmenów dokonujących zbrodni wojennych w Syrii, wspiera grupy islamistyczne w Libii, wspiera bractwo muzułmańskie dokonujące mordów na Koptach w Egipcie - Turcja wielki sojusznik USA . Hańba.

H
środa, 29 kwietnia 2020, 18:08

figi są dobre, a kogo sobie wspierają to ich sprawa tak długo jak nie wpływa to na Polskę

mosze
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 20:18

W Syrii to akurat wszystkie strony dokonują zbrodni wojennych. Najmniej może Kurdowie...

Gnom
wtorek, 21 kwietnia 2020, 10:21

A co to zmienia. Oceniał tylko Turcję i jej władcę, który sam jest z bractwa, de facto tez organizacji terrorystycznej, która istnienie wszystkich niewiernych traktuje jako obrazę Allacha. Czyli jeśli nie jesteś muzułmaninem nie możesz żyć! Jak się mordują miedzy sobą to ich wybór, ale ich celem jesteśmy my. Pamiętaj, że tam toczy się wojna domowa i żadna ze stron (syryjskich) nie stosuje się ani do konwencji Genewskiej ani Haskiej (w sumie nie regulują wojny domowej), ale Turcja jest tam agresorem zewnętrznym (i to już nie wojna domowa), a Turcja to sygnetariusz obu konwencji i ma obowiązek do nich się stosować (w tym obligować do tego wspierane przez siebie siły).

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 12:10

Panei Gnom, od kiedy to AKP jest organizacja terrorystyczną?? Coś ci się chyba poteznie pomerdało? A co do wojny domowej w Syrii to Rosja popełnia tam o wiele większe zbrodnie wojenne niz Turcja a jak jej to udowodniono to odrazu wycofała sie z konwencji Genewskiej o ochronie cywilów. Turcja jest istotnie agresorem w Syrii ale w Libii wspiera legalny rząd libijski przeciwko buntownikom wiec panei Gnom...

Observer
wtorek, 21 kwietnia 2020, 15:00

dawien, albo ci mało płacą alboś chory. Rosja w Syrii (widzę , że nie wiesz to ci powiem) wspiera Asada a Asad to szefo Syrii który Rosję zaprosił. Turcja jest agresorem w Syrii. Nie wiesz ? no popatrz jakiś ty zabawny :D

zyzio
wtorek, 21 kwietnia 2020, 13:14

W Libi wybory były? Kiedy?

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 15:07

Zyzio, rząd w Trypolisie jest uznany przez ONZ wiec daruj sobie kiepska manipulację:))

Marek1
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:51

Argument, że jakiś kraj jest lub nie jest uznawany przez ONZ jest obecnie praktycznie bez znaczenia. Upadek autorytetu ONZ(i jego agend) jest już tak głęboki, ze dosłownie NIKT się już ze zdaniem tego biurokratycznego do imentu i przeżartego korupcją do spodu molocha NIE liczy.

Cóż
wtorek, 21 kwietnia 2020, 04:06

Kurdowie dopuszczają się czystek etnicznych tam gdzie tylko postawią nogę. Do 2017 roku w Kirkuku, przez cały czas na Chrześcijanach w Syrii, którzy popieraja od początku władze.

Marek1
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:53

Ile teraz płaci ambasada turecka ? Są jakieś nowe stawki od wujcia Recepa ??

Davien
wtorek, 21 kwietnia 2020, 12:11

Tylko w propagandzie Kremla i AMAKu.

wtorek, 21 kwietnia 2020, 15:08

a nie w propie tureckiej? A no tak, Turcja była zła

gugluk
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 19:38

Tak się akurat składa że z Turkami nie mamy kosy. I są w NATO. W przeciwieństwie do pozostałych członków NATO ( oprócz USA ) to bardzo aktywny gracz, warty dobrych relacji.

Observer
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 20:27

Rozumiem, że podobnie byś z innymi zbrodniarzami chciał się dogadywać gdyby pomachali sakwą? Jeśli nie mamy z nimi kosy to powinniśmy mieć. Bo? Bo wyżej napisałem jacy są. Człowiek oportunista to dobry materiał na : folksdojcza, esbeka, złodzieja i zdrajce.

Marek1
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:55

JAK w dzisiejszym świecie chciałbyś prowadzić skuteczną politykę zagraniczną BEZ oportunizmu ?? Całe szczęście, ze w naszym przypadku nie mamy podobnych dylematów - polską polit. zagraniczną przejęło USA i po kłopocie ...

Gnom
wtorek, 21 kwietnia 2020, 10:22

Niestety, nie rozumie, ze dla bractwa jest obraza Allacha i musi zniknąć (a im więcej jego nieszczęścia tym więcej chwały bojownika Allaha.

Kurt
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:11

I po co te nerwy?

wtorek, 21 kwietnia 2020, 12:15

Przyznaję, troche mnie poniosło. Ale jak widzę , że dyskutanci zamykają oczy

Tweets Defence24