Reklama

Technologie

Francuskie urządzenia obserwacyjne dla Norwegii i Holandii

Fot. Safran
Fot. Safran

Jak informuje koncern Safran, należąca do niego firma Safran Vectronix AG dostarczy siłom zbrojnym Holandii tysiąc ręcznych lokalizatorów celów Moskito TI, natomiast norweską armię wyposaży w kilkaset urządzeń Moskito TI i nieco cięższych JIM Compact. Wartość obu umów nie została ujawniona.

Oba urządzenia, które w liczbie co najmniej półtora tysiąca egzemplarzy trafią do sił zbrojnych Norwegii i Holandii to przenośne systemy obserwacyjno-pozycjonujące. Jest to sprzęt, który zabezpiecza wykonywanie zadań podczas prowadzenia operacji rozpoznawczych i snajperskich, wskazywania celów dla artylerii lub lotnictwa, ale też umożliwia przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym wprost z pola walki. Inżynierowie Safran wykorzystali i rozwinęli w nich rozwiązania wprowadzone we wcześniejszych urządzeniach rodzin JIM i Moskito.

System obserwacyjny JIM Compact to ważąca około 2 kg „lornetka” optoelektroniczna wyposażona w trzy kanały, kamerę termowizyjną z chłodzoną matrycą, kolorowy dzienny kanał obserwacji (z cyfrowym zoomem) oraz kanał LLLC (Low Light Level Channel) z kamerą światła szczątkowego. Obrazy z poszczególnych kanałów można na siebie nakładać, co w wielu przypadkach zwiększa świadomość sytuacyjną obserwatora.

Całość uzupełnia bezpieczny dla oczu dalmierz laserowy o zasięgu ponad 12 km oraz wskaźnik laserowy dla amunicji precyzyjnej. W pozycjonowaniu systemu pomaga odbiornik satelitarny GPS oraz kompas cyfrowy. Samo zobrazowanie można opcjonalnie przekazać na konsolę operatorską przez moduły transmisyjne oraz zdalnego sterowania.

Posiadający zbliżone możliwości Moskito TI to kompaktowe (wymiary: 184x198x96 mm) i lekkie (masa poniżej 1,3 kg) urządzenie, posiadające również 3 tryby optyczne: kamerę termowizyjną, kamera noktowizyjną LLCMOS (Low Light Complementary Metal Oxide Semiconductor) oraz dzienną z sześciokrotnym zoomem. Podobnie jak większy moduł JIM posiada również cyfrowy kompas, system nawigacji GPS/Galileo/GLONASS oraz dalmierz laserowy, ale o zasięgu 10 km.

Oba rodzaje urządzeń mają trafić w holenderskich i norweskich siłach zbrojnych do jednostek rozpoznawczych i naprowadzania artylerii/lotnictwa oraz na wyposażenie dowódców pododdziałów. Będą one nie tylko służyć nie tylko jako urządzenia obserwacyjne, ale również stanowić element cyfrowego systemu poszerzania świadomości pola walki, dzięki możliwości transmisji i wymiany informacji. Oba systemy obserwacyjne są również oferowane polskim siłom zbrojnym za pośrednictwem spółki Griffin Group Defence, będącej przedstawicielem koncernu Safran. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. al

    Razparuk, a my mamy jakąś amunicję precyzyjną - nie wydaje mi się :)

  2. wania

    do Razparuk. Francuskie mają dodatkową funkcję - czerwony guzik. W razie zagrożenia naciska się go i wyskakuje biała flaga.

  3. Razparuk

    Jak to się ma do naszej amunicji precyzyjnej i wskaźnika celu? :)

Reklama