Reklama

Technologie

Polska innowacja coraz częściej w projektach międzynarodowych

Wiceminister Marcin Ociepa
Autor. Fot. MON

19 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się drugie Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskową Akademię Techniczną i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Było to kolejne wydarzenie, na którym starano się odpowiedzieć na pytanie jak zwiększać innowacyjność polskiego przemysłu obronnego w tym także w porozumieniu z organizacjami międzynarodowymi w tym w szczególności – europejskimi.

Reklama

W czasie inauguracji konferencji wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa przeczytał list od wicepremiera i ministra ON Mariusza Błaszczaka.

Reklama

„...dążymy do zwiększania naszej wojskowej innowacyjności w obszarze technologicznym, co ma służyć wsparciu działań modernizacyjnych i wyposażaniu polskiego wojska w najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe" – pisał szef MON.

Jak powiedział wiceminister Ociepa forum ma być z założenia miejscem, gdzie podsumowywane mają być zabiegi związane z innowacyjnością z poprzedniego roku a także mają być nakreślane plany na przyszłość.

Reklama

Czytaj też

„Powinnyśmy stawiać na umiędzynarodowienie naszej polityki innowacyjności i to czynimy i to jest myśl przewodnia naszego forum. (...)Polityka innowacyjności powinna być bałtycka, bo widzimy rosnące znaczenie Bałtyku. My już odpowiedzieliśmy na to wyzwanie jakiś czas temu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, uruchomiliśmy osobny program w ramach Szafira dedykowany dla projektów technicznych morskich. (...) Nie ma żadnych wątpliwości, że wobec spodziewanej akcesji Szwecji i Finlandii do NATO będziemy potrzebowali uzyskać większe zdolności na Bałtyku i to w wymiarze twardym, kinetycznym, wojskowym, jeśli chodzi o zdolności marynarki wojennej" – powiedział wiceminister.

Jak dodał kontynuowana jest polska aktywność w Europejskiej Agencji Obrony, gdzie polskie podmioty są zaangażowane w 28 projektów badawczych o łącznej wartości około 124 milionów euro, a polski wkład to 28 milionów euro. Marcin Ociepa poinformował także, że obecnie trwają prace nad przystosowaniem polskich podmiotów do hubu europejskich instytucji zajmujących się innowacjami. M.in. w premierowej edycji podmiotów funduszu obronnego KE do realizacji wybrała 18 projektowi z udziałem.

Czytaj też

„Podczas szczytu NATO w Madrycie przystąpiliśmy do europejskiego akceleratora innowacji obronnych Diana. W ramach tej inicjatywy na terenie Polski utworzonych zostanie siedem centrów testowych w ośrodkach w Warszawie, Poznaniu, Katowicach oraz we Wrocławiu" – powiedział Marcin Ociepa. Dodał też, że w czasie szczytu w Madrycie Prezydent A. Duda, podpisał deklarację woli przystąpienia Polski do Funduszu Innowacyjności NATO – nowej inicjatywy związanej z wykorzystaniem mechanizmów obronnych w obszarze państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Rozumiem że laboratorium Łukasiewicza już ma patent na termoplastyczne płetwy kadłubowe 😱😱😱😱 do F16 zamiast tych metalowych 👍👍👍

  2. kowalsky

    Genialne. Szybkie decyzje po zaledwie kilku latach rządów. A specjaliści na tym forum tak często "marudzili" że dzieje się mało i nie na temat.

Reklama