Technologie
Europejska tarcza hipersoniczna przetestowana
Francja z sukcesem przetestowała nowy pocisk obrony powietrznej średniego z rodziny Aster, produkowanej przez MBDA. Pocisk ma wzmocnić europejskie zdolności defensywne.
Test został przeprowadzony 8 października 2024 roku w ośrodku testowym w Biscarrosse w południowo-zachodniej Francji. Świadkiem próby był francuski minister obrony Sébastien Lecornu. Próba przewidywała „skomplikowaną sytuację w powietrzu”. W jej trakcie pojawiły się dwa cele, z których jeden podgrywał myśliwiec nieprzyjaciela, a drugi sojuszniczą maszynę, której należało bronić.
Czytaj też
Nowa wersja to Aster 30 B1 NT (New Technology). Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, broń ta ma być uzbrojeniem okrętów i systemów naziemnych umożliwiając im zwalczanie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (do 1500 km) i broni hipersonicznej w azymucie 360 stopni. Jest to więc odpowiedź na pojawiające się obecnie wyzwania i broń w arsenale takich państw jak Rosja czy Chiny. Ta pierwsza stosuje przeciw Ukrainie rakiety balistyczne Iskander o zasięgu około 500 km, nazywane hipersonicznymi pociski aerobalistyczne Ch-47M2 Kindżał czy pociski hipersoniczne 3M22 Cyrkon.
Co najmniej jeden zestaw SAMP/T, prawdopodobnie ze starszymi rakietami Aster 30 Block 1, z pewnymi zdolnościami zwalczania celów balistycznych, trafił już na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej.
Pierwszymi klientami na nowe pociski będą Francja i Włochy, które przezbroją w nowego Astera swoje fregaty typu Horizon w ramach ich modernizacji połowy cyklu życia. Ponadto, nowe rakiety mają pojawić się we francuskich bateriach naziemnych systemu SAMP/T NG (Next Generation) już w 2026 roku. Z kolei morski debiut operacyjny Astera 30 B1 NT nastąpi w 2027 roku, kiedy pojawi się na okrętach włoskich, a w 2030 będą zintegrowane z jednostkami francuskimi.
Hubert
"Europejska" to nie ale tarcza Francji już tak. To, że coś powstanie w jednym kraju to nie znaczy że jest to kontynetalne.