Reklama

Technologie

MSPO 2021: Uzbrojony AW139W. Propozycja w programie Perkoz

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Należące do koncernu Leonardo Helicopters zakłady PZL-Świdnik zaprezentowały, podczas salonu przemysłu obronnego w Kielcach (MSPO), śmigłowiec HH-139B włoskich sił powietrznych. Jest to najnowsza maszyna należąca do rodziny AW139, dostosowana do wymagań sił zbrojnych, mająca promować propozycję tego producenta w programie lekkiego śmigłowca wielozadaniowego Perkoz.

Ponad 1 200 maszyn AW139 zostało sprzedanych blisko 280 odbiorcom w ponad 70 krajach. W 24 państwach służą one w siłach zbrojnych, ale wśród pozostałych operatorów często znajdują się służby porządkowe i ratownicze. W 2019 roku US Air Force odebrały pierwszą z 84 zamówionych maszyn MH139A Grey Wolf, czyli wariant AW139 dostosowany do specyficznych wymagań tego operatora. Zaledwie w grudniu 2020 roku włoskie lotnictwo odebrało pierwszy egzemplarz śmigłowca HH139B, prezentowanego w Kielcach. Od wcześniejszych wariantów różni się on m. in. bogatym wyposażenie w sprzęt przydatny podczas misji specjalnych i ratowniczych, taki jak sensory radiolokacyjne i optoelektronicznych oraz reflektor kierunkowy i wyciągarkę.

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

System nawigacji satelitarnej i syntetyczny system wizyjny dają trójwymiarowe odzwierciedlenie środowiska zewnętrznego na wyświetlaczach kabiny, nawet w złych warunkach widoczności. Maszyna posiada też systemy unikania kolizji i zbliżeniowe, czujniki misji i automatyczny system kierowania lotem, który jest w stanie wspierać załogę w czasie wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych i przejmowania ratowanych osób w trudnych warunkach środowiskowych i pogodowych. AW139 ma również rozwiązania w zakresie prognozowania serwisu i diagnostyki, umożliwiające dokładną, szybką ocenę i przetwarzanie danych dotyczących stanu i zużycia elementów statku powietrznego. Pozwala to na skuteczniejsze działania serwisowe zwiększające efektywność operacyjną i bezpieczeństwo.

Po statycznej prezentacji podczas 19 edycji MSPO w Kielcach włoska maszyna będzie prezentowana w powietrzu przedstawicielom sił zbrojnych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz prasy. W programie Perkoz PZL-Świdnik proponuje jeszcze bardziej zaawansowany wariant oznaczony AW139W, który oprócz możliwości jakimi dysponują wcześniejsze warianty ma otrzymać zewnętrzne pylony dla uzbrojenia kierowanego oraz niekierowanego. Maszyna ma być dostosowana do szczegółowych wymagań polskich sił zbrojnych i produkowana w PZL-Świdnik na linii z której obecnie schodzą AW139 dla odbiorców na całym świecie. 

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Adam

    Warto zwrócić uwagę że AW139 jest trzy razy za duży i trzy razy za drogi jak na wymagania w programie Perkoz.