Technologie

F-35A na stałe w Australii

F-35A zastąpią w RAAF myśliwce F/A-18A/B Hornet, Fot. Ministerstwo Obrony Australii
F-35A zastąpią w RAAF myśliwce F/A-18A/B Hornet, Fot. Ministerstwo Obrony Australii

Do bazy w Williamtown w stanie Nowa Południowa Walia przyleciały pierwsze dwa samoloty F-35A Lightning II, które będą na stałe stacjonować w Australii. Myśliwce mają osiągnąć gotowość operacyjną w 2020 roku. 

Samoloty, które przyleciały do Australii noszą numery taktyczne A35-009 i A35-010. To odpowiednio dziewiąty i dziesiąty myśliwiec F-35A wyprodukowany dla Australii. Pozostałe osiem maszyn stacjonuje jednak w Bazie Sił Powietrznych Luke w amerykańskim stanie Arizona i są wykorzystywane do szkolenia. 

Dwa F-35A przyleciały z bazy Luke z międzylądowaniami w Bazie Sił Powietrznych Hickam na Hawajach oraz w Amberley koło Brisbane, a ich lot nad Pacyfikiem i Australią wspierał tankowiec KC-30A Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF). Samoloty wejdą w skład 3. Eskadry stacjonującej w Bazie RAAF Wiliamtown położonej ok. 130 km na północ od Sydney. Jednostka ma osiągnąć gotowość operacyjną do końca 2020 roku. 

image
Fot. Ministerstwo Obrony Australii

Australia kupiła 72 myśliwce F-35A Lightning II wraz z uzbrojeniem w skład, którego wejdą m.in. rakiety AIM-9X i AIM-120 oraz bomby JDAM i SDB. Całkowita wartość transakcji wyniesie ponad 12 miliardów dolarów. Samoloty wejdą w skład trzech eskadr operacyjnych. Dwie z nich wraz z eskadrą szkolną zostaną rozmieszczone w bazie Wiliamtown, a jedna w bazie Tindal na Terytorium Północnym. Samoloty piątej generacji zastąpią w stosunku zbliżonym do 1:1 myśliwce F/A-18A/B Hornet, które weszły do służby w 1985 roku. Rząd w Canberze bierze także pod uwagę pozyskanie w następnej dekadzie dodatkowych 28 F-35A.

Komentarze