Technologie
ICEYE Polska na targach MSPO 2024
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach spółka ICEYE zaprezentowała swoje produkty, które jak co roku przyciągnęły szczególną uwagę. Wśród nich znalazły się modele satelitów, a także Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR, która powstała we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1.
Artykuł sponsorowany
Polski sektor kosmiczny rozwija się w dynamicznym tempie. Jedną ze spółek, na przykładzie której można to zaobserwować jest ICEYE, czyli lider w dziedzinie stałego monitorowania Ziemi za pomocą satelitów radarowych. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka zaprezentowała swoje technologie, a także podpisała porozumienie z inną polską firmą kosmiczną.
Najważniejszym produktem i zarazem nowością, która została zaprezentowana w tym roku jest Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR (MPRS ISR), która powstała we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. Jest ona przystosowana do pracy z satelitami wyposażonymi zarówno w radary z syntetyczną aperturą (SAR), jak i satelitami wyposażonymi w sensory optyczne.
Warto zauważyć, że wszystkie elementy prezentowanej platformy zostały zintegrowane w odpowiednio wyposażonym kontenerze, który będzie przewożony na podwoziu Jelcz. Rozwiązanie zapewnia zdolność prowadzenia stałych operacji wykorzystujących potencjał konstelacji satelitarnej ICEYE, pobierania danych niemal w czasie rzeczywistym i ich bieżącego analizowania.
System jest przeznaczony do współdziałania na poziomie operacyjnym, wspierając dowódców w podejmowaniu decyzji. „Rozwiązanie łączy systemy komunikacji i transmisji danych, bezpieczeństwa użytkowania, zasilania oraz specjalnie zaprojektowany system antenowy, zapewniający szybką transmisję danych i ich bezpośrednią dystrybucję do właściwych odbiorców na dowolnym szczeblu dowodzenia. - poinformowała spółka.
ICEYE jest właścicielem i operatorem obecnie największej na świecie konstelacji satelitów wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). W związku z tym na kieleckich targach nie mogło zabraknąć modeli satelitarnych jednostek radarowych spółki.
Takie satelity poruszając się po orbicie emitują impulsy mikrofalowe w kierunku powierzchni planety. Następnie rejestrują to, w jaki sposób impulsy te odbijają się od podłoża i powracają do odbiornika na pokładzie satelity. Mogą prowadzić swoje obserwacje w każdych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie ma zatem wątpliwości, że technologia SAR jest na ten moment bezcenna dla krajów leżących na takich szerokościach geograficznych jak Polska.
Na stoisku współdzielony z innymi podmiotami Polskiej Grupy Zbrojeniowej został wystawiony również model satelity satelita zobrazowania optycznego. Wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne są dziś bardzo dobrze znane społeczeństwu. Firma ICEYE już niedługo będzie oferować usługi także z tego zakresu. Połączenie usług obrazowania optycznego i radarowego będzie zdecydowanie wyróżniającymi się możliwościami na rynku.
Warto zauważyć, że podczas opisywanych targów MSPO doszło do zawarcia porozumienia między polskimi spółkami ICEYE oraz Scanway. Kooperacja dwóch podmiotów rodzimego przemysłu kosmicznego ma na celu budowę satelitarnych systemów optycznych o wysokiej rozdzielczości. Z przekazanych informacji wynika, że współpraca ma również zapewnić synergię pomiędzy polskimi spółkami dla zwiększenia potencjału ich rozwoju z korzyścią dla bezpieczeństwa kraju.
Nowe satelity mają służyć do celów obronnych i osiągać rozdzielczość optyczną rzędu 50 cm, niezbędną do prawidłowego wykrywania i identyfikacji celów. Dołączą one do istniejących systemów SAR firmy ICEYE, dzięki czemu polscy klienci będą mieli dostęp do kompleksowych danych z obserwacji Ziemi łączących zalety systemów optycznych i radarowych. Więcej informacji znajduje się pod załączonym linkiem.
Obecnie ICEYE dysponuje ponad 30 jednostkami radarowymi na orbicie. W bieżącym roku ICEYE planuje umieścić na orbicie do 13 nowych satelitów, a w kolejnych latach wynosić 10-15 satelitów rocznie – zarówno w ramach własnej konstelacji, jak i na rzecz klientów firmy.
Rozwiązania firmy ICEYE, które są prezentowane w tym roku na MSPO w Kielcach cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno po stronie cywilnej, jak i rządowej i wojskowej. Z systemem oraz zdolnościami spółki zapoznał się między innymi Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Artykuł sponsorowany
Dudley
Ciekawe czy nie dało by się ustanowić polskiej spółki joint-venture z udziałem państwa która kompleksowo zajęła by się opracowaniem, budową, wyniesieniem i obsługą satelitów łączności, zobrazowania i detekcyjnych, na wspólnej platformie? W skład takiej firmy wchodziły by polskie i zagraniczne podmioty prywatne, oraz państwowa agencja. Podstawowym warunkiem w zamian za finansowanie, byłoby ustanowienie w kraju centrum B+R oraz działu produkcji.