Reklama

Technologie

MSPO 2021: Roje dronów i zdalnie sterowane uzbrojenie od Grupy WB

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Pomimo tego, że na stoisku Grupy WB podczas XIX MSPO w Kielcach królowały bezzałogowce wchodzące w skład systemy W2MPIR, to nie zabrakło też innych propozycji. Znalazły się wśród nich rozwiązania z zakresu łączności i dowodzenia Silent Network, U-Gate, Perad czy Fonet. Na ekspozycji zewnętrznej zaprezentowano rodzinę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia ZSU, m. in. na pojeździe opancerzonym Combatmate który powstał w kooperacji z południowoafrykańską firmą Bruisertech i jest również uzbrojony w amunicję krążącą Warmate TL.

Tegoroczne stoisko Grupy WB to instalacja mocno wirtualna, z ogromnym, panoramicznym ekranem i umieszczonym ponad głowami zwiedzających rojem amunicji krążącej Warmate, któremu towarzyszyły pojedyncze maszyny Waramte 2, FlyEye i FT-5. Wszystkie te bezzałogowce współdziałają w ramach systemu W2MPIR, który jest przeznaczony do przełamywania systemów A2/AD (Anti Access/Area Denial) przeciwnika.

Cele wykryte m. in. przez zmodernizowane, dwusilnikowe bezzałogowce FT-5 i dobrze znane FlyEye mogą być eliminowane ogniem artylerii lub zmasowanymi atakami rojów amunicji krążącej Warmate (3 generacji) oraz przenoszącymi ponad trzykrotnie większą głowicę Warmate 2. Całość jest zarządzana dzięki systemowi Topaz i połączona nowym, bezpiecznym systemem łączności szerokozakresowej o niskiej emisyjności Silent Network, korzystającej m. in. z urządzeń przenośnych U-Gate umożliwiających naprowadzanie na cel amunicji krążącej i sterowanie bezzałogowcami.

image
Zdalnie sterowana amrama ZU-23-2 oraz moduły Arex ZSU-1 i ZSU-2. Fot. J.Sabak

Nowością w ofercie Grupy WB jest rodzina modułowych, zdalnie sterowanych stacji uzbrojenia Arex ZSU. Posiadają one nowoczesny system kierowania ogniem z kanałem TV i termowizyjnym, dalmierzem laserowym oraz układem stabilizacji. Obecnie dostępne są 3 modele, które mogą zostać skonfigurowane zgodnie z potrzebami użytkownika. Różnią się one pod względem masy, możliwości uzbrojenia oraz dodatkowego wyposażenia. Wszystkie powstały z myślą o łatwej zabudowie i integracji na różnego typu pojazdach.

Najcięższy model ZSU-3 uzbrojony jednocześnie w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm i 7.62 mm został zainstalowany na pojeździe specjalistycznym Combatmate. Jest to opancerzony, przeciwminowy pojazd Bruiser 212 firmy południowoafrykańskiej spółki Bruisertech wyposażony w system komunikacji pokładowej FONET i systemy łączności radiowej COMP@N oraz PERAD współpracujące z systemem zarządzania polem walki Topaz. Oprócz modułu ZSU-3 pojazd uzbrojony jest w amunicję krążącą Warmate-TL wystrzeliwaną z wyrzutni rurowej. Taki sam pocisk z wyrzutnią zaprezentowano również na stoisku PZL Mielec obok śmigłowca S-70i Black Hawk.

image
Fot. J.Sabak

Obok zdalnie sterowanych modułów Arex ZSU na ekspozycji znalazła się również armata przeciwlotnicza ZU-23-2 kalibru 23 mm wyposażona w pakiet modernizacyjny oznaczony jako ARM-28. Jest to wyposażenie elektryczne i optoelektroniczne zapewniające automatyzację działania tego popularnego zestawu przeciwlotniczego. W skład pakietu wchodzą nie tylko układy sterujące i napędowe obrotu i elewacji armat, ale również cyfrowy celownik, który znacznie zwiększa precyzję prowadzonego ognia. Zaletą modernizacji jest jej modułowość, co umożliwia łatwą i szybką integrację na armatach ZU-23-2.

Są to jedynie wybrane z propozycji jakie zaprezentowała Grupa WB podczas MSPO 2021. Znalazły się wśród nich również rozwiązania nie przeznaczone dla wojska jak system integrujący łączność służb mundurowych i ratowniczych PIK, czy system łączności krytycznej, oparty na przenośnej prywatnej sieci 4G/5G – Mission Critical Network Network in the Box (MC-NIB) opracowane przez spółkę MindMate.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Mireq

    Jest sporo krytykujących, to może rzeczywiście to jest niebezpieczny sprzęt dla potencjalnego agresora. Ale to już powinno być sprawdzone przez wojsko podczas intensywnych ćwiczeń.

Reklama